Hlavní navigace

BIS se nechystala plošně sledovat řidiče, usnesli se poslanci

Sdílet

David Slížek 7. 2. 2020

Systém na prodej elektronických dálničních známek neměl obsahovat technologie na rozpoznávání obličejů. Podle agentury ČTK to stojí v usnesení poslaneckého výboru pro bezpečnost, který se kauzou zabýval. Na webu sněmovny usnesení v tuto chvíli ještě není zveřejněno.

Poslanci si na své zasedání 6. února pozvali šéfa civilní rozvědky BIS Michala Koudelku a ministra dopravy Karla Havlíčka. K dispozici dostali také dokumenty ukazující komunikaci mezi BIS a ministerstvem.

BIS podle materiálů požadovala jen výřez fotek automobilů, který měl ukazovat SPZ a značku vozu. Tento požadavek je podle poslanců v souladu se zákony. Žádné plošné sledování či identifikace osob ve voze podle nich nebyla ve hře.

O tom, že součástí systému měl být sofistikovaný sledovací systém, napsal tento týden server Seznam Zprávy, před ním o tom informoval i týdeník Respekt.

Zakázku na systém pro elektronické dálniční známky ministerstvo pro kritice vysokých nákladů a netransparentnosti výběrového řízení zrušilo. Ve funkci kvůli ní skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík. Dobrovolníci z IT komunity zároveň na víkendovém hackathonu vytvořili základ e-shopového řešení pro prodej digitálních známek. které se ovšem neobešlo bez chyb

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.