Hlavní navigace

Australský regulátor obvinil Google z klamání uživatelů a zásahu do jejich soukromí

27. 7. 2020

Sdílet

Australský regulátor chránící práva spotřebitelů, Australian Competition and Consumer Commission (ACCC), podal žalobu proti společnosti Google. Tvrdí v ní, že společnost uváděla uživatele svých služeb v omyl, aby z nich vylákala osobní údaje pro komerční účely. Informovala o tom dnes agetura Reuters.

Australský regulátor obviňuje Google z toho, že uváděl miliony australských uživatelů Google účtů v omyl, aby získal jejich souhlas a mohl tak rozšířit rozsah dat, která společnost o svých uživatelích a jejich internetovém chování agreguje pro potřeby personalizované reklamy.

Obvinění vychází ze staršího kroku společnosti, kdy v roce 2016 začala kombinovat osobní údaje uživatelů v jejich účtech Google s informacemi o aktivitách uživatelů na stránkách, které Google nepatří, ale které využívají reklamní síť, nebo analytické nástroje Google. V červnu téhož roku společnost Google změnila znění svých zásad ochrany osobních údajů, ze kterých vypustila prohlášení, že nebude kombinovat data známá jako „soubory cookie“ z její platformy DoubleClick s osobními údaji uživatelů. V nové verzi textu se namísto toho objevila formulace: „V závislosti na nastavení vašeho účtu může být vaše aktivita na jiných webech a aplikacích spojena s vašimi osobními údaji, aby se zlepšily služby Google.“

„Domníváme se, že Google uváděl australské spotřebitele v omyl ohledně toho, co plánuje s takto získaným dalším objemem osobních údajů, které navíc zahrnují data ze stránek, které Google nepatří, dělat,“ prohlásil Rod Sims, předseda ACCC.

Google se proti nařčení ohradil, tvrdí, že změna byla volitelná a uživatelský souhlas byl získán prostřednictvím snadno srozumitelných oznámení. „Pokud uživatel souhlas neposkytl, zůstala jeho zkušenost s našimi produkty a službami nezměněna," uvedl podle Reuters mluvčí společnosti Google a dodal, že společnost má v úmyslu své rozhodnutí u soudu hájit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).