
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na konci března zastavil od loňského roku probíhají řízení, které posuzovalo stížnost společnosti Nordic Telecom na to, jakým způsobem se ministerstvo vnitra postavilo k řešení dalšího chodu komunikační sítě pro policii, hasiče a záchranáře.
Ministerstvo se ve zkratce rozhodlo nechat zastaralou „vysílačkovou síť“ dožít a zakázku s deseticifernou hodnotou bez výběrového řízení zadat na základě utajeného režimu současným dodavatelům (Pramacom a Národní agentura pro komunikační a informační technologie). Úřad stížnost zastavil, a to s odůvodněním, že byla veřejná zakázka v lednu zrušena. Rozhodnutí, které je platné s účinností od posledního března, se v tichosti objevilo na stránkách úřadu.
Nordic Telecom byl jedním ze dvou operátorů, který se pokoušel ministerstvu vnitra nabízet přestavbu vysílačkové sítě Pegas/Tetrapol na datovou LTE síť v rámci 400 MHz pásma. Jedním z problémů tohoto řešení mohl být pro ministerstvo fakt, že světový standard Broadband Public Protection & Disaster Relief (BB-PPDR) neboli systémů ochrany veřejnosti a odstraňování následků živelných pohrom prostřednictvím širokopásmového připojení, původně počítal pouze s využitím pásma 700 MHz, to ale již druhým rokem neplatí a standardizováno pro účely PPDR je již také 400 MHz pásmo v rozsahu 410–430 MHz.
Samotný Nordic Telecom s rozhodnutím ÚHOS nemá problém a zrušení zakázky ze strany ministerstva považuje za určité vítězství. „Rozhodnutí ministerstva vnitra o zrušení této kontroverzní zakázky jsme přivítali. Očekáváme, že nyní dojde k vypsání otevřeného tendru, jehož vítěz zajistí složkám IZS ČR snadnou komunikaci a přenos dat založené na modernější technologii LTE,“ říká Pavel Krejča, ze společnosti Nordic Telecom.
Dědictví jménem TETRA ale nedrží pozadu v otázce komunikačních nástrojů pro IZS pouze Českou republiku, Evropa je v budování BB-PPDR řešení na úrovni plošných sítí ve srovnání se světem jednoznačně nejpomalejší.
Nejdále je dnes Francie se svojí taktickou sítí PC STORM. Katalyzátorem její výstavby byly útoky na Charlie Hebdo v roce 2015. V závěsu za Francií je Velká Británie, která začala postupně nahrazovat svoji Airwave síť od Airwave Solutions (dnes spadající pod Motorolu) BB-PPDR systémem ESN (Emergency Services Network).
Pokud jde o zbytek Evropy, většina zemí je stále ještě plně, nebo z větší části závislá na svých starých dedikovaných komunikačních sítích postavených právě na technologii TETRA. Ty svého času plnily potřeby efektivní hlasové komunikace ve skupinách, z dnešního pohledu jsou ale překonané a mají řadu limitů. V době, kdy se data stala de facto standardem (od zasílání map a lokalizace přes kamerový dohled a videodokumentaci až po využívání dronů), působí spíš dojmem muzeální techniky.