Hlavní navigace

Blokace na Facebooku srazila návštěvnost zpravodajských webů v Austrálii o 13 %

Sdílet

David Slížek 19. 2. 2021
Facebook - Austrálie Autor: Depositphotos

Jak australská média zasáhlo zablokování možnosti publikovat na Facebooku zpravodajský obsah? První odhady analytické společnosti Chartbeat mluví o přibližně 13% celkovém poklesu návštěvnosti zpravodajských webů. Informovala o tom agentura Reuters.

Chartbeat porovnával data o návštěvnosti přibližně 250 médií za středu, kdy ještě zákaz neplatil, se čtvrtkem, kdy jej Facebook na sdílení zpravodajského obsahu v Austrálii uvalil. Jde tedy jen o přibližný dopad prvního dne blokace.

Návštěvnost zpráv z vyhledávání Googlu v Austrálii podle Chartbeatu stoupla z 26 % na 34 %, ale zároveň návštěvnost z Facebooku klesla z 21 % na 2 %. Podobné to je s návštěvností ze zahraničí, která u vyhledávání Googlu stoupla z 38 % na 52 %, ale u Facebooku poklesla z 30 % na 4 %.

Facebook ve čtvrtek (ve středu večer našeho času) oznámil, že v Austrálii přestává médiím a uživatelům umožňovat sdílení zpravodajského obsahu. Firma tak reagovala na chystaný zákon, který má dát vydavatelům právo požadovat po Googlu a Facebooku za používání online obsahu médií licenční poplatky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 2. 2021 12:13

  bez přezdívky

  Proste se hleda trzni rovnovaha. Toto je podle me idealni zpusob - proste se to vyzkousi a hned bude jasne kdo na tom prodela a jestli pripadne taky nekdo vydela :-)

 • 19. 2. 2021 11:06

  bez přezdívky

  Média mají, co chtějí :)