Hlavní navigace

Sledujeme pohyb dětí, babiček, psů…

Jan Handl 12. 12. 2009

Pokud nám nestačí být po dohledem veřejných i soukromých kamerových systémů, můžeme „Velkého bratra“ podpořit i jednotlivě. Nechat kamarády sledovat, kde se zrovna pohybujeme, případně jsou k dispozici zařízení s GPS, která monitorují pohyb nejenom aut, ale i lidí a zvířat.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Moje poslední glosa Chyťte si svého kriminálníka vzbudila docela slušný ohlas v diskuzi. Rozhodl jsem se, že poskytnu čtenářům další podklady k zamyšlení, proto nyní čtete druhý, volně navazující díl. Z diskuze je zřejmé, že se většině čtenářů nelíbí sledování, ať už za jakýmkoliv účelem. Vadí pouliční kamery a také další způsoby porušování soukromí. Pouze malá část čtenářů je ochotna tolerovat ústupky skryté za bezpečnost veřejnosti nebo dokonce boj s terorismem.

Možná i ti, kteří nemohou překousnout, že je občas snímá policejní kamera, s oblibou využívají jiné prostředky „Velkého bratra“, a to s nadšením a dobrovolně. Co třeba Google Latitude? Jen ať kamarádi vidí, kde se zrovna nacházím. Je jasné, že operátoři stejně vědí, kde se náš telefon plus mínus nachází. Ale dobrovolně se nechat šmírovat, byť kamarády?

Nejrůznější zařízení do auta, s GPS a napojené na mobilní síť, které mají auto střežit a řídit flotilu (jde mnohdy o zařízení v firemních vozech), mohou prozradit šéfovi nebo těm z provozního oddělení taky všelicos. Bezpečnost, optimalizace cest a další argumenty mají ospravedlnit malinkaté porušení soukromí. Komu by ve srovnání s těmito praktikami vadil chystaný mýtný systém založený taktéž na technologii GPS? Vždyť data bude mít k dispozici jenom stát, potažmo provozovatel systému.

Vrcholem jsou zařízení, která monitorují lidi nebo zvířata. U psa se to ještě dá pochopit, když se zaběhne a má zrovna nabitou baterii ve svém GPS obojku, dá se pomocí aplikace v telefonu nebo na počítači vystopovat. Ale co trackování dětí, případně důchodců? Dali byste svému školákovi náramek, který by vás informoval o jeho poloze? Pepíčku, ne že půjdeš po škole zase s klukama čutat na hřiště merunu, nejdřív domů a psát úkoly!

Pokud máte zapomnětlivou babičku, která se ráda ztrácí a pak si ani nepamatuje, jak se jmenuje a kde bydlí, náramek se vám také zajisté hodí. Na co volat policii a vyhlašovat pátrání? Babičku (nebo dědečka, abych byl genderově korektní) si můžete vystopovat sami. Stačí náramek podobný tomu, který i v rozvinutých zemích hlídá vězně mimo areál vězení. Samozřejmostí jsou pokročilejší funkce využití GPS modulu – pokud se vězeň (rozumějte babička či dítě) vzdálí z vymezeného území, spustí se alarm. Alarm zaznamená vězeňský dozorce (rozumějte vy) a může konat.

Jestliže tedy nemáte „Velkého bratra“ dost, můžete za pomoci relativně levných technologií sledovat kohokoliv a na vlastní pěst. A oběť o tom může a nemusí vědět. Mají se tato zařízení vůbec prodávat? Nestačil by ten státní dozor? Je na prvním místě bezpečnost nebo soukromí, nebo něco jiného?

Máte na to, abyste takto hlídali děti nebo prarodiče? Na jedné misce vah je morálka, na druhé snaha předejít neštěstí. Kdo se chce vyhnout „Velkému bratrovi“, má vůbec nějakou šanci?

Našli jste v článku chybu?

12. 12. 2009 8:00

Lykorian (neregistrovaný)
Myslím si,že za pár let (kolik?), až odezní první vlny fascinace internetem a životem online, začneme řešit otázky přesně opačné...Tedy jak nejdřív zmizet z dosahu všemožných e-špiclů, ze světa přeplněného informacemi, nonstop mediálního toku dat, z nejrůznějších virtuálních realit, před vlezlou reklamou atd...Snad už nebude pozdě, přeci jen ty skutečné, trvalé hodnoty jsou vně tohoto internetového otroctví...ale optimistou v tomto směru již nejsem :-(

Například televizi jako médium…

12. 12. 2009 8:23

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Naštěstí jsou všechny ty udělátka na elektřinu. Vždycky se to vypnout.

Na druhou stranu jsem smířen s tím, že budu mít za 40 let na krku krabičku s velkým displejem a na něm se bude ukazovat šipka k domovu, případně mi to na požádání zopakuje kdo jsem, jak se jmenuju, kde bydlím a že Alzheimer není můj bratr ale můj osud.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...