Hlavní navigace

Velká zpráva pro Česko. Proč Oracle za devět miliard dolarů kupuje NetSuite

 Autor: NetSuite
Jan Sedlák 5. 8. 2016

Oracle a NetSuite mají v Praze a Brně svá vývojová centra. Koupě za 9,3 miliardy dolarů tak není jen velkou zprávou pro světový cloudový trh, ale i pro Česko.

Pro Českou republiku je to poměrně důležitá zpráva. Oracle minulý týden oznámil, že za 9,3 miliardy dolarů kupuje svého cloudového konkurenta NetSuite. Oba američtí obři mají v Česku silnou prezenci. NetSuite v Brně zaměstnává stovky lidí ve vývojovém centru, které neustále rozšiřuje, Oracle zase vedle tradiční pobočky v Praze rozvíjí vývoj Javy či NetBeans.

Oracle také v Česku koncem loňského roku rozjel nábor stovky nových lidí na posílení cloudového byznysu. Společnost se bude v Praze stěhovat do nového centra Aviatica v Radlicích. Kanceláře jsou dimenzovány asi na 850 lidí.

A cloud je přesně to, o co jde v tomto čerstvém obchodu. Odkupní částka přes devět miliard dolarů je druhá největší v historii, kterou Oracle za nějakou firmu zaplatil. O miliardu více dal v roce 2005 pouze za nepřátelské převzetí PeopleSoftu.

Miliardy pro Larryho

Určitá část peněz navíc z jistého úhlu pohledu zůstane doma. Zakladatel, prezident a technický šéf Oraclu Larry Ellison vlastní zhruba 40 procent akcií NetSuite. Tuto firmu zakládal jeho tehdejší kolega z Oraclu a Ellison do rozjezdu investoval 125 milionů dolarů. Nyní v rámci akvizice získá 3,5 miliardy.

Sídlo NetSuite v Brně.
Autor: NetSuite

Sídlo NetSuite v Brně.

Pro Oracle je nyní cloud priorita, do které masivně investuje. V posledních dvou letech kvůli tomu uskutečnil akvizice za řádově desítky miliard dolarů. Výkonný ředitel Mark Hurd začal míchat s obchodními týmy a praktikami, aby se firma etablovala z prodejce tradičního softwaru a licencí na prodejce softwaru jako služby.

NetSuite je společně se Salesforce.com pionýrem ve vývoji a prodeji cloudových aplikací firmám. Oracle do hry vstoupil poměrně pozdě a nyní se musí hodně ohánět, aby vývoj trhu stíhal. Jak už jsem dříve psal, Ellison už za konkurenty Oraclu považuje úplně jiné firmy než ty z historie. A na výsledcích Oraclu je cloudový trend jasně vidět – prodeje běžných licencí klesají.

Koupě NetSuite pro Oracle nutně neznamená převzetí technologií (i když mu to doplní několik obchodních vertikál typu výroba či retail). Ellisonovi s Hurdem jde v prvé řadě o to získat nové cloudové zákazníky. Podobnou akci udělal s některými akvizicemi také SAP (Hybris a spol.). NetSuite často prodává zejména menším a středním firmám, kde to Oracle historicky (a cenově) příliš neumí. Nyní bude moci NetSuite z globální síly Oraclu těžit.

Hon za první desítkou

Oraclu rostou tržby z cloudu velice rychle, letos se očekává nárůst kolem 70 procent. Ale je to růst z ničeho a za poslední rok tak cloud vygeneroval necelé tři miliardy dolarů. Larry Ellison přitom ohlásil, že se chce na metu 10 miliard dolarů dostat dříve než jeho obchodní (a z pohledu ega) rival Marc Benioff ze Salesforce.com.

Současné sídlo Oraclu na Chodově v Praze.
Autor: Oracle

Současné sídlo Oraclu na Chodově v Praze.

Salesforce je na dobré cestě k tomu, aby letos z cloudu vymáčkl 8,3 miliardy dolarů, ten další rok pak onu desítku. Oracle tak vedle masivního posilování obchodu a občas divokých praktik, kdy se na zákazníky posílají audity a cloud se nutí jako povinná položka, sahá po akvizicích.

NetSuite každopádně hned závratně velkou část tržeb nepřidá. Jeho roční tržby se blíží miliardě dolarů, v dalších letech ji mají překonat. Růst je v nižších desítkách procent ročně.

Je pravděpodobné, že Oracle bude v cloudových nákupech pokračovat. Firma má na účtech 20 miliard dolarů v hotovosti a před pár týdny prodala dluhopisy v hodnotě 14 miliard dolarů. O logické koupi NetSuite se v kuloárech mluvilo už dlouho, stejně tak se už nějakou dobu debatuje o možné koupi společnosti Workday.

MIF16

Na trhu s firemním cloudovým softwarem v poslední době probíhá velká konsolidace. Vedle Oraclu jsou na lovu rovněž SAP, Microsoft, Salesforce.com a rohy v enterprise oblasti začíná vystrkovat i třeba Amazon. Firmy teď budují své cloudové SaaS-PaaS-IaaS ekosystémy stavěné tak, aby zákazníci pokud možno nemuseli chodit jinam a pěkně vše provozovali u jednoho poskytovatele. Se specifickými funkcemi, často pro práci s daty, se giganti snaží i novodobý vendor lock-in, tentokrát v cloudu.

Oracle byl logickým kupcem NetSuite a udělal to, co musel. Otázkou je, co s produktem, firmou a lidmi bude v budoucnu. Mark Hurd slibuje, že NetSuite nadále poběží samostatně. Historické zkušenosti s Oraclem a jeho akvizicemi ale určitě nabízejí mnoho otázek.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Sat novinky: Kabel eins Doku

Sat novinky: Kabel eins Doku

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip