Hlavní navigace

Zemřel Ladislav Zajíček

Mirek Zeman 10. 12. 2001

V sobotu odpoledne zemřel přispěvatel Lupy a svérázná postava českého Internetu Ladislav Zajíček, kterého znáte jako pisatele kontroverzních komentářů, šéfredaktora Bajtu či News on 'Net. Málokdo jej ovšem pamatuje coby zakladatele časopisu Kruh či Sekce mladé hudby, která za socialismu pořádala nepovolené koncerty apod.

Nestává se často, abychom se z televizních obrazovek dozvídali o úmrtí našeho kolegy. Proto nás přimrazilo, když v sobotu večer v pořadu Katovna Vladimír Just a Jan Rejžek oznámili, že o sobotním odpoledni podlehl své nemoci přispěvatel Lupy a svérázná postava českého Internetu Ladislav Zajíček, kterého si možná pamatujete jako autora kontroverzních komentářů zabývajících se otázkou lidských práv v oblasti Internetu a IT (viz SSSCA – Orwellův zlý sen se naplňuje, Softwarová paranoia: Americký software zakázán v Německu, Microsoft: Bezplatný otevřený kód ohrožuje USA apod.). Jeho články pravidelně patřily na Lupě k nejčtenějším a nejdiskutovanějším především proto, že Ladislav Zajíček byl ochoten „do roztrhání těla“ bojovat za své názory a přesvědčení a jen velmi nerad ustupoval z pevně zakopaných pozic, což pod jeho články často zavdávalo příčinu k nejrůznějším slovním přestřelkám apod.

Do povědomí uživatelů Internetu a IT vstoupil Ladislav Zajíček jako předseda Svazu uživatelů výpočetní techniky a šéfredaktor jeho klubového zpravodaje – měsíčníku Bajt, věnovaného právě výpočetní technice. Zde Ladislav Zajíček poprvé propadl kouzlu Internetu. Jakmile Bajt přestal v důsledku nedokončeného vydání vycházet, přesunul se Ladislav Zajíček z materiálního světa papíru na nemateriální Internet a začal vydávat News on 'Net, denní zpravodaj ze světa informačních technologií a vědy. Počátkem letošního roku proměnil dosud spíše e-zine v regulérní webmag Netem, jenž byl založen na principech zahraničního magazínu Slashdot, který obdivoval. Ať už psal kamkoli, jeho články byly vždy „nekompatibilní“ s většinovým názorem – možná si vzpomínáte na odsudek iniciativy Internet proti monopolu či postoje k útoku Spojených států na Afghánistán prezentované v České televizi.

553554

MIF16

Přestože většina čtenářů Lupy má Ladislava Zajíčka neodmyslitelně spjatého s českým Internetem, jeho renomé pochází z doby z internetového hlediska „prehistorické“, kdy založil Sekci mladé hudby (dále SMH) – neplést s Jazzovou sekcí, jíž byla SMH protikladem – a pořádal koncerty na Baráčnické rychtě. SMH organizovala koncerty, různé umělecké kurzy, literární a filosofické přednášky, vydávala své informační bulletiny, plakáty a v neposlední řadě též knihy. Opustil studia na Českém vysokém učení technickém, aby pomohl v dobách zatuchlého socialismu „pohnout časem“. Začal se zajímat o bigbeat, stál u zrodu věhlasného strahovského studentského klubu číslo jedna, založil časopis Kruh, při SMH vydával četné publikace, v nichž se mohli profilovat autoři, kteří jinde měli problémy, jako např. Lubomír Dorůžka, Jiří Dědeček, Jan Rejžek apod.

Ladislav Zajíček bydlel i pracoval ve sklepě neboli noře ve Všehrdově ulici (jíž později vyměnil za kancelář PVT), kde se živil tatrankami a kde měl i školu, která vzdělávala lidi např. v hudební publicistice. Bylo zde také jedno z prvních videí, kde se pouštěly tehdy nedostupné filmy. Tak se k nám třeba mohl dostat pinkfloydovský The Wall, rok po uvedení v západních kinech, film Woodstock o nejslavnějším rockovém festivalu, Easy Rider a některé československé tresorové filmy z 60. let. Probíhaly tu také v té době zcela unikátní počítačové kurzy. Ladislav Zajíček nikdy nebyl zaměstnán v socialistickém slova smyslu, nikdy nic nevlastnil a podle svých slov „nestihl zasadit strom, ani postavit dům“. Měl jen dceru, s jejíž matkou se rozešel, a dcera se mu ztratila z očí. Ale přesto, že dívka žije v Americe, našel ji po Internetu. Ladislav Zajíček pomáhal podle svých slov vést lidi k „zodpovědné svobodě“.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…