Hlavní navigace

Česká vysílací rada varuje operátory před šířením čínské stanice CGTN

15. 3. 2021

Sdílet

CGTN Europe Autor: CGTN

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila české satelitní, kabelové a internetové operátory, aby vyřadili z nabídky čínskou státní zpravodajskou stanici CGTN. Dopis ze začátku března zveřejnila na svých internetových stránkách.

CGTN dlouhodobě využívala pro šíření svého vysílání britskou licenci, díky níž mohla nabízet svůj program evropským divákům. V únoru 2021 však britský regulátor Ofcom tuto licenci zrušil, neboť po přezkumu dospěl k závěru, že formální držitel licence nemá nezávislou redakční kontrolu nad obsahem. 

Podle názoru českého regulátora tím pádem přestala platit výjimka pro stanice podléhající Evropské úmluvě o přeshraniční televizi. 

„Pokud byl tento program doposud šířen na území ČR, bylo tomu na základě licence vydané britským regulačním orgánem Ofcom,“ píše v dopise operátorům předseda vysílací rady Ivan Krejčí. „Jelikož byl program dosud na území ČR šířen jako převzaté vysílání na základě oprávnění, které bylo v současné době odňato, bylo by jeho další šíření veřejnosti v nabídce provozovatele převzatého vysílání považováno z pohledu zákona č. 231/2001 Sb. za neoprávněné a jednalo by se tedy o porušení zákona,“ dodává Krejčí.

Dopis vysílací rady končí sdělením, že jde ze strany úřadu o preventivní krok ve snaze předejít případným řízením o porušení zákona.

Francouzský regulátor CSA však ve stejnou dobu oznámil, že podle jeho právního názoru spadá CGTN nyní pod francouzské právo. Využívá totiž už od roku 2016 služby tamního operátora Eutelsat. A podle francouzského zákona není k šíření mimoevropských satelitních stanic žádné další speciální oprávnění. CSA proto soudí, že CGTN své vysílání může nadále šířit v souladu s Evropskou úmluvou o přeshraniční televizi.

V České republice šíří CGTN například Vodafone v nabídce Horizon Go, který by tento program chtěl zachovat. CGTN je rovněž možné naladit volně ze satelitu Astra 19,2°E.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).