Hlavní navigace

Zprávy přes sociální sítě a aplikace místo SMS budou operátory stát až 23 miliard Euro

Daniel Dočekal

Sice je možná těžké se pokoušet spočítat o kolik přicházejí operátoři tím, že lidé neposílají klasické SMS, ale jedna konkrétní studie se o to pokouší – Ovum uvádí, že v roce 2012 operátoři přijdou až o 23 miliard Euro jenom tím, že lidé své zprávy posílají přes sociální sítě a aplikace. Místo tradičních SMS.

Doba čtení: 1 minuta

Sice je možná těžké se pokoušet spočítat o kolik přicházejí operátoři tím, že lidé neposílají klasické SMS, ale jedna konkrétní studie se o to pokouší – Ovum uvádí, že v roce 2012 operátoři přijdou až o 23 miliard Euro jenom tím, že lidé své zprávy posílají přes sociální sítě a aplikace. Místo tradičních SMS.

Facebook, Skype, Whatsapp, BBM, iMessage, ChatOn a řada dalších aplikací umožňuje komunikaci s přáteli přenést z tradičního zpoplatněného prostředí SMS do internetu. Operátoři sice na druhou stranu získávají nové zákazníky v podobě nutnosti mít mobilní internet, ale zda tím dokáží nahradit zmíněnou částku jasné není. Alespoň k tomu zmíněná studie nenabízí žádnou odpověď.

Content 2018 tip Kavka

Stejně jako nenabízí odpověď na dost podstatnou otázku, čím podložili úvahu, že by lidé skutečně zprávy za 23 miliard Euro poslali – pokud by za ně měli platit. A jak hodně by uvedená částka klesla, pokud bychom začali vážně přemýšlet nad tím, že nelze jednoduše použít cenu za „jednu SMS“ – místo toho je potřeba brát v úvahu různé cenové programy a zvýhodnění.

Poznámka: Analýza a přístup k věci trochu připomínají přístup hudebního a filmového průmyslu, který z pirátských kopií prostou aritmetikou vypočítává ztráty. Možná Ovum našlo nějaký lepší recept a číslo je reálné, ale o tom bohužel dostupné informace nehovoří a detailnější údaje nejsou. Jisté ale je, že pro velké množství lidí, zejména těch mladých, se sociální sítě (Facebook) a specifické aplikace skutečně staly náhradou SMS. 

Našli jste v článku chybu?