Hlavní navigace

Michel Fleischmann: Je jasné, že v DVB-T vysílat nebudeme

  • Chceme předejít problémům, s jakými se potýkala televizní digitalizace, říká o návrhu komerčních rádií na změnu vysílacího zákona Michel Fleischmann, prezident společnosti Lagardere CZ, která provozuje rádia Frekvence 1, Evropa 2, Bonton a Rádio DJ. Rozhovor pro DigiZone.cz vznikl těsně po zasedání senátní mediální komise.

Sdílet

Co všechno řeší váš návrh novely vysílacího zákona, s nímž jste seznamovali senátory ze stálé komise pro sdělovací prostředky?

Novela jednoduše řeší všechny předběžné podmínky, které musí být vyřešeny k tomu, abychom vůbec mohli pozitivně přistoupit k rozhlasové digitalizaci. Řešíme v ní dva zásadní problémy, které nás momentálně trápí a v současném zákoně nejsou dobře definované, takže mohou být interpretovány různě. Jde o to, jakým způsobem se dá postavit programová síť z lokálních rádií a jakým způsobem se dají dělat regionální odpojení z celoplošných stanic. Tyto dva problémy jsou v návrhu vyřešeny, došli jsme u nich k dohodě. Naším zájmem bylo, abychom mohli jít bez problémů do digitálního vysílání.

Michel Fleischmann

Mluvili jste o přechodných licencích pro analogové vysílání, které by platily do úplného vypnutí FM pásma. Znamená to, že by provozovatelé už nežádali o prodloužení licencí pro analogové vysílání a jejich současná licence by platila do vypnutí analogu?

Přesně tak, formou přechodných licencí do vypnutí analogového rozhlasového vysílání, nebo podle Technického plánu přechodu na zemské rozhlasové digitální vysílání.

To by byly technologicky neutrální licence, které by sloužily jak pro analogové, tak pro digitální vysílání?

Ano.

Ve chvíli, kdy by se vypnul analog, byste žádali o úplně novou digitální licenci?

Pak bychom museli požádat o digitální licenci, která by měla režim, na kterém se dohodnou zákonodárci. A protože nevíme, jakým způsobem a na jaké technologii se bude digitálně vysílat, je to dnes velice těžké definovat, nabízíme řešení do vypnutí analogu.

Digitální rozhlasové licence by nebyly udělovány na základě současného zákona, kdy si provozovatel před uplynutím platnosti licence může požádat o její prodloužení na další období a automaticky ji získá? Pokud byste dostali přechodné licence podle současného zákona, mohli byste na jejich základě žádat o jejich automatické prodloužení na další léta – ovšem jenom v digitálu. Měli byste na ně nárok.

Nárok je velice těžká věc, zákon na něj nepamatuje.

V analogu to tak funguje. Požádáte si o prodloužení licence a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ji prodlouží na dalších osm let.

Ale Frekvence 1 už nemůže žádat o prodloužení licence, protože ji už měla jednou prodlouženu. Z devadesáti procent už všechna rádia mají licence prodloužené. Proto se to musí řešit právě tímto způsobem. My to navrhujeme takto, myslíme si, že to je jednoduchý, čitelný krok a hlavně ho říkáme dostatečně dopředu. Myslím, že tím také dáváme prostor pro zamyšlení RRTV, aby tuto věc řešila.

S kým vším jste o tomto návrhu jednali? Na senátní mediální komisi jste zmiňovali některá ministerstva.

Tento návrh byl ústně představen RRTV, byl postoupen mediálním komisím Poslanecké sněmovny a Senátu, a byl zaslán do výborů a na ministerstva.

Kdo všechno z rozhlasového trhu se na něm shodnul?

Shodli jsme se napříč trhem. De facto všichni, protože když vezmu firmy Media Bohemia, Londu a Lagardere, tak mi řekněte, kdo zbývá. Vím, že pan Holík z Rádia Proglas proti tomu taky nic neměl.

Budete na digitalizaci kooperovat s Českým rozhlasem?

Jsem přesvědčený, že ano. Existuje jenom jedna otázka, o které jsem se zmínil před senátní mediální komisí, a to je, aby se to nedotklo našeho pokrytí. Jinak si myslím, že komerční rádia i veřejnoprávní rozhlas mají společný zájem na tom, aby digitální vysílání v České republice mělo jednotnou technologii a jednotný postup.

Komerční rádia ještě nemají jasno o formátu digitálního vysílání, ale Český rozhlas jasně deklaroval, že chce vysílat v systému T-DAB nebo DAB+.

Český rozhlas už dnes vysílá na platformě DVB-T.

Ale to je jen dočasná záležitost.

Pro nás bylo vždy jasné, že v DVB-T budeme vysílat těžko. Jenom jsme si ho v jistý moment vyzkoušeli, abychom věděli, co to dělá a co je možné, ale víme, že spíš se bude v blízkém budoucnu vysílat v T-DAB. Ale to, co bude po blízkém budoucnu, je věc naprosto neznámá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).