Hlavní navigace

Český internet má přes 7 milionů uživatelů a v reklamě protočí 14,6 miliard za rok

 Autor: SPIR
Daniel Dočekal

Tradiční měsíční prezentace výzkumných projektů Sdružení pro internetový rozvoj nepřinesla velká překvapení, ale zato spoustu čísel o českém internetu.

Česká internetová populace v lednu přesáhla 7 milionů lidí – připomeňme, že jde o počítané reálné uživatele (RU). V zásadě jde o populaci vzdělanější (chybí lidé s nižším vzděláním) a je v ní více zastoupena mladší generace, zatímco kategorie 55+ je zastoupena pouze v 20 % případů (35 % v populaci celé). Ze 7 milionu lidí přijde na všechny weby patřící Seznam.cz měsíčně stále velmi vysoký počet – 6,3 milionu (celkově i se zahraničím jde o 7,01 milionu).

V žebříčku serverů změny nenajdete. Seznam.cz je stále jedničkou (5,9 milionu RU z ČR v lednu 2015), následují klasicky Novinky.cz a iDnes.cz (4,6 milionu z ČR i zahraničí), kde je mimochodem podíl uživatelů ze zahraničí podstatně vyšší, než u ostatních serverů. Podle počtu zhlédnutých stránek jdou přes 3 miliardy na Seznam, který má více než třikrát tolik, co druhý iDnes.cz. Nově v TOP 10 najdete na posledním místě Blesk.cz.

V mobilních médiích (měřených Netmonitorem) vedou Novinky.cz s mírně přes 1,4 milionem lidí – celkově má český mobilní Internet přes 4 miliony uživatelů, ale je potřeba opět brát v úvahu, že jde pouze o weby měřené Netmonitorem.

Jedničkou ve streamingu je Stream.cz, a to jak přes Novinky.cz, tak přímo – video si v tomto měřeném vzorku pustilo 3,6 milionu uživatelů, tedy prakticky polovina všech českých uživatelů. Trojkou je iDnes.cz a pak teprve české televize. Streamu se od podzimu daří poměrně výrazně růst.

Jak se daří internetové reklamě

Odhad inzertních výkonů internetové reklamy v ČR, který také slouží jako podklad pro IAB (dělá roční výstupy, ty ale lze očekávat až v létě), uvádí, že v roce 2014 bylo online proinzerováno 14,6 miliard Kč – je dobré vědět, že jde většinou o ceníkové ceny (gross – vyhledávání, obsahové sítě) a občas reálné (net net – RTB).


Autor: SPIR

Podíl jednotlivých mediatypů v roce 2014 - ceny bez vlastní inzerce (selfpromo)

Internet v Česku má 20% podíl na celkových investicích, třetí místo (za TV s 42 % a tiskem s 24 %) – meziroční růst by měl být +13 %, v roce 2015 by tedy mělo jít o 16,5 mld Kč. Proti loňsku šlo o +10% růst. Rádio dnes má 8% podíl  (a posílilo, včetně konsolidace trhu a zavedení pořádného měření) a poslední je OOH se šesti procenty.

Stále vládne display se zhruba 7 miliardami korun, následuje vyhledávání s velkým odstupem, a další velký odstup mají obsahové sítě. Slibné RTB je stále na posledním místě.


Autor: SPIR

Podíl jednotlivých forem internetové reklamy v roce 2014 

* reálné ceny (net net), ostatní v ceníkových cenách (gross)

V únoru 2015 se v konkrétním měření display reklamy (Admonitoring) projevil oproti lednu mírný růst (ale viz dále), ale na lepší roky 2012/2010/2013 prozatím vývoj nemá. Leden 2015 navíc vykazuje výrazně nižší objem, než leden 2014 – důvodem by mělo být nedodání části dat Seznamem (což je tradičně služba, kde se protočí nejvíce inzerce).

Seznam.cz v lednu protočil v display reklamě 128,3 milionu korun v ceníkových cenách. Druhá MAFRA pouze 57,3 milionu, trojkou byla Economia s 51,2 milionu korun. V nezapojených médiích mimochodem šlo o 26,7 milionu korun. Co se videoreklamy týče, tak ta v únoru měla 14 % z celkového reklamního trhu.  Nezapomeňme, že v těchto měsíčních číslech není zahrnutý Google – v ročních započítaný je.

SEKV aneb sociodemografie

Stále platí, že internet využíváme nejvíce doma, nemění se ani využití v práci. Výrazně roste jeho používání v mobilním telefonu – z pětiny na třetinu lidí od roku 2012 do současnosti. Třetina lidí má mobil, deset procent tablet.

Pokud vás to potěší, tak výrazně padá podíl Windows XP a nejrozšířenější jsou stále Windows 7 – víc se nedozvíte, Strukturální exkluzivní kontinuální výzkum (SEKV) totiž jiné operační systémy nesleduje.

Našli jste v článku chybu?

18. 3. 2015 1:24

Karel (neregistrovaný)

Pro Jirku: Nesmysl! Spočítej si, kolik je v ČR rodin, dále skutečný průměr členů jedné domácnosti. Nebudu počítat lidi v produktivním věku, tam je to jasný, a jen těch jsou cca 3 miliony! A dále, dnes má počítač, a tedy i přístup k internetu (až na výjimky) každý náctiletý, kde samozřejmě nemůžeme počítat s platícím klientem za reklamu, ale bavme se o Tvém narážení na počet uživatelů internetu. To samé důchodci. Dnes, taktéž až na výjimky, mají PC i důchodci. Nejde o to, že se jeden člověk připo…

17. 3. 2015 17:19

Jirka (neregistrovaný)

To, že na Seznam.cz přijde 6,3 mil. uživatelů neznamená, že tam skutečně tolik přijde.. Reálně bych to viděl na max. 2 miliony skutečných uživatelů, protože dost lidí se přihlašuje z:
- domácího PC
- tabletu
- mobilu
- firemního pc

Takže čarování s čísly je krásné, ale výsledky neodrážejí skutečnost.
Jirka


Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný