Hlavní navigace

Bezdrátový Internet EU NEschválila

Tomáš Kapler 5. 6. 2007

Když jsem ve čtvrtek dostal od Evropské komise výsledek šetření ve věci projektu Bezdrátová Praha, začal jsem se smát a moc jsem se těšil na následující dění. Co je na této strohé zprávě tak vtipného? A je to důvod k smíchu, nebo spíš k lehkému úšklebku?

Nerozesmál mě výsledek, ten jsem díky různým neoficiálním kanálům věděl již dávno předtím, a očekával jsem jej ještě před tím, než jsem za Internet Pro Všechny a pražské poskytovatele WiFi podával stížnost EK na tento projekt. Rozesmály mě formulace, které Evropská komise použila, je to krásný příklad, jak lze vhodnou argumentací udělat z prohry výhru, a čekal jsem, jak se toho chytnou novináři.

Část českých novinářů opět nezklamala a napsala článek, aniž si přečetla cokoliv jiného než nadpis, nebo aniž by si zjistila cokoliv o tom, o čem píše:

Bohudík se našli i inteligentnější autoři:

Jak to vlastně je s tím Internetem v Praze

O co vlastně šlo, napsal ve svém článku zde na Lupě pan Jiří Peterka, já to shrnu svými slovy. Praha chtěla nabídnout všem Pražanům Internet dotovaný z veřejných prostředků (340 milionů, část žádala od EU). Na základě stížnosti (APVTS, ALPI a nás) k Evropské komisi byla nucena nejdříve projekt rozdělit do dvou různých podprojektů – „přístup k webům veřejné správy“ a „dotovaný Internet“ – a ty se pak řešily fakticky každý zvlášť. Druhá část byla pro Evropskou komisi logicky zcela nepřijatelná (jako by byly jistě i dotované rohlíky), takže byla nakonec zcela stažena, stejně tak byla zamítnuta evropská dotace.

Evropská komise tedy schválila pouze bezdrátový přístup k webům veřejné správy, a to je naprosto v pořádku, samozřejmě za předpokladu, že nebude magistrátní síť rušit existující sítě, k čemuž se Praha musela také zavázat. Správný titulek by tedy měl být ve smyslu „Evropská komise schválila pouze magistrátní intranet“. O žádném Internetu tedy nemůže být ani řeč. Samozřejmě magistrát má možnost projekt přepracovat a přesvědčit existující tržní hráče, aby s ním do toho šli, a může pak znovu požádat EK o přehodnocení; vzhledem k jejímu přístupu k celé věci ovšem pochybuji o úspěchu.

Je to výhra rozumu?

Na jednu stranu lze konstatovat, že alespoň mimo naše hranice mají politici rozum, bohužel to hlavní se ale nemění. Ačkoliv původní projekt předpokládal 50 tisíc uživatelů Internetu a od toho současného nelze očekávat více než několik stovek lidí připojených měsíčně, Praha přesto investuje stejných nelogických 340 milionů, ačkoliv mnohem ekonomičtější by bylo celý projekt vrátit na začátek a vypsat nové výběrové řízení podle toho, co bylo schváleno Evropskou komisí. Dokonce mohli znovu požádat o dotaci na tuto část a s největší pravděpodobností by s ní nebyl sebemenší problém.

MIF16

Ba co více – mnoho pražských WiFi sítí souhlasí s tím, že přístup k webům veřejné správy poskytnou rády zdarma, a to samé nabízely již od první schůzky s magistrátem – tomu to ale bylo srdečně jedno. Primárním zájmem magistrátu je zjevně přesunout 340 milionů z kapes daňových poplatníků do kapsy vybrané firmy, a to, že stejného výsledku mohou dosáhnout za desetinu, nebo dokonce zcela zdarma, jim zjevně nevadí.

Nyní se tedy chystáme podat stížnost na Nejvyšší kontrolní úřad a po konzultaci s právníky zvážíme i trestní oznámení. Chystáme se také oslovit pražské zastupitele, kteří možná neví, že se buduje něco jiného, než schválili, a že na to letos nedostanou původně předpokládaných 70 procent od Evropské unie, ale že vše musí zaplatit z peněz Prahy. V situaci, kdy přišli o miliardu z fondů EU, by je každých pár set milionů navíc do rozpočtu mohlo velmi zajímat. Pro zajímavost jsem si nechal vytvořit stavební rozpočet, a za peníze na tento projekt může Praha postavit přibližně 170 až 230 km nových cyklistických stezek (tedy navýšení o 100 až 150 procent).

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?