Hlavní navigace

Nova HD - televize Nova ve vysokém rozlišení

  • Historie televize Nova ve vysokém rozlišení se začala psát 11. října 2007, kdy česká komerční jednička otevřela budova zpravodajského News Center, ale neznamená to, že plány na vysílání v HDTV by byly stejně staré. Jsou minimálně o tři čtvrtě roku starší. Za svou historii si zapsala poměrně řadu významných milníků, a to ať už jde do zařazení některých kabelových a IPTV operátorů, tak satelitních platforem CS Link a Skylink. V současné době už se nad jejím HDTV vysíláním nikdo nepozastavuje.

Sdílet

TV Nova HD logo 2008

Nova chystá další digitální kanály a HD vysílání

První informace ohledně možného vysílání televize Nova ve vysokém rozlišení se objevila v březnu 2007, kdy se konala konference IIR. Tehdy generální ředitel české komerční jedničky prozradil, že ještě ten rok začne stanice vyrábět své zpravodajství ve formátu HDTV, tedy ve vysokém rozlišení obrazu. To však ještě neznamená, že by ho zároveň v HD verzi i vysílala. „Vidíme, kam se trh vyvíjí, zejména ve Spojených státech, takže si myslíme, že HD je velká budoucnost, a proto jdeme tímto směrem,“ uvedl tehdy Dvořák.
TV Nova HD logo 2008

Nova představila zpravodajské News Center

Televize Nova představila novinářům 11. října 2007 svůj nový zpravodajský dům nazvaný News Center. Diváky toho čekalo opravdu hodně – zpravodajství ve vysokém rozlišení (1920×1080i) a formátu 16:9, nové studio s plazmovou stěnou 8×4 metry a jako standard pro záznam Blu-ray disky. Na televizní obrazovce se objevila i nová moderátorská dvojce – II. vicemiss ČR roku 2006 Renáta Czadernová a současný zprávař Pavel Dumbrovský.
Technologie HDTV logo 2006

Jak přijímat Novu ve vysokém rozlišení obrazu?

18. října představila frýdecko-místecká společnost Mattes AD v pražském hotelu Barceló další program, který přibyl do její nabídky. Šlo o test televize Nova ve formátu HD. Proto, aby si divák mohl komerční jedničku ve vysokém rozlišení naladit, nemusí být ale zákazníkem služby 802.tv (její set-top-box umožní HD příjem také pozemně). Další možnost, jak přijímat Novu v HD, byl tehdy pražský multiplex B či satelitní platformy CS Link.
News Center 500

Budova News Center. Foto: archiv TV Nova

TV Nova logo zmenšené

HD komedie televize Nova

Pamatujete si ještě na humbuk okolo otevírání nového studiového domu televize Nova a startu jejího vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Na všechna nabubřelá prohlášení generálního ředitele Novy Petra Dvořáka a výpočty technického šéfa Ivo Ferkla, kolik kilometrů kabelů obsahuje jejich zbrusu nové News Center? Už týden Nova ve vysokém rozlišení nevysílá a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Platforma SkyLink logo 2008 barevné

Startuje satelitní platforma Skylink s Novou HD v základní nabídce

Česká republika má od 1. října novou satelitní platformu. Její název je Skylink a přišla s programem, na který diváci dlouhou dobu toužebně čekali. Důležitý není tak ani jeho obsah, jako kvalita vysílání. Jedná se totiž o první český program s vysokým rozlišením obrazu (HDTV) na satelitu. Touto televizí není nikdo jiný než česká komerční jednička Nova.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).