Hlavní navigace

Zynga vstoupila na burzu bez větších výstřelků

19. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Zynga, známý výrobce nejen Facebookových her, vstoupila v pátek na americkou burzu NASDAQ. Společnost může svůj vstup na burzu (IPO) hodnotit pozitivně, když prodala všech 100 milionů nabízených akcií po 10 $ za kus a získala tak témeř jednu milardu dolarů na další rozvoj. Jde tak co se týče objemu od dob Googlu o největší IPO internetové firmy. Narozdíl od nedávných IPO společností LinkedIn či Groupon však cena akcie první den neznásobila. Zpočátku akcie Zyngy vzrostly o 10%, pak…

Společnost Zynga, známý výrobce nejen Facebookových her, vstoupila v pátek na americkou burzu NASDAQ. Společnost může svůj vstup na burzu (IPO) hodnotit pozitivně, když prodala všech 100 milionů nabízených akcií po 10 $ za kus a získala tak témeř jednu milardu dolarů na další rozvoj. Jde tak co se týče objemu od dob Googlu o největší IPO internetové firmy. Narozdíl od nedávných IPO společností LinkedIn či Groupon však cena akcie první den neznásobila. Zpočátku akcie Zyngy vzrostly o 10%, pak však začaly klesat a den zakončily na 9,5 $, tedy o pět procent pod upisovací cenou. Burza tedy ocenila Zyngu na 6,6 miliard dolarů. To je však méně, než někteří analytici očekávali (padaly i částky 19 miliard); výsledky IPO Zyngy tak zřejmě IPO Facebooku příliš neurychlí.

Společnost přitom na rozdíl od dvou výše uvedených vykazuje kromě zvyšujícího se obratu i nezanedbatelné zisky. V roce 2010 při obratu 598 milionů dolarů vydělala 91 milionů, za prvních 9 měsíců roku 2011 pak při obratu 829 milionů 31 milionů. S tržní kapitalizací 6,6 miliard tak Zynga témeř dosáhla na veterána herního průmyslu Electronic Arts (tržní kapitalizace 6,7 miliard), na Activision Blizzard (tržní kapitaliace 14 miliard) však nedosáhla.

Další zajímavé údaje obsahuje prospekt (a doprovodná domkumentace), který svým budoucím akcionářům Zynga předložila. Zajímavé jsou zejména dohody Zyngy a Facebooku. Podle těchto dohod nemůže Zynga bez dohody s Facebookem zveřejnit pod jinou platformou, pokud jsou již na Facebooku; také musí Facebook upozornit na vydání jakékoliv jiné své hry. Oplátkou dostává od Facebooku výraznou pomoc se zíkáváním hráčů pro své hry.

MMF24

Dalším zajímavým údajem je složení akcionářů. Nejvetším akcionářem zůstává zakladatel a ředitel Marc Pinus, který drží 16% akcií. Vlastní však akcie s vyššími hlasovacímy právy, jeho podíl na hlasovacích právech je tak 37,4%. Druhým v pořadí je s 10,7 % akcií je člen vedení Bing Gordon, známý jako spoluzakladatel společnosti Electronic Art, kde do roku 2008 pracoval. Mezi další akcionáře patří různé nejen různé venture fondy, ale i Google (3,8 % akcií), ruská Mail.ru (1,7 %) či spřízněná DST (4,1 %).

Zdroje:Forbes, Business Insider, Prospekt Zyngy

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).