Hlavní navigace

Internet.org se změnil na Free Basics by Facebook, problémy ale zůstávají

29. 9. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Problematický uzavřený internet „od Facebooku“ změnil jméno, ale jinak vše ostatní zůstává v zásadě při starém.

Původní aktivita jménem Internet.org se Facebooku příliš nepodařila (viz Internet.org není charitou ani dobročinností. Může se ale stát hrozbou). Charitativním a dobročinným záměrům málokdo uvěřil, partneři se cítili příliš svázaní a ochránci svobody na internetu velmi rychle ukázali, že Facebook chce zásadně omezit principy síťové neutrality. 

Nepomohl nakonec ani Mark Zuckerberg osobně, když klasicky předvedl, že buď neví, co síťová neutralita je, nebo že dělá všechno proto, aby s Internet.org prorazil. Někdy v květnu 2015 (viz Internet.org od Facebooku je všechno, jenom ne otevřený internet) se tak Internet.org dostal do slepé uličky.

Jiné jméno, stejné cíle

Září ale přináší přejmenování, z Internet.org je teď Free Basics By Facebook, byť vše ostatní v zásadě zůstává. Je tu snaha o restart pod novým jménem. Zuckerberg navíc promlouvá v OSN, jedná čínsky s čínským prezidentem či hostí premiéra Indie. Lobbing nejvyšší úrovně. 

Zjednodušeně řečeno, Facebooku se znovu pokouší prosadit s plánem nahradit internet přísně kontrolovaným přístupem skrz vlastní aplikaci a síť, která umožňuje přístup pouze k povolenému obsahu a zahrnuje kompletní sledování každého pohybu uživatele. 

Free Basics by Facebook stále porušuje principy síťové neutrality a stále se schovává za dobročinnost v podobě zajištění přístupu „k internetu“ dalším miliardám lidí v rozvojových zemích.

Facebook nyní, ústy Chrise Danielse, viceprezidenta zodpovědného právě za Internet.org, tvrdí, že se poučil. Vše je prý otevřené vývojářům, žádný obsah není blokován, lidé si mohou vybrat, jaké aplikace budou využívat. Daniels jde tak daleko, že prohlašuje, že „je velmi těžké pochopit, jak by rozumný člověk mohl být v tomto momentě proti tomuto programu“.

Záměrně přehlíží to, že je zde stále stejný problém. Uživatel služby Free Basics získá přístup k Facebooku a pak už pouze k tomu (z internetu), co nabízejí partneři, které schvaluje a přijímá do programu právě Facebook. Ten tak určuje, k čemu uživatelé smí či nesmí přistupovat. Výmluvou je zde stále to, že uživatelé „přeci mají vše zadarmo“. A také to, že pokud chtějí „jinam“, tak to už je otázka klasického „placeného“ přístupu.

Ano, „každý rozumný člověk“ chápe, že síťová neutralita znamená, že nikdo nerozhoduje o tom, kam smíte na internetu jít. Ale také to, že každý může využívat internet stejně, poskytovatelé internetových služeb přistupují k obsahu, aplikacím i službám rovnocenně a není zde žádné zvýhodňovaní či znevýhodňování.

Alespoň se to už nejmenuje Internet.org, tedy možná

Jedna věc je na přejmenování dobrá, projekt se nejmenuje Internet.org a nevzbuzuje dojem, že by snad mohlo jít o něco tak plnohodnotného, jako když si pořídíte reálné a plnohodnotné připojení k internetu.

Další malou pozitivní změnou je i to, že aplikace Facebooku používaná v rámci Free Basics konečně šifruje přenášené informace – v předchozí byla komunikace nešifrovaná a v zásadě tedy nebezpečná a riziková. Řada dalších aspektů Free Basics služeb ale bude ještě potřeba prověřit právě z hlediska bezpečnosti a ochrany soukromí.

ebf - tip do článku - debata

Na www.internet.org prozatím stále Facebook hraje hru na „internet.org od Facebooku“ a o „přejmenování“ se v zásadě moc nedozvíte. Zmínky najdete v části pro média a z textu tiskového prohlášení zjistíte, že „Free Basics by Facebook“ je pro Internet.org jenom novým jménem pro aplikaci a mobilní web.

Zatím to vypadá, že Facebook se označení Internet.org prostě nehodlá zříci.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).