Hlavní navigace

České firmy považují cloud za bezpečný. Při ukládání dat v USA důvěra klesá

9. 8. 2021

Sdílet

Bezpečnost dat v cloudu Autor: Algotech, STEM/MARK

České firmy považují za bezpečné skladovat svá data v cloudech, které mají fyzickou infrastrukturu v Evropské unii a samotné České republice. V obou případech se bezpečně cítí 80 procent dotázaných manažerů, podnikatelů a vedoucích malých a středních podniků. Stovky jich v rámci průzkumu pro zdejší IT společnost Algotech oslovila agentura STEM/MARK.

U dat ukládaných na území Spojených států už obavy rostou. Pouze devět procent oslovených uvedlo, že se v tomto případě cítí velmi bezpečně a dalších 48 procent sdělilo, že se cítí spíše bezpečně.

Nejhůře je na tom z dotazovaných zemí Čína. Rovných 81 procent respondentů ukládání dat na tamním území považuje za spíše rizikové a velmi rizikové. To ostatně odpovídá nepříliš úspěšným snahám Alibaba Cloudu zakořenit mimo Čínu a Asii.

Vnímání ukládání dat na půdě vybraných zemí

Průzkum Algotechu zároveň ukázal, že čeští zákazníci často neznají konkrétní umístění dat. Výjimky tvoří lokální čeští poskytovatelé, kde je povědomí o fyzickém umístění dat vysoké.

“Na otázku, zda záleží na tom, v jaké zemi se jejich pracovní data fyzicky nachází, odpověděly kladně tři pětiny zástupců českých malých a středních firem a podnikatelů. Pouze 15 procent dotázaných uvedlo, že na fyzickém umístění dat vůbec nezáleží. Přestože shoda na důležitosti výběru lokality fyzického umístění dat panuje, pouze méně než polovina (44 procent) oslovených podnikatelů a podniků ví, v jaké zemi se jejich pracovní data skutečně nachází,” uvádí studie.

“Pro srovnání, povědomí o tom, kde poskytovatel cloudu oficiálně sídlí, je vyšší. Konkrétní stát v tomto případě umí identifikovat 60 procent z dotázaných, kteří cloudové řešení používají. Nejčastěji byly uváděny Spojené státy a dále následovalo Irsko a Česko, což odpovídá rozložení sil a aktuální situaci. Celosvětově totiž téměř 40 procent hyperškálových datacenter leží na půdě USA a spravuje je trojice amerických lídrů trhu (Amazon, Microsoft a Google), pro které je jednou z nejoblíbenějších evropských destinací právě Irsko. To platí, na rozdíl od Česka, za podnikatelsky a investorsky vstřícnou zemi. Česku nejblíže se nalézá nedávno otevřené datacentrum v polské Varšavě, které patří do cloudové infrastruktury Google,” shrnuje dále průzkum.

Jak si české firmy vybírají cloudové poskytovatele

České firmy zároveň stále do značné míry používají jiné formy zpracování dat než cloud. Ty, které už tak činí, ho považují za bezpečný.

“U českých podniků nadále převažují tradičnější elektronické formy sdílení dat. Tři čtvrtiny dotázaných uvedly sdílení dat přes elektronickou poštu a více než 60 % využívá sdílených disků. Současně ani fyzické sdílení není přežitkem. V případě papíru je situace ve firmách rozpolcená a pro polovinu z oslovených firem jde stále o převažující formu sdílení dat. Nadto je pro 17 procent z dotázaných cloud využíván pouze okrajově. Z výhod cloudu, jakými jsou finanční úspora, dostupnost, bezpečnost a flexibilita, těží pouze necelá třetina českých firem. Cloud jako dominantní způsob práce s daty využívá 27 procent z nich,” konstatuje studie.

Prostor pro růst cloudového trhu je tedy v Česku nadále značný. Oblasti u nás prozatím jasně vládne Microsoft, kterému se podařilo zakořenit i u státního cloudu a e-government projektů běžících v Azure. Síly ale mobilizuje Google Cloud a Amazon Web Services u nás založil pobočku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 8. 2021 15:28

    Lukas1500

    Lokalita uložení data se ale neřeší ani tak kvůli možnému rozpadu internetu, ale z právních důvodů.
    Jistě, to je třeba zohlednit. Nicméně já mám dojem (pouze dojem, nikoliv tvrdá data), že mnoho uživatelů si vůbec nepřipouští takovou možnost, že by někdy nemusel jít internet. Nejen že by nemohli komunikovat s ostatními ale ani by se nedostali ke svým souborům, případně ani nemohli vytvořit dokument nebo třeba ovládat svou "chytrou" domácnost. Připadá mi to nebezpečně krátkozraké.

  • 11. 8. 2021 8:21

    L.

    Lokalita uložení data se ale neřeší ani tak kvůli možnému rozpadu internetu, ale z právních důvodů. Typicky aby data byla uložena pod EU jurisdikcí.

  • 9. 8. 2021 16:34

    Lukas1500

    Zajímalo by mě, jestli je reálný nějaký "blackout" internetu s rozpadem sítě na menší segmenty. Například zneužitím nějaké zranitelnosti na routerech, DNS serverech nebo zahlcení až rozpojení sítě kvůli masivnímu útoku. Lokální přerušení ano, vlivem různých živelních pohrom, ale to jsou jen tisíce uživatelů, nikoliv celá cloudová centra. Nanejvýš krátký výpadek Alexy nebo požár datového centra ve Štrasburku.

    Vůbec tomu nerozumím, takže si neumím představit, jestli je "blackout internetu" vůbec možný. Pak by se vidělo, nakolik je rozumné mít svá data "na špagátku". Například ještě před dvěma lety si asi málokdo dovedl představit, že by Benátky či Český Krumlov mohly být tak rychle téměř bez turistů.

  • 9. 8. 2021 22:38

    Uncaught ReferenceError:

    reálné to samozřejmě je a hraje se pouze o dobu, takového výpadku a počet postižených subjektů. Pokud by byla v týdnech, byla by to katastrofa, ve dnech se to dá ještě ustát.

    Podívej se třeba na projekt Fénix od našeho peeringového poskytovatele, https://fe.nix.cz. V enterprise segmentu ještě často nasazujeme cloud s daty doma pro případ velkých výpadků (nebo chyb, které vedou ke ztrátě dat). Stejně tak často zařizujeme přímé linky do cloudových center a nepoužívá se internetová síť, takže to pak může být odolné proti výpadku internetu.

    Lokální výpadky nastávají i u nás na denní bázi, ale zasáhnou vždy malý okruh uživatelů. I cloudová centra jsou občas mimo, proto je vhodnější jich použít najednou více.

  • 10. 8. 2021 9:46

    Filip Jirsák

    K tomu „reálné“ by ovšem bylo dobré taky dodat pravděpodobnost – která je v popisovaném scénáři velmi velmi nízká. Asi nejpravděpodobnější ohrožení globálního internetu by byl útok na kořenové DNS servery. S čím se reálně musí počítat je nedostupnost konkrétního centra nebo regionu. Ale pořád je pravděpodobnost výpadku cloudového řešení o dost menší, než pravděpodobnost výpadku in-house data centra. Už jenom proto, že cloud byl vytvořen proto, aby uměl odolávat výpadkům jednotlivých uzlů. Takže u spousty služeb nemusíte vůbec poznat, že vaše primární lokalita vypadla. (Ale pozor na to, že cloud nic takového automaticky negarantuje. Když budete v Amazon S3 ukládat do jedné lokality a ta bude mít výpadek, tak se k těm datům nedostanete.)

  • 12. 8. 2021 9:51

    Filip Jirsák

    Myslím, že většina uživatelů má osobní zkušenost s tím, že nejde internet – nemusí být pracovní, ale z domova nebo z cest ji většina má.

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).