Hlavní navigace

Přetížené WiFi lze několikrát zrychlit pouze softwarově

15. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Asi už jste také zažili šnečí WiFi někde na konferenci, anebo kdekoli, kde se o bezdrátovou síť dělilo mnoho lidí. Výzkumníci ze Státní univerzity Severní Karolíny (NCSU) tvrdí, že problém se jim podařilo podstatně omezit softwarově. Vyvinutý nástroj pojmenovali WiFox. Při běžném nastavení se sdílený přenosový kanál WiFi snadno zahltí požadavky klientů a přístupový bod pak nemá dostatek prostoru odesílat odpovědi. Uživatelé tak na svá data nespokojeně čekají, nebo dokonce požadavky opakují (to…

Asi už jste také zažili šnečí WiFi někde na konferenci, anebo kdekoli, kde se o bezdrátovou síť dělilo mnoho lidí. Výzkumníci ze Státní univerzity Severní Karolíny (NCSU) tvrdí, že problém se jim podařilo podstatně omezit softwarově. Vyvinutý nástroj pojmenovali WiFox.

Při běžném nastavení se sdílený přenosový kanál WiFi snadno zahltí požadavky klientů a přístupový bod pak nemá dostatek prostoru odesílat odpovědi. Uživatelé tak na svá data nespokojeně čekají, nebo dokonce požadavky opakují (to se může dít i bez vědomí uživatele).

WiFox pracuje tak, že sleduje, zda přístupovému bodu nenarůstá fronta neodeslaných dat, a pokud ano, plynule mu přiměřeně zvyšuje přednost přístupu k přenosovému kanálu tak, aby mohl nejprve odeslat data, na která klienti už čekají.

Čím více lidí sdílí totéž WiFi, tím je účinek WiFoxu výraznější. V pokusných podmínkách výzkumníci zaznamenali čtyřnásobné zlepšení propustnosti sítě, pokud se o WiFi dělilo 25 lidí, a sedminásobné při 45 současně připojených uživatelích.

CIF23

Výsledky výzkumu budou blíže představeny na konferenci ACM CoNEXT 2012 ve francouzském Nice, konané mezi 10. až 13. prosincem.

Zdroj: North Carolina State University

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).