Hlavní navigace

To Nova se musí proměnit, nikoli Internet

5. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Největší česká televize vstupuje na Internet s několikaletým zpožděním, přesto očekávaná jako událost roku. Někteří komentátoři hovoří o tom, jak se český Internet změní, největší proměnou však musí projít Nova samotná - resp. myšlení jejích zaměstnanců. Její šance na úspěch kromě toho neleží ve zpravodajství, ale někde úplně jinde.
Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Všiml si toho nedávno už Jiří Hlavenka: řada českých médií v zaujetí sebe samými ohlašují příchod Novy na Internet málem jako příchod spasitele, který naučí český Internet konečně vydělávat a dosavadní hráče pošle na střídačku. V tom případě je zajímavé, že to neudělala už dávno a třeba zmiňované lákání diváků na Internet skrze obrazovku, o které se loni pokoušela formou odkazů v Televizních novinách, jí nepomohlo od propadu návštěvnosti webu nova.cz mezi loňským lednem a zářím o 16 procent (na legračních 33 885 denních uživatelů).

Nova měla na Internet přijít už dávno a stejně jako ostatní velké mediální domy „staré éry“ podcenila jeho význam. Důvodem přitom nebyl nedostatek financí, ale opět hlavně nedostatek pružnosti v myšlení a pocit vlastnictví nevyčerpatelného zlatého dolu. Televizní svět je v této uhrančivé schopnosti zvláště výkonný, a tak hlavní úkol managementu Novy nyní nespočívá v dobývání Internetu, ale ve změně myšlení vlastních zaměstnanců, pro které se ten podivný a podceňovaný Internet náhle musí stát číslem jedna. A to za podmínek, kdy sehnat odborníky na televizi a Internet zároveň je téměř nemožné a svéhlavost „televizáků“ často učebnicová. V tomto ohledu tedy není Petru Dvořákovi a jeho týmu vůbec co závidět – ostatně ještě na říjnovém klubovém večeru SPIRu na téma Internet vs. TV zástupci Novy nešetřili sebevědomím ve smyslu „jsme jednička a zůstaneme jí Internetu navzdory“.

Logo NetClub
Máte otázky k portálu tn.cz? Přijďte je položit 28. května jeho šéfredaktorovi Zdeňku Šámalovi, který bude hostem 5. NetClubu. Registrovat svoji účast na diskusi s omezeným počtem míst můžete už nyní.

Nova se o průlom přesto musí pokusit, o což se teď snaží pomocí „zábavně-zpravodajského“ webu tn.cz. Tady však útočí na silně obsazené pozice: od iDnes přes Novinky a Aktuálně či iHned po Blesk.cz je vytěžena každá smysluplná nika v poptávce čtenářů (diváků). Sázka na maximum videa je nutná, ale jde o cestu stále natolik neprošlapanou, že snadno může skončit fiaskem.

CIF - osobnosti

Nova navíc svoji největší šanci na úspěch nechává stále ležet nevyužitou: práci s komunitami. Zatímco totiž v internetovém zpravodajství (byť bulvárním) stojí proti přesile konkurentů, zde má k dispozici naopak silné šiky spojenců. Fanouškovské weby seriálů jako Lost.cz (který se dokázal probojovat na třetí místo v loňské Křišťálové Lupě) přímo čekají na podporu ze strany televize, která se jí snadno vrátí ve sledovanosti a v příjmech z reklamy a prodejů suvenýrů (za typickou chybu lze vůbec považovat fakt, že podobný web nevznikl v režii Novy). Inspirovat se ostatně může u televizí za oceánem, které se bez podobné internetové strategie už snad ani neobejdou. Nova přesto v první vlně s těmito projekty nepočítá a fandové seriálů tak zůstanou odkázáni na svépomoc – ačkoliv to asi nebudou pociťovat jako zvláštní újmu.

Příchod Novy na Internet je tak spíše symbolickým krokem než osudovým. Trhu prospěje zvýšená pozornost a edukace inzerentů i příliv dalších peněz. A nám uživatelům další zahuštění konkurence – tedy pokud to máte rádi červené…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 – 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).