Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Internet věcí bez internetu

 Autor: Nightingale
Martin Malý

Některá zařízení patří do kategorie, které říkám “Internet věcí bez internetu”. Dnes tady mám jeden malý příklad.

Když jsem se probíral vhodnými materiály pro tento sloupek, zaujal mě jeden článek o novém revolučním použití IoT. Což by nebylo nijak překvapivé, takových článků jsou denně napsány mraky, ale tento mě zaujal tím, že patřil do kategorie, které říkám “Internet věcí bez internetu”.

Šlo o zařízení, které pomáhá při poruchách spánku. V zásadě jde o systém, který produkuje lehký ambientní šum, který pomáhá nespavcům usnout (coby dlouholetá oběť tohoto problému dodávám: jak kterým!) Zatím dobré, ale internet není potřeba. Co tam je dál? Zařízení má samozřejmě aplikaci pro Android / iOS, která pomůže zmapovat místnost a započítat všechny věci, které mohou ovlivnit výsledný zvuk: koberce, nábytek a tak dál. Pořád nula internetu. Zařízení lze propojit se systémem domácí automatizace: Nest, Philips Hue… a taky s IFTTT. Takže ano, nakonec jsme se tam dostali, nakonec tam ten internet přeci jen je. Nikoli nezbytný, ale je!

Z druhé strany, a poměrně ostře, se do Internetu věcí pustil tento článek - ve zkratce: nezabezpečená zařízení přinášejí problémy, ale náklady s těmito problémy spojené nenesou výrobci, tak proč by se snažili. A v komentáři na margo standardů v IoT dodává: Očekáváte nějaký rozumný přístup od firem, které dodnes nezaregistrovaly existenci IPv6?

Mimochodem, když už se tu bavíme o domácí automatizaci: hezky tu vizi sumíruje například článek na iqd. Jenže ten počítá s tím, že si postavíte vlastní dům, a už při jeho stavbě počítáte s tím, že všude možně budou čidla a serva a podobné věci, takže k nim vedou datové vodiče… Jenže než tohle nastane, přijde doba bezdrátová. Totiž ti, kteří už dům mají, budou chtít také nějaké ty skvělé domácí automatizační gadgety. A prostým porovnáním počtu lidí, co dům mají, a počtu lidí, co si ho postaví nebo přestaví, dojdeme snadno k závěru, že bezdrátová komunikace u home automation tu s námi ještě nějakou dobu bude.

Takže budeme mít doma čím dál víc bezdrátových zařízení, a pokud nebudou používat už existující a rozšířený standard (čti: WiFi), tak každé z nich přijde s nějakou vlastní gateway (pokud nebudou od stejného výrobce, a to asi nebudou). S tím mimochodem souvisí i problém distribuce elektřiny. Každá taková věc chce nějaké napájení. Pokud to je snímač teploty, vystačíte si s baterií, ale když to má něco ovládat, třeba točit motorkem, potřebujete napájení. Když přivedete 230 V, musíte mít trafo. Hodil by se třeba rozvod nízkého napětí, ale to jsme zase u té novostavby (nebo sekat do zdi…), takže ještě řadu let bude potřeba tohle řešit a při návrhu zařízení na to myslet. Zatím v krabici dostanete adaptér do zásuvky – a “zapojte si sami”. Možná vám to připadá jako banalita, ale schválně: kolik z vás má třeba na WC vhodnou zásuvku?

Ale měli bychom končit pozitivněji. Určitě jste slyšeli o britské odpovědi na Arduino s názvem micro:bit. Nadace, která za ním stojí, uvolnila referenční design jako open source.

Pokud používáte Arduino Nano a hodil by se vám vyšší výkon, nemusíte sahat pro BluePill a podobné kity. Můžete zkusit vývodově kompatibilní Tau, které nabízí v rozměrech Nano procesor z Arduina Zero (Cortex M0+ ATSAMD21E17A).

No a pro kutily z řad čtenářů tu mám tip na vhodný vánoční dárek. Postavit si meteostanici už si zkusil snad každý, ale co třeba takový Geiger-Müllerův detektor radioaktivních částic s ESP8266 a MicroPythonem?

Našli jste v článku chybu?

10. 11. 2016 11:02

nahodnykolemjdouci (neregistrovaný)

Tvl, to jako fakt někdo něco takového používá? Jsem IT, ale domov bych si nikdy nenechal takto zaneřádit elektronickým bordelem (snad krom hlásiče požáru). Podle mě to jsou všechno *icovinky, které se tváří vážně, ale mám pocit, že když bez nich budu, nic hrozného se nestane. ;-)

10. 11. 2016 5:27

wor (neregistrovaný)

Pan Malý má pravdu. Komunikační kabel nahradíte ale napájení ne. Postupem času zjišťuji že rozvodů napájení na 24 a na 12 V je v domě víc než na 240. Navíc všemožné trafa, adaptéry, zdroje na DIN v rozvaděčích, krabice u senzorů. (Na kabely na věšacích a po zemi už si stará zvykla). Nejhorší jsou ve zdi dveře. Ty se dodatečně velice špatně obcházejí kabeláží. Je to blázinec. Stejně časem člověk dojde k názoru že je to vše úplně k ho-nu a že se bez toho obejde. Zloděj si ukradne stejně co chce al…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy