Hlavní navigace

Zprávy přes sociální sítě a aplikace místo SMS budou operátory stát až 23 miliard Euro

15. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sice je možná těžké se pokoušet spočítat o kolik přicházejí operátoři tím, že lidé neposílají klasické SMS, ale jedna konkrétní studie se o to pokouší – Ovum uvádí, že v roce 2012 operátoři přijdou až o 23 miliard Euro jenom tím, že lidé své zprávy posílají přes sociální sítě a aplikace. Místo tradičních SMS.

Sice je možná těžké se pokoušet spočítat o kolik přicházejí operátoři tím, že lidé neposílají klasické SMS, ale jedna konkrétní studie se o to pokouší – Ovum uvádí, že v roce 2012 operátoři přijdou až o 23 miliard Euro jenom tím, že lidé své zprávy posílají přes sociální sítě a aplikace. Místo tradičních SMS.

Facebook, Skype, Whatsapp, BBM, iMessage, ChatOn a řada dalších aplikací umožňuje komunikaci s přáteli přenést z tradičního zpoplatněného prostředí SMS do internetu. Operátoři sice na druhou stranu získávají nové zákazníky v podobě nutnosti mít mobilní internet, ale zda tím dokáží nahradit zmíněnou částku jasné není. Alespoň k tomu zmíněná studie nenabízí žádnou odpověď.

Content tip EARLY

Stejně jako nenabízí odpověď na dost podstatnou otázku, čím podložili úvahu, že by lidé skutečně zprávy za 23 miliard Euro poslali – pokud by za ně měli platit. A jak hodně by uvedená částka klesla, pokud bychom začali vážně přemýšlet nad tím, že nelze jednoduše použít cenu za „jednu SMS“ – místo toho je potřeba brát v úvahu různé cenové programy a zvýhodnění.

Poznámka: Analýza a přístup k věci trochu připomínají přístup hudebního a filmového průmyslu, který z pirátských kopií prostou aritmetikou vypočítává ztráty. Možná Ovum našlo nějaký lepší recept a číslo je reálné, ale o tom bohužel dostupné informace nehovoří a detailnější údaje nejsou. Jisté ale je, že pro velké množství lidí, zejména těch mladých, se sociální sítě (Facebook) a specifické aplikace skutečně staly náhradou SMS. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).