Hlavní navigace

Česká quadkoptéra vydrží ve vzduchu 3 hodiny, vznést se má do konce roku

11. 12. 2020

Sdílet

Quadkoptéra se čtyřtaktním motorem. Autor: Technologická agentura České republiky

Unikátní český dron se čtyřmi rotory a unikátně dlouhou výdrží se proletí ještě do konce letošního roku, oznámila Technologická agentura České republiky (TAČR). Quadkoptéra se pochlubí schopností tříhodinového letu, a to s pětikilogramovou zátěží.

Stávající quadkoptéry mají přitom výdrž jen několik desítek minut, zejména kvůli nízkým kapacitám baterií. Nový český dron ale bude využívat čtyřtaktní motor. Takové řešení vedle delšího doletu obnáší ale i technické komplikace, protože znemožňuje měnit rychlost otáček jednotlivých motorů a tím dron řídit. 

„Podstata technického řešení spočívá v napojení rotačních mechanismů na spalovací motor a s ním na převáděcí hřídele a kuželový převod. Ten pak tvoří celek s vertikální hřídelí propojenou s vrtulovými listy,“ vysvětluje Miloš Jelínek z firmy ROTOmotor, která dron vyvíjí ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové. „To umožňuje natáčení vrtulových listů, tedy změnu tahu,“ dodává Jelínek.

Quadkoptéra s tříhodinovou výdrží by podle předsedy TA ČR Petra Konvalinky mohla vyplnit díru na trhu.„Multikoptéry patří celosvětově do oblasti rychle se rozvíjejících technologií pro jejich využitelnost v průmyslu, zemědělství, integrovaném záchranném systému, kinematografii nebo archeologii,“ vysvětluje Konvalinka. TA ČR na vývoj dronu přispěla 2,5 milionu korun z Programu EPSILON.

Dron se čtyřtaktním motorem vydrží ve vzduchu až 3 hodiny.
Autor: Technologická agentura České republiky

Dron se čtyřtaktním motorem vydrží ve vzduchu až 3 hodiny.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).