Hlavní navigace

Rychlost především

Aleš Miklík 15. 12. 2005

Server Novinky přinesl zprávu o tom, že konkurenční iDnes podváděl s časem vydání jiné zprávy, kterou Novinky pro změnu přinesly o celých deset minut dříve. Silně tragikomická událost zavdává vhodnou příležitost k otázce, co se to s českými zpravodajskými servery děje a zda se to týká jenom jich.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Soutěž mezi českými internetovými zpravodajskými servery o to, kdo přinese důležité zprávy jako první, zavedla redaktora nebo redaktory serveru iDnes až k falšování časů, označujících publikaci článků, konstatují vítězoslavně Novinky a tento fakt je zavedl až k výrobě zvláštního článku o zmíněné události. U textu je rovněž screenshot (zde označen jako „fotodokumentace“ – povšimněte si rozdílu v dramatičnosti těchto dvou jinak významově shodných výrazů), dokazující provinění redaktora (či redaktorů) iDnes. Následuje podrobný popis události a přiznání ředitele serveru iDnes Jaroslava Kábeleho. Vzhledem k těmto dramatickým okolnostem budiž Novinkám přičteno ke cti, že článek je zařazen v rubrice Internet a ne rovnou v Krimi.

Může jít o shodu okolností, ale i tak vyvolává celá spíše trapná událost dojem, že po spuštění – marketingově velice dobře „tlačeného“ – serveru Aktuálně.cz začalo být mezi českými zpravodajskými servery poněkud nervózno. Návštěvnost se sledovala vždy velice bedlivě, avšak nyní jako by se ještě zvýraznila snaha serverů přesvědčit čtenáře, že právě oni a jen oni jsou ti nejlepší, nejrychlejší, nejserióznější, nejmultimediál­nější… Jako by se samotný obsah, tedy kvalitní zprávy a nezávislá žurnalistika, definitivně odsunul někam k trpěným vlastnostem, které se zpravodajským serverem souvisí „tak nějak bokem“. Tento trend je tu samozřejmě už hezkých pár let a netýká se jen internetového zpravodajství, ale kvůli této „kauze“ na chvíli vystoupil docela viditelně do popředí.

Manipulace s časy vydání a obecně s již vydaným textem bez upozornění je samozřejmě věc, na kterou si každý seriózní internetový vydavatel musí dát velký pozor. Nedůvěra čtenářů po podobných případech bývá častá, dlouhá a v podstatě oprávněná: když se přiznali k tomuto případu, kdo ví, jak často to vlastně dělají? V tomto ohledu má tisk oproti Internetu výhodu – co jednou vyjde, je možné opravit až v příštím čísle (výjimky v podobě stahovaných nákladů či dodatečné cenzury v letech před revolucí tentokrát vynechme).

Ještě potupnější bezesporu je, musí-li vydavatel tuto chybu přiznávat po upozornění konkurencí. Novinky navíc tentokrát této příležitosti neváhaly využít k sebepropagaci vlastních kvalit, když zdůraznily, že byly se stejnou zprávou o celé čtyři minuty rychlejší. Nepoučený čtenář musí získat dojem, že získávání a přenos zprávy z terénu do redakce je takřka hrdinský úkol, při němž novinář musí překonávat běžící soupeře z ostatních médií. Byť by to bylo zábavné, bohužel tomu tak není – tento typ zpráv dostávají všichni stejným kanálem ve stejný čas a záleží jen na pohotovosti momentální služby, jak rychle zprávu přepíše do redakčního systému.

MIF16

V této souvislosti se tak oblíbené závody médií a zdůrazňování vlastní rychlosti zdají ještě více absurdní. Je skutečně nejdůležitějším rysem moderního média rychlost, s jakou přinese ještě horkou informaci? Zajímá to čtenáře vůbec, když během dne zabrousí na některý zpravodajský web určitě několikrát? Ublíží mu čtyři minuty zdržení v informovanosti o tom, že v Praze byl před dvěma dny (!) zadržen člověk podezřelý z terorismu? Nebo by s takovýmto odstupem od události raději ocenil komplexnější zprávu o tom, jaké to znamenalo riziko pro Českou republiku, a zasazení zprávy do širšího politického a světového kontextu?

Teoretikové médií a filozofové jako Pierre Bourdieu či Ignacio Ramonet (v Česku například Jiří Pehe) tvrdí, že v médiích převážil banální a zábavní obsah (infotainment) před jejich původně primárním účelem zprostředkovávat veřejnou diskusi o důležitých tématech. Jedním z průvodních rysů tohoto procesu je údajně i fascinace médií jimi samými a sledování ryze ekonomických hledisek v souboji o čtenáře. Nejsem si jist, zda to platí opravdu obecně, ale iDnes a Novinky tentokrát v tomto ohledu naplnily definici moderního média dokonale. Čtenáře však jistě ani jeden z nich kvůli této „kauze“ neztratil – a i kdyby, co na tom. Nejdůležitější je přece být první…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety