Hlavní navigace

ČT 1 HD - stanice České televize ve vysokém rozlišení

  • Česká televize připravila na září start jednoho plnohodnotného programu ve vysokém rozlišení. Na satelitu se nejprve objevil program ČT 1 v HD verzi, od února 2010 přibudou další dva programy ve vysokém rozlišení, ale na jedné kanálové pozici. Výsledkem bude jeden společný program, ve kterém se budou střídat nativní HD pořady ze všech čtyř kanálů České televize. Veřejnoprávní televize chce jít cestou kvality, ne kvantity. Podívejte se, jaká byla historie tohoto programu.

Sdílet

Pavel Hanuš: ČT spustí HD kanál na satelitu, pozemní vysílání s otazníkem

TV ČT loga všech programů 2007
Česká televize připravuje na září start jednoho plnohodnotného programu ve vysokém rozlišení. Na satelitu se nejprve objeví program ČT 1 v HD verzi, od února 2010 přibudou další dva programy ve vysokém rozlišení, ale na jedné kanálové pozici. Výsledkem bude jeden společný program, ve kterém se budou střídat nativní HD pořady ze všech čtyř kanálů České televize. Ředitel projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš v rozhovoru pro DigiZone.cz říká, že veřejnoprávní televize chce jít cestou kvality, ne kvantity.
DM 2007 Pavel Hanuš

Vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš.

Co nabídne ČT 1 HD ze satelitu? Kromě kvalitního obrazu i prostorový zvuk

Technologie HDTV logo 2006
Vysílání České televize ze satelitu přináší divákům nejen kvalitní obraz, ale také zvuk. Veřejnoprávní televize se totiž rozhodla, že svou taneční show Duety, která navazuje volně na podobně laděné StarDance, odvysílá s prostorovým zvukem. ČT nachystala prozatím jen několik pořadů ve formátu HDTV, takže vysílání je ze začátku skromné, na kvantitu se chce zaměřit až v budoucnu. Následující text mimo jiné zájemcům prozradí, na co se mohou ve vysokém rozlišení těšit, podrobně totiž rozebereme jednotlivé pořady jeden po druhém.

Rudolf Pop: HD kanál České televize nabídne kvalitu, ne kvantitu

Osobnost Rudolf Pop
Česká televize spustila 31. srpna 2009 experimentální satelitní vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Test nového způsobu distribuce potrvá přibližně půl roku a v únoru 2010 začne na stejné kanálové pozici vysílat mix všech programů ČT ve vysokém rozlišení. Technický ředitel Rudolf Pop společně se svým kolegou Karlem Trpákem ale v rozhovoru pro server DigiZone.cz tlumí výrazná očekávání diváků. ČT podle něj nabídne kvalitní HD obsah složený ze všech čtyř programů, ale zdaleka ho nemá tolik, aby jím zaplnila celou plochu celého jednoho kanálu. I proto bude v následujících letech převažovat obsah, který bude přepočítaný ze standardního rozlišení.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).