Hlavní navigace

Nové materiály a tiskařské postupy přináší revoluci v oblasti tištěné elektroniky

[Tisková zpráva] Společnosti BASF, Heidelberger Druckmaschinen AG a Technická univerzita Darmstadt intenzivně spolupracují na tiskařské technologii budoucnosti v rámci sdružení Fórum organické elektroniky – „Forum Organic Electronics” Excellence Cluster

Sdílet

S funkčními materiály z nanočástic a inovativním tiskařským procesem přinášejí vědci ze společností BASF a Druckmachinen AG z Heidelbergu a Technické Univerzity Darmstadt revoluci do celé technologie tisku. Seznamu jejich úspěchů vévodí zejména organické elektronické produkty s potenciálem do budoucnosti, jako jsou fotovoltaické fólie nebo ohybatelné světelné diody. Partneři sdružení Fóra organické elektroniky plánují v rámci projektu NanoPEP představit první tištěnou elektroniku do tří let.

„Elektronika budoucnosti bude flexibilní a ohybatelná. Již v krátkém časovém horizontu bude možné jemnými metodami tisknout na flexibilní podklady elektronické komponenty šetrně k životnímu prostředí a s nízkými náklady. Využíváním inovativních postupů a materiálů, na nichž aktuálně pracujeme, vytváříme zcela novou škálu využití tiskařské technologie v oblasti organické elektroniky. Vzhledem k tomu, že pracujeme na modulárním principu, jsme schopni poskytnout řadu modulů pro cenově efektivní masovou výrobu,“ říká vedoucí projektu ve společnosti BASF Prof. Bernd Sachweh.

Organická elektronika je založena na vodivých polymerech, anebo dokonce ještě menších molekulách organické chemie a je považována za jednu z klíčových technologií budoucnosti. Technologie využívá široké škály od organických obvodů a procesorů přes fotovoltaiku až po organické svítivé diody. Jedním z mnoha uplatnění tištěné elektroniky jsou inteligentní viněty vybavené senzory. Tyto transpondéry, které je možné tisknout společně s anténami na fólie, mohou být využity k měření teploty i vlhkosti vzduchu, což je důležité pro přepravu a skladování zboží.

Ačkoli je dnes již možné tisknout jednoduché integrované obvody, skutečnou výzvou je vyrobit flexibilní elektroniku. U těchto aplikací je třeba tisknout funkční materiály – vodivé organické molekuly – ve velice tenkých, pouhý nanometr silných vrstvách na sebe a ty pak nanést na ohebný plast nebo papír. Je zjevné, že nároky na takový tisk podstatně přesahují ty na tisk grafický.

Jedním z hlavních zájmů výzkumu v rámci společného projektu je vývoj hybridních materiálů tvořených z anorganických a organických komponent. Společnost BASF vyvíjí nové výrobní procesy pro výrobu funkčních nanomateriálů, jako je oxid zinečnatý zesílený polymery. Tyto materiály vytvářejí jisté struktury, anebo se autonomně uspořádávají do tvarů a vzorců, čímž nabízejí nové vlastnosti pro technologii tisku.

Díky svým zvláštním vlastnostem, jako je jednotná vodivost, jsou nanočástice ideálním řešením pro náročné kvalitativní standardy vyžadované organickou elektronikou. Nanočástice používané pro tento účel jsou vázané v kapalině. Tato technologie eliminuje přímý kontakt s těmito materiály, zajišťuje bezpečnou manipulaci a umožňuje ekologicky šetrnou výrobu inovativních elektronických produktů.

V trojfázovém procesu od laboratoře až po výrobní prostředí se odborníci snaží optimalizovat souhru mezi materiály, uplatněním a procesem tisku.

Informační okénko
“Forum Organic Electronics” Excellence Cluster je společná platforma, kde spolupracují 3 DAX společnosti, 8 mezinárodních korporací, 5 středně velkých firem a 11 výzkumných institucí a škol včetně 2 prestižních univerzit. Hlavním cílem Excellence Cluster je vytvořit největší světové centrum pro vývoj a výrobu organické elektroniky, které by bylo zároveň nejlepším centrem pro inovace a výměnu znalostí mezi firmami, odborníky a vědci. Celkově 27 společností, univerzit a výzkumných institucí spolupracuje na výzkumném projektu technologie budoucnosti, organické elektronice, který je financován německým Ministerstvem vzdělávání a výzkumu částkou 40 miliónů Eur.

O společnosti Heidelberg Druckmachinen
S celkovým podílem 40 procent na světovém trhu s archovým ofsetovým tiskem je společnost Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) největším světovým poskytovatelem řešení pro polygrafický průmysl.

O Darmstadské Technické Univerzitě
Institut tisku a tiskařských metod (IDD) je součástí katedry mechanického inženýrství Darmstadtské Technické Univerzity. ID se zabývá mezioborových výzkumem v oblastech strojních konstrukcí, výrobních technologií a ekonomické vědy, které doprovází rychlý vývoj tiskařských technologií a polygrafie.

O společnosti BASF
Společnost BASF – The Chemical Company je globálním leaderem v oblasti chemického průmyslu. Společnost má velice široké portfolio zahrnující chemikálie, plasty, stavební materiály, zemědělské produkty i jemnou chemii. Společnost je spolehlivým partnerem pro prakticky všechna průmyslová odvětví a svým partnerům nabízí produkty o vysoké přidané hodnotě a inteligentní systémová řešení, jež jim umožňují dosahovat stále větších úspěchů. Společnost BASF vyvíjí nové technologie s potenciálem hledání odpovědí na globální problémy, jako je změna klimatu, potřeba vyšší energetické efektivnosti a vyšší mobility. BASF zaměstnává zhruba 97 000 lidí a v roce 2008 vykázala tržby ve výši víc než 62 miliard EUR. Akcie společnosti BASF jsou obchodovatelné na akciových trzích ve Frankfurtu (BAS), Londýně (BFA) a Curichu (AN). Více informací o společnosti BASF najdete na internetu na adrese www.basf.com.

BASF v České republice
Společnost BASF Czech spol. s.r.o., dceřiná společnost BASF SE, patří k předním firmám chemického průmyslu v České republice. Z Prahy a jiných závodů je distribuován celý sortiment inovativních a vysoce hodnotných výrobků skupiny BASF. V České republice dosáhla skupina BASF v roce 2008 obrat ve výši 321,95 miliónů eur. Počet zaměstnanců v České republice je 284. Další informace jsou uvedeny na internetové stránce www.basf.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).