Hlavní navigace

Co nabídne ČT 1 HD ze satelitu? Kromě kvalitního obrazu i prostorový zvuk

14. 8. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Vysílání České televize ze satelitu přinese divákům nejen kvalitní obraz, ale také zvuk. Veřejnoprávní televize se totiž rozhodla, že svou taneční show Duety, která navazuje volně na podobně laděné StarDance, odvysílá s prostorovým zvukem. ČT chystá prozatím jen několik pořadů ve formátu HDTV, takže vysílání bude ze začátku skromné, na kvantitu se chce zaměřit až v budoucnu. Následující text mimo jiné zájemcům prozradí, na co se mohou ve vysokém rozlišení těšit, podrobně totiž rozebereme jednotlivé pořady jeden po druhém.

Vysílání ČT 1 HD odstartuje už 31. srpna

Česká televize oznámila, že 31. srpna spustí prostřednictvím satelitních platforem CS Link a Skylink experimentální vysílání svého kanálu ČT 1 HD. Podle vyjádření společnosti UPC Česká republika by měl být program již od počátku dostupný také v nabídce digitální kabelové služby UPC Digital. Většina programu bude do vysokého rozlišení prozatím upconvertována, neboli převáděna z rozlišení standardního, sdělil už dříve serveru DigiZone.cz technický ředitel ČT Rudolf Pop. Výběrového řízení na technické zajištění šíření této stanice se zúčastnilo několik firem (např. satelitní platforma Skylink), nakonec ho však vyhrála společnost T-Systems, která bude signál uplinkovat (přenášet) do německého Usingenu, kam doputuje prostřednictvím optické trasy. Datový tok by měl přitom dosáhnout hodnoty 12 Mbit/s. Základem experimentu bude současný program Jedničky, a souběžně bude ČT pracovat na projektu samostatného HD programu složeného z pořadů všech čtyř současných kanálů ČT.

Na co se mohou ve vysokém rozlišení diváci těšit

Hlavními taháky podzimního schématu ČT a zároveň i magnety pro vysílání ve vysokém rozlišení budou seriál Vyprávěj a zábavná show Duety. V HDTV bude vysílán také dokumentární cyklus Letečtí stíhači v boji II. Vysoké rozlišení však bude především ve znamení dramatické tvorby. Půjde o televizní premiéry Bekyně mnišky, Sněžné noci a Zakázaného člověka. Česká televize se koprodukčně podílela také na filmu Gympl, takže i ten uvidí diváci v odpovídající kvalitě, protože jak je o režiséru Tomáši Vorlovi známo, je propagátorem nových moderních technologií, a proto už v nativním HD svůj snímek točil. Zatímco seriál Vyprávěj bude vysílat pouze ve stereu, u zábavné show Duety už se mohou diváci těšit na prostorový zvuk. Každý divák se navíc o tom, že je pořad v HDTV k dispozici, dozví na začátku pořadu, kdy bude vysíláno upozornění. Ze sportovních událostí se počítá v nejbližší době prozatím pouze s Velkou pardubickou České pojišťovny. Bližší podrobnosti o jednotlivých pořadech, které Česká televize v HDTV chystá, vám přinášíme v následující tabulce.

CIF - osobnosti

Jednotlivé pořady, které Česká televize v HDTV nabídne – I. část

Vyprávěj

Vyprávěj 500

Retro seriál Vyprávěj je pohled do nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací. Hlavní akcent je kladen na příběh rodiny, na všední problémy jednotlivých členů, ne na politiku či „velkou“ historii. Účelem bylo zachytit dobu a pocity účastníků v konkrétních situacích. Do osudu hrdinů vždy zasáhne nějaká konkrétní soudobá historická událost, kterou si většina diváků pamatuje. Seriál Vyprávěj má ambici být multimediálním projektem, který bude mít vlastní internetový portál. Podrobnosti zde.

Hrají: R. Vojtek, A. Kerestešová, V. Freimanová a další

Duety… když hvězdy zpívají

Duety - logo

Nový televizní projekt vychází ze stejné tvůrčí dílny BBC, jako byly tři úspěšné řady taneční show StarDance… když hvězdy tančí. Diváci mohou těšit na osm párů složených vždy z jednoho profesionálního zpěváka a jedné „profesionálně nespívající“ osobnosti. Každá dvojice bude vystupovat v klasických duetech a bude mít před sebou osm hudebních žánrů, jakými jsou: rock, pop, muzikál, soul, balada, rock´n´roll, country a swing. Nebude chybět živý orchestr pod vedením Martina Kumžáka a moderátoři Tereza Kostková a Aleš Háma. Jednotlivé páry začnou své hudební zkoušky už dva měsíce před prvním přenosem. Tréninky budou natáčeny formou sběrného dokumentu a následně v jednotlivých sestřizích uvedeny v každém díle pořadu.

Sněžná noc

Sněžná noc

Dramatický příběh V. Körnera o lásce, vášni a oddanosti se odehrává během několika prosincových večerů a nocí, spějících k fatálnímu roku 1914… Řečeno s klasikem: všechna šťastná manželství jsou si podobna jako vejce vejci, ta nešťastná jsou každé jiné. V příběhu paralelně sledujeme mladého důstojníka Alberta a jeho novomanželku Karolu, i jiné manželství místního evangelického pastora Kociana. Je jako bludný kámen osamocen v „katolickém moři“, má jen pár oveček, které si stráží jako spravedlivý soudce pravé víry a pravdy. On i Karola jsou si podivně blízcí svým osudovým údělem. Poklidný a rezignovaný svět rozbije příjezd „ztraceného a marnotratného syna“, světoběžníka Rasta. Vrátil se jen proto, aby prodal veškeré dědictví po rodičích a zmizel za moře. Jediný tuší, k jaké se schyluje katastrofě…

Hrají: J. Čvančarová, V. Dlouhý, M. Dlouhý a další

Foto a text: Česká televize

Dramatická tvorba v HDTV ano, zpravodajství někdy v budoucnu

Co se týká technické stránky věci, na satelitu je o HDTV rozhodnuto. Kanál bude vysílat na novém transpondéru satelitu Astra 1E s parametry: 10803/H, SR 22000, FEC 5/6. Otázkou však zůstává, jak to bude s ČT 1 HD např. v multiplexu 4 společnosti Telefónica O2. Zde záleží podle ředitele výroby ČT Václava Myslíka na jednáních s touto firmou, která probíhají. Ukončení vysílání v DVB-T je však v tuto chvíli podle něj zbytečné. V současné době jde, co se HD týká, o jednotlivé projekty. Po kvantitě půjdeme v budoucnu, uvedl Myslík. V současné době má Česká televize kromě HD přenosového vozu k dispozici první kamerové HD camy a nákup dalších se chystá, a to včetně HD XD camů, které jsou slíbeny od září. Podle toho se dá tehdy odhadnout, jaká tvorba bude k dispozici v HDTV v budoucnu. Milan Fridrich, ředitel zpravodajství ČT, však pro DigiZone.cz rezolutně zdůraznil, že s vysokým rozlišením se pro tuto složku vysílání v nejbližší době nepočítá. Myslík na jeho slova reagoval tím, že pokud však rekonstrukce techniky pro zpravodajství ČT proběhne, rozhodně však už půjde o HDTV.

Jednotlivé pořady, které Česká televize v HDTV nabídne – II. část

Gympl

Gympl - Vorel Mádl

Pedantický fyzikář (Milan Šteindler), strnulý češtinář (Jiří Schmitzer), jalový tělocvikář (Martin Zbrožek), ekologický učitel výtvarky (Tomáš Matonoha), mondénní ředitelka školy (Eva Holubová) a další kantoři dle svých představ formují nebohé studenty na poněkud zkostnatělém gymnáziu. A tak málokoho studium opravdu baví a zajímá. Petr (Tomáš Vorel jr.) a Michal (Jiří Mádl) do školy raději nechodí a když tam náhodou zavítají, tak celé hodiny prospí, neboť po nocích malují graffiti. To je to jediné, co je kromě holek skutečně baví. Nebezpečné výpravy na střechy domů, ilegální pronikání do útrob metra, dramatické lezení na komín… Napětí, riziko dopadení a honičky s policií jsou opravdové, zábavné i kruté. A tak není divu, že se jejich bezradní rodiče (Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Ivana Chýlková) věčně stresují a občas se v zájmu dostudování svých nezvedených potomků spojí s profesory.

Zakázaný člověk

Zakázaný člověk

Karel Havlíček Borovský byl v osmadvaceti letech na vrcholu slávy i politického vlivu. Vlastní největší české noviny, je všeobecně známý, obdivovaný a materiálně dobře zajištěný. Má krásnou mladou ženu Julii a svoji budoucnost, zdá se, drží pevně v rukou. Pomalu však kolem něj začíná působit nepřátelská, anonymně šedá mašinérie státního aparátu. Jejím ztělesněním je Havlíčkův blízký přítel Wagner, který patří k jeho obdivovatelům, zároveň je i tajným policistou, loajálním představitelem státní moci. Čím výše stoupá Havlíčkova hvězda, tím je delší i jeho stín, který, vyčerpán osamělým bojem, nakonec už nedokáže překročit.

Hrají: D. Švehlík, M. Taclík, G. Marcinková a další

Bekyně mniška

Bekyně mniška

Romantická a veselá chce být televizní komedie právě natáčená režisérem Ondřejem Kepkou podle scénáře Jana Míky. Bekyně, celým jménem Bekyně mniška, je škodlivá noční můra. Nehezký motýlek šedavé barvy ve smíšených lesích nebezpečný není, ale ve smrkových monokulturách může ožíráním jehličí způsobit velké problémy. V novém televizním filmu jde o motýlí existenci. Vůbec, motýli jsou tam hodně podstatní. Jedna z hlavních figur, vedoucí kulturního domu Hubert, motýly sbírá. Jiná figura, stále svobodná a stárnoucí učitelka Pavla, nemá doma koho „vychovávat“, a tak motýly fotí. Ti dva se navzájem ještě neznají, zatím si posílají pouze maily podobně jako Tom Hanks a Mag Ryanová ve slavné a taky romantické komedii Láska přes internet… Ale všechno přijde… (Podrobnosti)

Foto a text: Česká televize

ČT 1 HD pro každého

Vysílání kanálu ČT 1 HD bude dostupné každému, kdo je vlastníkem satelitního HDTV přijímače a zároveň abonentem satelitní platformy CS Link nebo Skylink. Vysílání musí být z důvodu ochrany autorských práv kódované a přístupné pouze na území České republiky, což je právě důvodem nabídky prostřednictvím kartiček. ČT 1 HD je teprve částí cesty, kterou chce Česká televize urazit v nabídce pořadů ve vysokém rozlišení. Opravdovou lahůdkou bude pro diváky až start speciálního kanálu ČT HD, který chce veřejnoprávní médium spustit v příštím roce při zahájení olympijských her ve Vancouveru. Toto vysílání vhodně doplní televize Nova, která v HDTV v současné době nabízí např. Televizní noviny, Střepiny nebo Koření. Do budoucna už pak bude nabízet ve vysokém rozlišení také veškerou vlastní seriálovou tvorbu. Pozadu ve vývoji pak zůstává televize Prima, která v HDTV sice vysílá, ale pouze prostřednictvím DVB-T, kde jde o tzv. upscale, tedy přepočítávaný obraz z rozlišení standardního.

Budete mít možnost sledovat kanál ČT 1 HD?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).