Hlavní navigace

Atlascen.cz s cenami bytů je zpátky, nová verze ukazuje částky na metr čtvereční

9. 4. 2020

Sdílet

Reality - Atlascen.cz - nová verze

Realitní aplikace Atlascen.cz, která v mapě zobrazuje prodejní ceny bytů a domů v Česku, je zpátky. Nová verze už neukazuje přesné prodejní ceny, ale částky přepočtené na metr čtvereční plochy nemovitosti (tu ukazuje v krocích po 5 m2). Aplikace už také neobsahuje například fotografie interiéru bytů.

Tvůrci ze startupu Reas mapu spustili původně v polovině února. Dva týdny poté ji ale museli vypnout kvůli tomu, že data o cenách zveřejnili bez souhlasu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK), od kterého údaje koupili pro interní analytické účely. Řadě majitelů také vadily příliš detailní podrobnosti, které Atlas cen o jejich nemovitosti zveřejňoval.

Autoři aplikace poté jednali s ČÚZK o podmínkách, za kterých by mohli mapu znovu publikovat. „Se zástupci katastru jsme se několikrát osobně setkali a vyhověli jejich požadavkům,“ říká pro Lupu jeden ze zakladatelů firmy Michal Makoš. Podrobněji vývoj situace popisuje na firemním blogu.

„Nejsem s tím, co zprovoznili, seznámen, ale pokud tam nejsou přímo uvedeny cenové údaje z katastru, tak nemáme žádný důvod se tím zabývat, když nemůže o šíření údajů katastru nemovitostí jít,“ odpověděl na dotaz Lupy k nové verzi aplikace předseda ČÚZK Karel Večeře.


Nová verze nabízí data o všech nemovitostech, které se v Česku prodaly za poslední rok (v Praze dva roky). U bytu či domu ukazuje, kdy a za jak dlouho od zveřejnění na realitních serverech byl prodán, za jakou cenu (v Kč/m2) či s jakou slevou oproti původně inzerované částce.

Uživatel si může nastavit hlídání cen ve své lokalitě, upozornění mu pak chodí do e-mailové schránky.

Startup Reas funguje od roku 2017 a kromě dvou zakladatelů v něm vlastní podíl společnost Miton. Ta do startupu vložila dvakrát 10 milionů Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).