Hlavní navigace

Internet.org od Facebooku je všechno, jenom ne otevřený internet

21. 5. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Facebook pokračuje v cestě k ovládnutí internetu, podle některých pohledů i k jeho likvidaci. Aktivně mu v tom pomáhají média i operátoři.

Internet.org – www.internet.org – od Facebooku může na první pohled vypadat jako prospěšná aktivita. Přístup „k internetu“ v zemích, kde na tom nejsou tak jako v těch vyspělejších, může znamenat hodně, o tom žádná. Jenže, všechno to má poměrně hodně zásadních omezení. Především to není přístup k internetu, ale v zásadě hlavně k Facebooku, a jakmile uživatel chce omezené území opustit a jít skutečně „na internet“, čekají ho obstrukce a placení.

Otevřený dopis (Open Letter to Mark Zuckerberg Regarding Internet.org, Net Neutrality, Privacy, and Security) adresovaný Marku Zuckerbergovi starý několik dní to říká poměrně jasně. Je ohrožena síťová neutralita, otevřený internet, soukromí i bezpečnost. Což nakonec nepřekvapí, protože tohle všechno jsou zásadní součásti fungování Facebooku.

Internet.org je uzavřený systém

Možná bychom se na to měli podívat trochu jinak. Facebook v podobě Internet.org buduje uzavřený systém, jehož zásadní cíl je udržet uvnitř sebe všechny, kdo jej zdarma dostanou. A také dostat dovnitř všechny, kdo budou ochotni platit za to, že se dostanou k takto vytvořené skupině lidí.

Facebook rozhoduje, komu umožní v tomto systému poskytovat služby a obsah. A Facebook rozhoduje o tom, kam a zda vůbec uživatele pustí, když se rozhodnou, že chtějí jít mimo tento systém, tedy na klasický internet. Bohužel mu v tom pomáhají operátoři už jenom tím, že určitou část internetu (zde hlavně Facebook) poskytnou zdarma a vše ostatní zpoplatňují.

Pokud by se snad zdálo, že tohle všechno jsou vlastně maličkosti, tak zdaleka ne. Na světě je sedm miliard lidí, z toho pouze něco málo přes 3 miliardy mají přístup k internetu. Zuckerberg správně pochopil, že pokud se mu podaří dostat na internet pár dalších miliard, může z toho mít prospěch.

Nutno dodat, že sám Zuckerberg dělá všechno pro to, aby tenhle plán vyšel. Včetně překrucování významů síťové neutrality a popírání všeho, co kdy internet byl. Paradoxně popírá samotné základy, díky kterým on sám vybudoval Facebook.

Internet.org je nebezpečné místo

Vlastně ani nepřekvapí, že Internet.org má poněkud zvráceným způsobem nastavená pravidla týkající se ochrany soukromí – je vyloučeno použití TLS, SSL i HTTPS a veškerá komunikace uživatelů chycených do této „zdarma poskytované“  pasti je odposlouchávatelná, filtrovatelná i měnitelná.

Veškerá takto přenášená data i informace o uživatelích jsou k dispozici jak Facebooku, tak zapojeným operátorům. Připočtete-li k tomu zcela laxní vztah Facebooku k ochraně soukromí, ochraně uživatelů proti online kriminalitě, zneužívání a podobným věcem, tak možná můžeme Internet.org začít brát jako internetové gheto, ve kterém je každý uživatel nepřetržitě šmírován a využíván do maxima.

Vše výše řečené nakonec zdůrazňuje i EFF (Electronic Frontier Foundation) v Internet.org Is Not Neutral, Not Secure, and Not the Internet. Upozorňuje tam i na to, že Facebook sice (čerstvě a až po první vlně kritiky) umožní přístup do Internet.org každému poskytovali služeb či obsahu, ale až poté co jeho vstup posoudí a schválí. Uvádí přitom další zásadní podstatnou věc: veškerý provoz od těchto partnerů se budou routovat skrz proxy servery Internet.org.

Ty se navíc starají o to, aby v přenášeném obsahu nebylo nic, co odporuje „pravidlům“ (velké obrázky, VoIP komunikace, Flash, Java, IFRAME, video a dokonce i JavaScript) a také o to, aby byl uživatel „varován“, pokud opustí vyhrazený prostor. To celé Facebook zdůvodňuje tím, že Internet.org musí být schopen nabídnout „internet“ v rozvojových zemích, kde jsou jediným dostupným vybavením obyčejné telefony bez možností, které mají dnešní smartphony.

Cesta do pekla je vždy dlážděna …

Asi nepřekvapí, že se operátoři do něčeho takového ochotně pouštějí. Umožní jim to poskytovat další služby, získat budoucí zákazníky, mít větší kontrolu nad uživateli. Tam, kde jsou operátoři úzce svázáni s režimem, je Internet.org skvělým nástrojem pro represe a šmírování – zejména díky zákazu jakéhokoliv šifrování.

Méně pochopitelná je ochota médií a dalších poskytovatelů služeb, zejména pokud uvážíme, že právě média by měla dbát na zachování neutrálního internetu. Ale, na druhou stranu, z dalšího experimentu Facebook s „instantími články“ (viz Největší mediální experiment odstartoval: Facebook začal hostovat články médií) je asi spíš jasné, že míra zoufalosti médií dosáhla nebývalé úrovně a jakékoliv zásady a principy jdou stranou.

cif - debata 2

Facebooku prozatím plán vychází velmi dobře. Na zdarma poskytované služby nalákal přes miliardu uživatelů, to vedlo k masivnímu zapojení firem, těm v pravý čas odebral (výrazně omezil) možnost bezplatného působení a úspěšně je připravuje o peníze za stálého utahování kohoutků,. Nakonec i uživatelé už si musí připlácet, aby je viděli všichni jejich přátelé.

Nástup „instantních článků“ spojil Facebook s dalším specifickým omezením dosahu příspěvků médií, takže médiím nezbývá nic moc jiného než platit a předat vlastní obsah Facebooku. Dokonalá taktika, která Facebooku vychází již několik let.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).