Hlavní navigace

Zuckerberg v Indii narazil. „Internet zadarmo“ tam nabízet nesmí

9. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Projekt Free Basics má podle Facebooku rozšiřovat mobilní internet v rozvojových zemích. Ne všude se setkává s pochopením.

Mark Zuckerberg službu spustil ve spolupráci s operátory už v desítkách zemí. Poskytuje bezplatné připojení k sociální síti a některým dalším internetovým stránkám o počasí, nabídce práce nebo zdravotnické prevenci. 

Proti tomu ale stojí fakt, že si tím sociální síť kolonizuje nové trhy a teď i podle indického regulátora nesplňuje požadavky na internetovou neutralitu. Přeci jenom na miliardovém trhu používá Facebook zatím jen 130 milionů Indů.

Indický regulační úřad po jedenáctiměsíčních disputacích rozhodl, že poskytovatelé telekomunikačních služeb nesmějí účtovat různé ceny za data a naopak by měli pomáhat ke vstupu menším firmám. Informuje o tom server Guardian.

MIF22_Early

Regulační úřad varoval, že služby, jako je právě Free Basics, zvyšují riziko, že znalosti a rozhled uživatelů budou utvářené pouze na základě informací, které jsou v nabídce projektu.

Rozhodnutí úřadů tak přidělalo vrásky na čele především lobbistům Facebooku. Mark Zuckerberg totiž ze své snahy nechce uhnout. A to i přesto, že Free Basics, které vzniklo přejmenováním původního Internet.org, naráží na odpor i v jiných zemích než je jen Indie.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.