Hlavní navigace

Fortnite válčí s Googlem i Applem, čipy Snapdragon obsahují zásadní chybu a Facebook zas tlačí hashtagy

16. 8. 2020
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Epic Games
Čína opět víc blokuje, PDF není pro online, SlideShare prodáno, Instagram nemazal fotky ani přímé zprávy, napadený SANS a potíže Mozilly. Co ještě přinesl právě končící #tyden.

Americký vládní kontraktor nasadil šmírovací software do stovek aplikací. Umožňuje to sledovat pohyb stovek milionů uživatelů mobilních telefonů po celém světě. Jde o poměrně zásadní příspěvek k otázkám okolo zákazu TikToku „ohrožujícího národní bezpečnost“. Získaná data společnost Anomaly Six prodává americké vládě.

Čína blokuje šifrovaná data používající TLS 1.3 a ESNI. Tamní Velký Firewall (Great Firewall) se dočkal aktualizace, aby zabránil používání šifrované HTTPS komunikace s modernějšími metodami šifrování. Viz China is now blocking all encrypted HTTPS traffic that uses TLS 1.3 and ESNI.

PDF stále není způsobilé pro lidské potřeby. Ani po dvaceti letech. Výborný text od Jakoba Nielsena a Anny Kaley se vrací k tomu, že PDF dokumenty jsou použitelné tak jedině pro vytištění, ale vůbec se nehodí pro online používání. Bohužel je web PDF zaplavený a skoro vždy je to na místech, kde pro to není nejmenší důvod. Čtěte v PDF: Still Unfit for Human Consumption, 20 Years Later.

Instagram jde k soudu za sběr biometrických údajů uživatelů. Jde o stejný problém, kterému již čelil (a čelí) Facebook: tedy o sběr fotografií a rozpoznávání obličejů. Viz Instagram Faces Lawsuit Over Illegal Harvesting of Biometrics.

Hra Fortnite byla odstraněna z App Store i z Google Play. Zavedla totiž možnost nakupovat mimo aplikaci, a to je v rozporu s pravidly obou obchodů. Samozřejmě je to také v rozporu s tím, že Google i Apple si z každého nákupu nechávají podíl. Tahle provokace od Fortnite má promyšlené pokračování v kampani #FreeFortnite a směřuje k soudu. Viz například Fortnite for Android just got axed from the Google Play Store too a Epic Games launches a campaign (and lawsuit) against Apple. Nechybí ani povedený trolling v podobě parodie na ikonickou reklamu Applu:

TELEgraficky

Raised by WolvesGuide to Game Art Applications (PDF) ■ RIP Frances Allen www.netsurf-browser.org ■ WordPress 5.5 Eckstine je venku RIP Facebook Lite ■ Shroud se vrátil na Twitch z Mixeru ■ opensource.microsoft.com

WEBDESIGN, INTERNET

YouTube končí s posíláním upozornění na nová videa e-mailem. Důvod? Lidé si je sice nechávají posílat, ale nevedou k prokliku, tedy otevření avizovaných videí. Oznámení najdete v Changes to emails you receive for new video uploads from your subscriptions.

WordPress pozastavil rozšíření Astra kvůli porušování podmínek s affiliate odkazy. Autoři tvrdí, že žádné nepřidávali, WordPress je přitom varoval poprvé před 18 měsíci. Astra má více než milion uživatelů.

Hrozba znepřístupnění TikToku vede k vyššímu zájmu o VPN. Pokud by v USA došlo k zákazu TikToku (jako k němu došlo například v Indii), je VPN možností, jak se na službu i tak připojit. Není ale řešením toho, jak do mobilního telefonu dostat aplikaci a aktualizace. Navíc to může vést k tomu, že některé vlády začnou využití VPN komplikovat a mohou je také zakázat. Viz VPN booms as countries around the world mull TikTok bans.

Služba SlideShare byla prodána, kupcem je Scribd. Může to být dobrá zpráva, pokud se podaří polomrtvý produkt oživit. Za současný stav může Microsoft, který řadu let SlideShare prostě nechal být. Jednoduché to nebude, dnes je prezentace možné umisťovat na daleko víc (funkčních a přátelštějších) míst než v době, kdy SlideShare bylo mezi nejlepšími. Viz Welcome SlideShare to the Scribd community.

HARDWARE

Toshiba už nevyrábí notebooky (laptopy). Legenda v noteboocích se postupně z trhu vytrácela, až v roce 2018 výrobu notebooků prodala Sharpu. Ten změnil jméno na Dynabook, aby 30. června získal zbylý podíl v Dynabooku od Toshiby. K převodu akcií došlo v prvním týdnu srpna. Říkejme tomu definitivní konec jedné éry. Via Toshiba formally and finally exits laptop business. První laptop od Toshiby byl T1100 z roku 1985. Měl by zároveň být vůbec prvním laptopem na světě.

Čínské firmě Huawei dochází procesorové čipy a 15. září ukončí výrobu čipů Kirin. Důvodem jsou sankce uvalené USA v loňském roce. Aby Huawei mohl vyrábět, potřebuje čipy dodávané z USA. Dopadne to na výrobu telefonů Huawei. Via Huawei: Smartphone chips running out under US sanctions.

Alexa byla děravá. Útočníci se mohli dostat k historii komunikace s Alexou, přidávat schopnosti a získávat informace o uživateli. To vše přes XSS (Cross Site Scripting) a CORS (Cross-Origin Resource Sharing) v některých subdoménách používaných Amazonem. Podrobnosti najdete v Keeping the gate locked on your IoT devices: Vulnerabilities found on Amazon’s Alexa.

SOFTWARE

The PathLess. Giant Squid pro Apple Arcade, open world adventure:

MARKETING A KOMUNIKACE

Applu se nelíbí logo aplikace Prepear. Jde tak trochu o srovnávání hrušek a jablek. Via Apple Takes Legal Action Against Small Company With Pear Logo.

Twitch Prime mění jméno na Prime Gaming. Je to možná i logická změna s ohledem na existenci Prime Video a Prime Reading. Mimo jména se nemění nic. Via Amazon rebrands Twitch Prime as Prime Gaming.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Historie se opakuje. Instagram nemazal ze serverů smazané fotky ani přímé zprávy. Dokonce vám je ochotně vydal, stačilo si zažádat o stažení obsahu vašeho účtu a vše jste tam našli. Instagram přitom tvrdil, že mazaný obsah zmizí do 90 dní. Chyba byla oznámena v říjnu 2019, napravena až v srpnu 2020. Via Instagram wasn’t removing photos and direct messages from its servers.

Gangstalking. Termín označující lidi přesvědčené o tom, že je na sítích sledují vlády a tajné služby s cílem zničit jim život. Ne, že by to nebylo možné, stačí se podívat na to, co vynesl před lety Edward Snowden, nebo na nedávný příklad s Anomaly Six. Skutečností ale je, že gangstalking je spíše příznakem duševní choroby. Termín není nijak nový.

Clear Channel spouští v Evropě billboardy, které umí sledovat zákazníky ve své blízkosti pomocí identifikace jejich mobilních telefonů. Získávaná data ale mají být „velmi dobře anonymizována“ (víme, jak to s tímhle bývá). Každopádně dokáží to, co umí i mobilní operátoři (a někteří z nich to i prodávají inzerentům), takže vlastně nejde o nic nového. Jen se data ocitnou v dalších rukách. Inzerci je pak možné cílit podle umístění billboardu, toho, kdo viděl jaké reklamy, do jakých obchodů v blízkosti zamířil. Via Clear Channel’s billboards will start tracking consumers in Europe.

V čipech Snapdragon od Qualcommu je přes 400 zranitelností (pojmenovaných jako Achilles). Vyskytují se ve více než 3 miliardách zařízení po celém světě. Více než 40 % trhu mobilních telefonů používá právě tyto čipy. Útočník může získat kompletní vládu nad telefonem, znemožnit jeho funkci i znepřístupnit obsah na něm a malware může chyby využít pro napadení telefonu. Problém je i v tom, že Qualcomm znemožňuje zjistit cokoliv o tom, jak jeho čipy fungují. Detaily v Over 400 vulnerabilities on Qualcomm’s Snapdragon chip threaten mobile phones’ usability worldwide.

TikTok shromažďoval unikátní identifikátory (MAC adresy) uživatelů na Androidu. Přestal s tím loni v listopadu a dařilo se mu to přes chybu v Androidu. Neuváděl nic v Podmínkách užívání, a jde navíc o aktivitu odporující pravidlům Google Play. Nutno dodat, že v uplynulých letech aktivitu masivně využívanou. Unikátní identifikátory umožňují uživatele sledovat hlavně pro inzertní účely, a protože MAC adresu telefonu nejde měnit, je použitelná pro opětovnou identifikaci telefonu při nové instalaci aplikace a zakládání dalších účtů. Via TikTok Tracked User Data Using Tactic Banned by Google.

SANS institute objevili podezřelé přeposílání z interních účtů mimo organizaci. Celkem bylo přeposláno 513 e-mailů včetně 28 tisíc osobních údajů (e-maily, pracovní zařazení, jména a příjmení, pracovní telefony, jméno společnosti, odvětví, adresy a země původu). Probíhá vyšetřování, jak k tomu mohlo dojít. Oznámení v Data Incident 2020.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook začal uživatelům vnucovat přidávání hashtagů do příspěvků. Jenže to má stále stejné problémy. Příspěvky s hashtagy mají nižší dosah, stejně jako nižší zapojení. Uživatelé Facebooku stále netuší, k čemu hashtagy jsou, a Facebook tomu nepomáhá tím, že stále nedal dohromady opravdu funkční hledání hashtagů. Takže se nenechte zlákat, hashtagy na Facebooku stále vynechávejte. Via Facebook Promotes the Use of Hashtags on Posts – But Will it Improve Post Reach?

Facebook odstranil konspirační skupinu QAnon s 200 tisíci členy. Via Facebook removes QAnon conspiracy group with 200,000 members. Na Facebooku jsou ale stále miliony členů v řadě dalších QAnon skupin. Ukazuje to QAnon groups have millions of members on Facebook, documents show, kde citují informace z interní analýzy Facebooku. Stránek i skupin jsou tisíce. Největších deset skupin (samozřejmě privátních, aby je nebylo možné volně zkoumat) má přes milion členů. Při zahrnutí dalších jde o více než 3 miliony členů.

Facebook nadržoval konzervativním stránkám a toleroval zveřejňované dezinformace. Ty přitom u jiných stránek vedly k penalizaci. V Sensitive to claims of bias, Facebook relaxed misinformation rules for conservative pages je nejzajímavější asi dlouho popíraná existence mechanismu pro „shadowban“, která zde byla (opět) potvrzena. Výhod si užívaly i stránky provozované Breitbartem, spojené s Donaldem Trumpem mladším, a řada dalších, které ve skutečnosti měl Facebook už dávno smazat. „Shadowban“ v této podobě funguje tak, že za jedno porušení přijde varování, za dvě porušení přijde omezení šíření a možnosti inzerovat. A u některých stránek došlo v posledních šesti měsících ke smazání záznamů o porušování pravidel, aby se zásah nemusel konat.

New York Times vyzkoušel Instagram Reels a přišlo velké zklamání. Ano, je to nedodělek, špatně dostupný, se zmateným ovládáním, občas to neodešle hotový reel. A ve We Tested Instagram Reels, the TikTok Clone. What a Dud mají pravdu i v tom, že Editor TikToku je podstatně propracovanější. Není divu, Reels mají stejný editor jako Stories. Facebook prostě neumí rychle inovovat.

MOBILNÍ APLIKACE

Apple trvá na tom, že cloudové herní služby jako xCloud či Stadia jsou v rozporu s pravidly App Store. Tím pádem jejich herní klienty pro iPhone/iPad prostě do aplikačního obchodu nepustí. Apple to staví na tom, že nemůže kontrolovat hry, které se přes herní klienty hrají. Vážně. Via When Microsoft's ambitious ‚Netflix of gaming‘ service launches in September, it won't arrive on Apple devices – here's why a Apple confirms cloud gaming services like xCloud and Stadia violate App Store guidelines.

WhatsApp bude použitelný na více zařízeních současně a bude možné přenést archiv zpráv mezi platformami. Obě věci by byly dost hodně vítaným zlepšením. Přenos mezi iPhonem a Androidem je zatím velkou nepříjemností. Použití na (například) telefonu a tabletu by znamenalo také dost zásadní zlepšení použitelnosti. Viz WhatsApp will let you sync your message history to multiple devices.

Donald Trump uvažuje o globálním zákazu TikToku v aplikačních obchodech. Dotklo by se to samozřejmě Applu a Googlu a mělo by to dalekosáhlé následky celosvětově – včetně toho, že by šlo o zásadní precedens. Otázkou zůstává, zda něco takového může Trump požadovat. Via Trump Administration Considers Global TikTok App Store Ban.

STARTUPY A EKONOMIKA

Twitter vyjádřil zájem o koupi americké části TikToku. Zásadní otázkou zůstává, kde by na to Twitter vzal. Druhou, proč by to dělal, když nedokáže vlastní sociální síť proměnit v rostoucí podnikání. Kupovat „americkou“ část TikToku navíc nedává smysl, znamenalo by to její konec. Via Twitter expressed interest in buying TikTok's U.S. operations: sources.

Google, Qualcomm a další investoři zainvestovali 230 milionů dolarů do výrobců telefonu Nokia, společnosti HMD Global. Via Google and Qualcomm join $230 million investment in Nokia phone maker HMD Global.

Trumpův zákaz WeChatu, který má začít platit v září, ohrožuje prodeje telefonů firmy Apple Číně. Tamní uživatelé iPhonů totiž nebudou moci na telefonu používat WeChat, který je nejrozšířenější chatovací aplikací v Číně a slouží i k placení a má řadu dalších funkcí. Apple má v Číně zhruba 20 % obratu v prodeji telefonů. Via Trump's WeChat ban threatens Apple's smartphone sales in China.

Tajuplný Palantir Petera Thiela míří k IPO. Ztrácí tak tajemnost a má problém přijít na obchodní model. Zajímavé. Via Secretive data firm Palantir built its business on a cloak-and-dagger image. But as the company braces for an IPO, insiders say it's lost its mystique and is struggling to figure out a steady revenue model.

Mozilla zásadně reorganizuje a propustí 250 lidí. Oznámení najdete v Changing World, Changing Mozilla.

INFOGRAFIKY

The Ultimate Guide to Social Media Image Sizes in 2020 je jedna z mnoha infografik (a článků) s přehledem rozměrů všech různorodých obrázků a videí pro sociální sítě. Na pár místech je trochu zmatená, ale drtivá většina informací je správná.

DT 23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).