Hlavní navigace

Česká televize dostala pokutu 100 tisíc korun za propagaci karty Sazka při losování

Sdílet

Filip Rožánek 6. 5. 2021
Losování Sportky Autor: Sazka

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila České televizi pokutu ve výši 100 000 Kč za skryté obchodní sdělení v pořadu s losováním výsledků Sportky a Šance. V pořadu odvysílaném 28. června 2020 od 20.05 na ČT1 zaznělo podle státního úřadu doporučení k pořízení produktu, který se samotným losováním nesouvisel. Tím byla klubová Sazka karta s bonusovými šancemi na výhru a akcemi pouze pro členy klubu.

Před losováním 2. tahu moderátor Tomáš Matuška doslova řekl: „Pokud ještě nemáte Sazka kartu, tak se určitě informujte u našich prodejců, protože právě díky této kartě můžete vyhrát zajímavé finanční i věcné výhry.“

Vysílací rada tuto větu vyhodnotila jako podporu podnikatelské činnosti společnosti Sazka, neboť držitel Sazka karty podáním sázky získává bonus účasti v soutěži o ceny Kolo štěstí, a je tedy motivován k nákupu služby v podobě podání sázky do loterie. „Tím byl sledován reklamní cíl ve prospěch služeb, jejichž nákup se Sazka kartou je bonifikován. Zařazení tohoto sdělení mimo téma pořadu, tedy mimo rámec informování o výsledku losování loterií Sportka a Šance, svědčí o tom, že plnilo záměrně reklamní cíl,“ zdůvodnil úřad své rozhodnutí.

„Skutečnost, že pořad nebyl odvysílán jako obchodní sdělení, že jeho celkové sdělení mělo formu pořadu, že byl inzerován v přehledech programu jako pořad, že byl vysílán na programu, kde je vysílání reklamy či teleshoppingu zakázáno, a divák tam taková sdělení nepředpokládá, že byl vysílán s copyrightem České televize v závěrečné znělce, jak je to obvyklé u pořadů, které patří do redakčního obsahu vysílání vznikajícího pod redakční kontrolou provozovatele vysílání, mohla uvádět diváka v omyl o tom, jaký komunikační cíl pořad plní, tedy že plní reklamní cíl,“ pokračuje rozhodnutí o udělení pokuty.

Česká televize také dostala upozornění na porušení zákona kvůli losování Šťastných 10 o den později, v němž jsou diváci vybízeni ke kontrole výsledků na webu Sazky, na němž se přitom nabízejí další loterijní produkty a online hry.

Proti udělené pokutě se může Česká televize bránit žalobou u Městského soudu v Praze, do té doby ji nemusí platit. Už v roce 2015 dostala televize pokutu za zmínky o SazkaMobilu během losování, v roce 2018 pravomocně prohrála soud a pokutu poté vymáhala na Sazce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.