Hlavní navigace

Mobilní přenositelnost

ČTÚ se zajímá o průtahy s přenosy čísel u Telefóniky O2

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahájil správní řízení se společností Telefónica O2 kvůli nepříjemným problémům, na které letos narazili někteří zákazníci přenášející si telefonní číslo od konkurence nebo naopak ke konkurenci. Podle Telefóniky O2 za problémy stálo nasazování nového unifikovaného zákaznického systému. Jeho implementace je velmi složitá a přinesla s sebou bohužel i některé nepředvídatelné reakce za což se všem dotčeným zákazníkům omlouváme, uvedl pro ČTK Martin Žabka, tiskový…

Doba čtení: 1 minuta

Přenos čísla od jednoho operátora k druhému už do 24 hodin?

Každý, kdo podstupoval přenos telefonního čísla od jednoho mobilního operátora k druhému, jistě ví, že nejde zrovna o bleskovou akci. Evropská komise to chce změnit a posílit tak konkurenci na trhu. Eurokomisařka Vivian Redingová uvedla, že hodlá prosazovat, aby přesun čísla v celé Evropské unii, tedy včetně České republiky, proběhl během jednoho dne. Odvolává se přitom na praxi z Irska nebo Malty.

Doba čtení: 1 minuta

ČTÚ spouští Monitoring služeb elektronických komunikací 2008

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tento měsíc spouští projekt Monitoring služeb elektronických komunikací 2008. ČTÚ v rámci tohoto projektu hodlá sledovat využívání služeb elektronických komunikací a spokojenost občanů a firem s těmito službami. Monitoring bude ukončen a vyhodnocen ještě do konce roku. Výsledky budou použity pro činnost úřadu v rámci přezkumu univerzální služby, pro vyhodnocení účinnosti uplatněných regulačních opatření a sledování vývoje poptávky na trhu elektronických…

17. 6. 2008 12:10
Doba čtení: 1 minuta

Evropská komise k telekomunikacím v Česku

Evropská komise ve své zprávě o pokroku v telekomunikacích poukazuje na žalostný stav českého broadbandu ve srovnání s jeho penetrací v ostatních zemích i s průměrnou penetrací v rámci celé Evropské unie, kde širokopásmové připojení k Internetu využívá 50 procent obyvatel. V České republice jde ovšem jen o 15 procent lidí, což nás řadí v žebříčku členských států na deváté místo od konce. Lépe na tom je i Lotyšsko, Malta, Estonsko nebo Slovinsko.

20. 3. 2008 6:25
Doba čtení: 1 minuta

Poplatky za přenositelnost by mohly být nižší

Podle ČTK odvolávající se na informace Hospodářských novin hodlá Český telekomunikační úřad snížit poplatky, které si platí mobilní operátoři mezi sebou při přechodu zákazníka i s jeho původním telefonním číslem. Nově by poplatek neměl být vyšší než 800 korun. Návrh na celkové zjednodušení přenositelnosti čísla by měl být přípraven k veřejné diskuzi ještě v listopadu. (Finanční noviny)

Doba čtení: do minuty

Karneval plánuje přenositelnost pevných telefonních čísel

Již v lednu by mohl kabelový operátor Karneval zahrnout do svých služeb přenositelnost pevných telefonních čísel. Doposud lze v České republice přenášet pouze mobilní čísla. Karneval údajně spolu s dalšími operátory tlačí na Český telekomunikační úřad, aby snížil ceny. Přiblížení cen za přenos mobilního a pevného čísla je podmínkou Karnevalu pro spuštění této služby.

Doba čtení: 1 minuta

ČTÚ: přenositelnost mobilních čísel je v pořádku

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) kontroloval přenositelnost mobilních telefonních čísel. Při hodnocení kontroly nebyly nalezeny žádné nedostatky. Všichni mobilní operátoři řádně a včas doplnili své všeobecné podmínky. Pochybení nebyla zaznamenána ani po dobu tříměsíčního sledování mobilní přenositelnosti. Od poloviny ledna do začátku května bylo přeneseno 44.300 čísel z celkových cca 11.500.000. (Finanční noviny)

19. 6. 2006 17:26
Doba čtení: do minuty

Stalo se: nekonečná (digi)novela

Poslanci opět odložili projednávání novely o digitálním vysílání. Pokolikáté už? Ministerstvo informatiky zveřejnilo návrh Koncepce přechodu na digitální vysílání a ČTÚ naznačil základní obrysy technického plánu přechodu. Zveřejněny byly návrhy dvou dalších analýz rel. trhů. T-Mobile je jedničkou i co do příchozích minut. Oskar žádá ČTÚ o zásah kvůli přenositelnosti.

Doba čtení: 11 minut

Vyzkoušejte si volání na přenesené číslo

Server MobilMania.cz přenesl číslo Twist od T-Mobilu na předplacený program Go Eurotelu. A toto číslo dal volně k dispozici, takže si každý může bezplatně vyzkoušet přenositelnost v praxi. Mobilní operátoři umožňují nastavení upozornění, když voláte na přenesené číslo. Pokud používáte Vodafone, tak se vám při volání do cizí sítě varování přehraje, jen pokud máte tuto možnost aktivovanou (ve výchozím nastavení je vypnuta).

25. 1. 2006 12:31
Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: mobilní přenositelnost na vlastní kůži

Uplynulý týden začal reálným nástupem přenositelnosti mobilního čísla. Zajímá vás, jak při jejím testování dopadl František Fuka? Ani další události však nezůstaly svou zajímavostí pozadu. GTS Novera obvinila Český Telecom z nekalé soutěže, kulminoval zájem o vtipy o blondýnách, IETF oslavila dvacetiny a zjistili jsme, jak účinné jsou anonymizéry či jaký je zájem Čechů o evropské domény.

21. 1. 2006 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Zkušenosti s přenesením čísla

František Fuka se rozhodnul odejít od Eurotel k Oskar Vodafone. Své zkušenosti popisuje na svém blogu na Lupě. Nejdříve šlo všechno hladce, ale poté se ukázaly problémy a nepřipravenost na přenesení čísla. Uvidíme, jak bude přenesení čísla v praxi dále probíhat.

17. 1. 2006 7:39
Doba čtení: do minuty

Stalo se: mobilní přenositelnost už je dostupná

V neděli 15. ledna 2006 jsme se konečně dočkali přenositelnosti čísel i v našich mobilních sítí. Jak tedy vypadají nabídky a podmínky pro využití přenositelnosti u jednotlivých operátorů? V pátek jsme zde psali o T-Mobile, dnes doplníme situaci u Eurotelu a Oskara/Vodafone. Oba umožní odchod i při závazku na dobu určitou, požadují však vyrovnání.

Doba čtení: 9 minut

Cena za přenesení čísla u Oskar Vodafone nepřekročí jednu korunu

Po T-Mobilu, který zveřejnil ceny za přenesení čísla jako první, se dnes dozvídáme neoficiální nabídku Oskar Vodafone. MobilMania.cz cituje tiskového mluvčího Oskar Vodafone Jakuba Hrabovského, který k přenositelnosti říká: Koncová cena pro zákazníka by neměla být vyšší než 1 Kč. Oficiálně ji zveřejníme během víkendu. O přenositelnosti více v dnešním článku Mobilní přenositelnost: první nabídky, první překvapení.

13. 1. 2006 13:01
Doba čtení: do minuty

Mobilní přenositelnost: první nabídky, první překvapení

Všichni tři mobilní operátoři již na svých webech popsali, jak mají jejich zákazníci postupovat při přenášení čísel. Jen T-Mobile však zatím představil i svou nabídku pro příchozí zákazníky. O překvapení však není nouze. Právě T-Mobile totiž nechce nechat odejít ty, kteří u něj mají smlouvu na dobu určitou. Jejich eventuální výpovědi hodlá zamítat.

Doba čtení: 11 minut

T-Mobile zveřejnil ceny za přenesení čísla

T-Mobile zveřejnil ceny za přenesení čísla, pro paušální zákazníky bude do 31. března 2006 platit cena jedna koruna. Zákazníci, kteří chtějí mít i nadále předplacenou kartu, můžou využít balíček „Přecházím na Twist“ za 499 Kč, který obsahuje počáteční kredit 300 Kč. (Tisková zpráva)

10. 1. 2006 13:10
Doba čtení: do minuty

Přenos mobilního čísla bude zdarma, možná za malý poplatek

Od 15. ledna 2006 musí mobilní operátoři spustit přenositelnost mobilních čísel. Zatím ještě nestanovili přesné poplatky za převod, ale měly by se pohybovat od nuly po maximálně desítky korun. To mezi sebou navzájem si chtějí účtovat i několik tisíc korun, což by se mohlo promítnout do cen nepřímo. (Lidové noviny)

Doba čtení: do minuty

Stalo se: varování spotřebitelům

Sdružení SOS varuje spotřebitele před tím, aby si zbytečně nezavírali cestu k využití mobilní přenositelnosti. Ke spotřebitelům náhle promlouvá i BSA (Business Software Aliance) a varuje je před podezřele laciným softwarem. O čem hovořilo nejvyšší vedení Eurotelu na setkání s novináři? Jak se staví k myšlence MVNO, či k roamingovým poplatkům?

28. 11. 2005 6:30
Doba čtení: 10 minut

Mobilní přenositelnost: nebude to až tak snadné

Do 15. listopadu měli mobilní operátoři zapracovat do svých všeobecných podmínek přenositelnost čísel. Měli jasně a srozumitelně říci, za jakých podmínek od nich mohou zákazníci odejít, pokud se rozhodnou využít možnost přenesení svého čísla. Důležité je to hlavně pro zákazníky, kteří mají nějaký závazek na dobu určitou. A jak to dopadlo?

Doba čtení: 8 minut

Invex 2005: zajímavosti prvního dne

Databáze pro mobilní přenositelnost bude společná s pevnými sítěmi. MI ČR představilo pravidla pro čerpání dotací na rozvoj broadbandu. Český Telecom představil své VoIP řešení pro firmy a tři různé druhy příjmu televizního vysílání. Nechybí mezi nimi ani DVB-H, které představil také T-Mobile spolu s Českými radiokomunikacemi.

Doba čtení: 9 minut

Stalo se: CEO promluvili

Do Prahy přijel nejvyšší šéf společnosti Vodafone, Arun Sarin. Setkal se s novináři i s ministryní Danou Bérovou. Jeden z prvních rozhovorů poskytl tuzemským médiím i nový generální ředitel Českého Telecomu, Jaime Smith. Do třetice se vyjádřil pro média i nový CEO Eurotelu, Salvador Anglada. Co zajímavého všichni řekli, či alespoň naznačili?

Doba čtení: 13 minut

Mobilní přenositelnost: jak rozhodl soud?

Nejvyšší správní soud vyhověl společnosti T-Mobile a z opatření ČTÚ vypustil jednu konkrétní pasáž, týkající se smluv na dobu určitou. Znamená to, že zákazníci se smlouvami na dobu určitou budou nyní vyloučeni z přenositelnosti a budou muset čekat, až jejich smlouvy doběhnou? Interpretace novinářů se různí, ale nejspíše nikoli.

Doba čtení: 9 minut

Stalo se: falešní dealeři, přenositelnost, infringement procedure proti ČR

Český Telecom si stěžuje na nekorektní chování dealerů svých konkurentů a podal na ně trestní oznámení. Jak to bude s mobilní přenositelností z/do sítě NMT a jak Česká republika odpověděla na zahájení tzv. infringement procedure ze strany Evropské komise právě kvůli přenositelnosti? A na co ještě ČR neodpověděla?

Doba čtení: 9 minut

Stalo se: ADSL, VoIP, přenositelnost

Český Telecom ohlásil 200.000 internetových přípojek. Ale o jaké přípojky vlastně jde? Nová VoIP služba ha-loo nabízí provize z příchozích hovorů. Také Fayn láká nové zákazníky na slevy a slibuje SIP. T-Mobile požádal soud o přezkoumání té části rozhodnutí regulátora o přenositelnosti čísel, která se týká smluv na dobu určitou.

Doba čtení: 12 minut

Stalo se: VoIP, SIP peering a první triple play

Czech On Line přichází s velkoobchodní nabídkou hlasových služeb na bázi VoIP, určenou i malým providerům. Matice SIP peeringu v ČR se opět rozrostla, nově se přidali další poskytovatelé hlasových služeb. Jeden z VoIP providerů, Mattes AD, si už troufá i na triple play. K dosavadní nabídce Internetu a hlasu přidá i TV vysílání.

Doba čtení: 9 minut

Stalo se: WiFi antény, prodaný InWay a rozdělený ha-vel voice

Regulátor již vydal všeobecné oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, a tolik kritizovaný požadavek ohledně externích antén už v něm není. Měl by ale trvat, protože je prý zakotven v jiných právních předpisech. Český InWay byl prodán, z Lucemburska na Normandské ostrovy. Zákaznickou strukturu společnosti ha-vel voice si rozebraly dva subjekty, SkyNet a ha-vel internet.

Doba čtení: 9 minut

Jak se chystá mobilní přenositelnost?

Kolem připravované mobilní přenositelnosti je celá řada zajímavých otázek. Má například zákazník pendlovat mezi operátory, nebo vše vyřizovat na jednom místě? A jak to bude s vypořádáním smluvních vztahů s opouštěnými operátory? Budou muset být nejprve ukončeny, nebo to nebude podmínkou? A jak se volající dozví o skutečné ceně hovoru?

Doba čtení: 12 minut

Jak se daří pevné přenositelnosti?

V ČR bylo přeneseno již na 1,5 milionu čísel v rámci pevných sítí. Jde skoro o každou druhou pevnou linku, nebo jen o necelá čtyři procenta všech čísel, určených pro pevnou síť? Kolik se za přenesení telefonního čísla platí platí a jak velká část z přenesených čísel se skutečně využívá? A ke komu se čísla v pevných sítí přenáší nejvíce?

Doba čtení: 9 minut

ČTÚ zanikl, ať žije ... ČTÚ!

Během právě uplynulého víkendu zanikl Český telekomunikační úřad. Tedy alespoň ten ČTÚ, který jsme až dosud znali. Místo něj vznikl zbrusu nový národní regulátor - ovšem se zcela shodným názvem, což vůbec nereflektuje přechod od telekomunikací k elektronických komunikacím. Změnil se alespoň způsob vedení nového ČTÚ: bude rozhodovat pětičlenná rada.

Doba čtení: 7 minut

Co přinese nový zákon o elektronických komunikacích? (1.)

Již v neděli nabude účinnosti nový zákon č. 127/2005, o elektronických komunikacích. S ročním zpožděním včlení do české legislativy nový evropský regulační rámec elektronických komunikací a přinese významné změny do fungování našeho telekomunikačního trhu. Tím, jaké změny to budou, se začneme zabývat v tomto malém seriálu.

Doba čtení: 4 minuty

Nejásejme nad povinnou přenositelností...

Nad povinnou přenositelností čísel v mobilních sítích skoro všichni jásají. Přitom jde podle mého názoru jen o další příklad státní regulace prováděné takzvaně na ochranu zákazníka. Tu kupodivu prosazuje i ministr za stranu, jež sama sebe deklaruje jako pravicovou a liberální.

Doba čtení: 3 minuty