Hlavní navigace

Američtí vydavatelé novin chtějí po Applu lepší podmínky v App Store

Sdílet

Karel Wolf 21. 8. 2020
Noviny - print - tisk Autor: Isifa

Americké mediální společnosti se prostřednictvím sdružení Digital Content Next (DCN), obrátily na šéfa Applu s novým požadavkem. Vadí jim vysoké procento ze zisku, které si firma strhává za zprostředkování digitálního předplatného, a chtějí podmínky srovnat.

Sdružení DCN zastupuje například významné americké deníky jako The New York Times, The Washington Post či The Wall Street Journal. Současná praxe v App Store je taková, že vydavatelé periodického tisku Apple za každého nového předplatitele dávají až 30 procent tržeb. 

Sdružení poukazuje na to, že to lze evidentně dělat i jinak. Jako příklad uvádí službu Prime Video od Amazonu, které se podařilo dosáhnout na mnohem výhodnější podmínky. DCN se tedy šéfa Apple v žádosti ptá, jaké podmínky musel Amazon splnit, že má oproti všem ostatním takovou výhodu.

Načasování žádosti pravděpodobně uspíšila i mediální pozornost okolo současného sporu Applu s herním studiem Epic Games. I zde je jádro sporu podobné, Epic Games také vadí, že si Apple strhává 30 procent z tržby, pokud někdo v jeho hrách (především ve Fortnite) platí prostřednictvím App Store.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 8. 2020 14:42

  Kamil Páral

  Tak snadná matematika to není. Zaprvé, podmínky Applu zakazují část poplatku zobrazovat jako "Apple daň", čímž se pojištují proti tomu, aby zákazníci obraceli svůj hněv proti nim. Místo toho tedy budou ve své neznalosti naštvaní na vydavatele obsahu. Zadruhé, vydavatelé nejsou hlupáci. Kdyby si mohli dovolit zvýšit cenu o 30% a zůstalo by jim zhruba stejné množství zákazníků, tak už to dávno udělají. Místo toho jim jejich odhady jistě říkají, že zvýšením ceny o 30% pravděpodobně ztratí víc než 30% předplatitelů, a tudíž se jim ta změna nevyplatí. Tuto situaci může vyřešit jedině regulace (což se neděje, ale Epic se o to snaží), nebo transparentnost (což Apple zakazuje a nic ho v tom neomezuje), nebo veřejný tlak (o to se snaží víc firem, Epic do toho teď pořádně šlápnul, a ostatní se viditelně přidávají, tak uvidíme).

 • 21. 8. 2020 19:55

  jlmd

  Vydavatelé se taky mohou spojit, vyvinout nový operační systém pro mobily, vytvořit celou platformu tak, jak ji vytvořil Apple a nic jim nebude bránit tomu, aby tam pustili ostatní vydavatele s marží třeba jen 5%. Nebo se přizpůsobí podmínkám Apple, nebo taky Apple nemusí využívat vůbec.. Je to jen na nich, na jejich svobodné vůli.. Nikdo jim nestojí u hlavy s pistolí a neříká, že musí být v Apple... To že tam jsou, je jen a pouze jejich svobodné rozhodnutí..

 • 21. 8. 2020 12:50

  JVr

  Myslím, že se na to dívají špatně, jde obecně o daň pro zákazníky, kteří si pořídili iPhone. Nic jim snad nebrání těmto zákazníkům o 30% zvýšit předplatné (zvláštní sazba pro zákazníky nakupující přes App Store) a být na svém, nebo ano?

  Tímto se přenese vztek za výši této platby na zákazníky, kteří mohou na Apple tlačit mnohem efektivněji (například si přestat kvůli tomu produkty Apple pořizovat), než mohou prodejci obsahu prostřednictvím soudů.

 • 23. 8. 2020 6:39

  Net

  Já to nechápu nejen u novin. Proč otvírat extra aplikaci, když mi vyhledávače najde něco na wiki, YouTube, ředitel apod., to aby pomalu každá stránka měla vlastní aplikaci. V prohlížeči mám rád taby, to v aplikacích moc nejde provozovat.

 • 22. 8. 2020 19:27

  Lol Phirae

  Nojo, tuhle mánii "co noviny, to extra aplikace" jsem nikdy nepobral...