Hlavní navigace

Amazon dostal v Itálii za zvýhodňování vlastní rozvážkové služby pokutu 1,13 miliardy eur

9. 12. 2021

Sdílet

Amazon - sídlo - Santa Clara - Kalifornie Autor: Depositphotos

Amazon dostal v krátké době druhou pokutu od italského antimonopolního úřadu. Tentokrát jde o sankci ve výši 1,13 miliardy eur (v přepočtu cca 29 miliard Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle úřadu Amazon zvýhodňoval vlastní rozvážkovou službu Fulfilment by Amazon před službami jiných logistických firem. Měl k tomu zneužívat svou dominantní pozici na trhu online tržišť v Itálii. 

Kromě pokuty italský úřad nařídí Amazonu nápravná opatření, jejichž dodržování pak bude kontrolovat. Firma se zatím k pokutě oficiálně nevyjádřila, dá se ale očekávat, že se proti rozhodnutí odvolá.

Koncem listopadu dostal Amazon společně s Applem v Itálii také pokutu 230 milionů eur za porušování pravidel hospodářské soutěže. Obě firmy se podle antimonopolního úřadu v roce 2018 nezákonně domluvily na tom, že sluchátka Beats budou smet na italském Amazonu prodávat jen vybraní prodejci. Firmy se proti pokutě odvolaly.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 12. 2021 14:55

    JVr

    Jej, toto je opravdu zvláštní, chápu, že pokud se přes Amazon v Itálii prodá hormada produktů a Amazon si to vozí vlastní službou, tak ostatní rozvážkové služby mohou trpět, ale..
    To už antimonopolní úřady budou definovat firmám, co smí a nesmí (in/out)sourcovat?

    Pokud má Amazon vlastní rozvážkovou službu, a tu potřebuje zaměstnat a rozvíjet, proč by nemohl všem vnutit tuto službu? A co balíci služba? A co služba sladovací? A co datová centra? A co platební brány? A co rozvoz kávy zaměstnancům? A co toleťáky na záchodech? To má všude udržovat nějakou volnou soutěž a nesmí si to dělat sám vlastními zdroji? A kdo mu řekne, definuje kde smí a kde nesmí (in/out)sourocovat, aby nedostal pokutu od antimonopolního úřadu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).