Hlavní navigace

BIS se nechystala plošně sledovat řidiče, usnesli se poslanci

7. 2. 2020

Sdílet

Doprava - dálnice - mýto - mýtné brány - kamery Autor: Depositphotos

Systém na prodej elektronických dálničních známek neměl obsahovat technologie na rozpoznávání obličejů. Podle agentury ČTK to stojí v usnesení poslaneckého výboru pro bezpečnost, který se kauzou zabýval. Na webu sněmovny usnesení v tuto chvíli ještě není zveřejněno.

Poslanci si na své zasedání 6. února pozvali šéfa civilní rozvědky BIS Michala Koudelku a ministra dopravy Karla Havlíčka. K dispozici dostali také dokumenty ukazující komunikaci mezi BIS a ministerstvem.

BIS podle materiálů požadovala jen výřez fotek automobilů, který měl ukazovat SPZ a značku vozu. Tento požadavek je podle poslanců v souladu se zákony. Žádné plošné sledování či identifikace osob ve voze podle nich nebyla ve hře.

O tom, že součástí systému měl být sofistikovaný sledovací systém, napsal tento týden server Seznam Zprávy, před ním o tom informoval i týdeník Respekt.

Zakázku na systém pro elektronické dálniční známky ministerstvo pro kritice vysokých nákladů a netransparentnosti výběrového řízení zrušilo. Ve funkci kvůli ní skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík. Dobrovolníci z IT komunity zároveň na víkendovém hackathonu vytvořili základ e-shopového řešení pro prodej digitálních známek. které se ovšem neobešlo bez chyb

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).