Hlavní navigace

Česká VR aplikace umožňuje podívat se na svět jako barvoslepý

10. 12. 2018

Sdílet

Experience: Colorblindness

Lidem se zrakovými poruchami se obecně virtuální realita často nedoporučuje, nový český projekt ale nyní jednu z takových poruch ve VR ukazuje. Pražské VR studio Infinite Production, které mimo jiné vyvíjí vlastní framework pro Unreal Engine, zdarma vydalo aplikaci Experience: Colorblindness. V ní je možné si vyzkoušet, jak svět vidí lidé s poruchou vnímání barev.

Aplikace má několik módů, ve kterých si lze zkusit čtyři různé poruchy vnímání barev. Jako barvoslepý je možné si namalovat obraz, absolvovat testy pro otestování vlastního vidění a k dispozici je také průzkumný mód. Prozkoumávat v něm lze obchod, galerii nebo vysokohorskou zahradu. Narativní mód využívá virtuálního robota se jménem QBee, který barvosleposti představuje.

Zdravotnictví je v poslední době prezentováno jako jeden z nejslibnějších oborů, kde se dá virtuální realita využívat. Infinite Production už dříve na zakázku vytvořili VR simulátor autismu, který pracuje na základě vědeckých poznatků. Tým doktorů a techniků z Bratislavy se zase snaží v rámci aplikace Virtual Medicine do VR přenést výuku medicíny.

„Oproti psychickým poruchám jsou oční vady velmi dobře simulovatelné ve virtuální realitě. Udělali jsme několik interních testů, když jsme zkoušeli různé oční vady ve virtuálním prostředí. Barvoslepost nakonec dopadla nejlépe z nich,“ uvádí k aplikaci Experience: Colorblindness její programátor Jan Horský. Dostupná je na SteamuOculusu a HTC Vive.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).