Hlavní navigace

Zpravodajský portál TN.cz

  • TN.cz je název zpravodajského portálu televize Nova, který byl oficiálně spuštěn 5. května 2008. K zahájení provozu serveru došlo během hlavní zpravodajské relace Novy, tedy v průběhu takzvaných Televizních novin, ačkoliv z technických důvodů běžela služba již o něco dříve.

Sdílet

Portál se sice navenek deklaruje jako plnohodnotný zpravodajský kanál, ale skladba řazení zpráv (agenda settings) a navigace prostřednictvím novinových titulků vypovídá spíše o zaměření na populárně pojaté zpravodajství, které místy sklouzává až k bulvarizaci obsahu.

tn.cz
TN.cz v Televizních novinách

Server ve snaze zachovat si pověst důvěryhodného zpravodajského portálu formálně odděluje „seriózní“ a uvolněnější zpravodajství barevnou navigací. Mluvíme o takzvaných blue news (modrých zprávách) a red news (červených zprávách). Díky využívání stejné strategie při volbě titulků a zmíněného řazení zpráv však není obsahový rozdíl mezi oběma kategoriemi vždy zcela zřetelný. Součástí červených zpráv je také lehce kontroverzní formát krátkého a obsahově odlehčeného zpravodajského bloku se svlékajícími se moderátorkami.

průnik návštěvnosti Blog.cz a Nova
Průnik návštěvnosti Blog.cz a Novy

Nedílnou součástí zpravodajských relací jsou také blogy jednotlivých reportérů. Vzhled k zatím poněkud nevyjasněné koncepci tohoto formátu však není jasné, zda-li má jít o profesionální profesní blogy, které dotvářejí obsah zpravodajských relací, nebo spíše osobní blogy, jež by se měly spíše postarat o „zlidovění“ televize. Jako platformu pro blogy nova zvolila systém Blog.cz, který běží na enginu českého fultexového vyhledáváče Jyxo, který Nova krátce po spuštění tn.cz také koupila.

Zájem o Jyxo byl v Nově ještě předtím, než jsem do ní nastoupil.
Daniel Grunt
Když jsem na přelomu roku přišel do Novy, byl jsem u rozhodování, zda budeme v jednáních s Jyxem pokračovat, stejně jako když se rozhodovalo, jestli vstoupíme do Atlasu či ne. Já jsem prosazoval názor, že do Atlasu bychom neměli jít, protože by šlo o investici, která by nám přinesla pouze problémy, ale Jyxo jsem jednoznačně podpořil. A to z několika důvodů: za prvé kvůli návštěvnosti, za druhé proto, že jsme koupili hotový tým odborníků, kteří mají vypracovanou metodiku práce a slušné výsledky, prohlásil v rozhovoru pro Lupu Daniel Grunt, Ředitel Internetu TV Nova.

Kromě profesionálního zpravodajství se u nás Nova prostřednictvím serveru TN.cz pokouší zavést také „diváckou televizi“, a to sice prostřednictvím vkládání vlastních diváckých zpráv do speciální sekce, která je za tímto účelem vytvořena. Jako hlavní motivační faktor vkládání zpráv zavedla stanice uveřejňování nejúspěšnějších příspěvků v rámci regulérního vysílání TV Nova.

Vedle portálu tn.cz dál funguje také doména nova.cz, která však několik měsíců po spuštění tn.cz představovala spíše oficiální elektronickou vizitku společnosti. Teprve na podzim roku 2008 na nova.cz byl představen nový videoarchiv původních pořadů televize Nova ve vyšší obrazové kvalitě, v jehož rámci Nova publikuje na Internetu epizody ze svých vlastních seriálů zdarma.

Portál tn.cz je také prvním odvážnějším pokusem dohnat na českém internetovém mediálním trhu postavení, které má vlastník televizní stanice, společnost CME, v internetových médiích jinde v Evropě. Prvním svého typu ve skupině společnosti CME je také videoportál na nova.cz.