Hlavní navigace

Zuckerberg v Indii narazil. „Internet zadarmo“ tam nabízet nesmí

Jan Beránek

Projekt Free Basics má podle Facebooku rozšiřovat mobilní internet v rozvojových zemích. Ne všude se setkává s pochopením.

Mark Zuckerberg službu spustil ve spolupráci s operátory už v desítkách zemí. Poskytuje bezplatné připojení k sociální síti a některým dalším internetovým stránkám o počasí, nabídce práce nebo zdravotnické prevenci. 

Proti tomu ale stojí fakt, že si tím sociální síť kolonizuje nové trhy a teď i podle indického regulátora nesplňuje požadavky na internetovou neutralitu. Přeci jenom na miliardovém trhu používá Facebook zatím jen 130 milionů Indů.

Indický regulační úřad po jedenáctiměsíčních disputacích rozhodl, že poskytovatelé telekomunikačních služeb nesmějí účtovat různé ceny za data a naopak by měli pomáhat ke vstupu menším firmám. Informuje o tom server Guardian.

Content 2017 - tip Footshop

Regulační úřad varoval, že služby, jako je právě Free Basics, zvyšují riziko, že znalosti a rozhled uživatelů budou utvářené pouze na základě informací, které jsou v nabídce projektu.

Rozhodnutí úřadů tak přidělalo vrásky na čele především lobbistům Facebooku. Mark Zuckerberg totiž ze své snahy nechce uhnout. A to i přesto, že Free Basics, které vzniklo přejmenováním původního Internet.org, naráží na odpor i v jiných zemích než je jen Indie.

Našli jste v článku chybu?
9. 2. 2016 14:41
Tomas3 (neregistrovaný)

Pepo, tento konkretni zasah regulatora je ovsem velmi rozumny. Pokud se seznamite se samotnym projektem, tak byste na jejich miste nerozhodl jinak.

10. 2. 2016 7:40
kverulant (neregistrovaný)

Chápu, že pro technické odborníky je těžké vyznat se ve světě, který není binární a žijí v něm lidé a ne otroci trhu nebo roboti. Ani jedna z vašich možností neplatí.

Nemusí zlikvidovat konkurenci na věky věků, stačí na omezenou dobu, aby se mu ta investice vrátila a pak to může opakovat pořád dokola. Viz. třeba aktuální kauzy v americe, kde farmacutické firmy skoupí/zlikvidují všechny výrobce jednoho nepatentovaného léku, a pak ze dne na den zvednou cenu např. 50x (http://www.bbc.com/news/worl…