Hlavní navigace

Google rozjel první datacentrum ve východní Evropě, obslouží i Česko

Sdílet

Jan Sedlák 15. 4. 2021
Google Cloud Autor: Google

Google rozjel své vůbec první datové centrum ve východní Evropě, které díky své lokalitě bude obsluhovat také Českou republiku a Slovensko. Určené je pro Google Cloud a stojí ve Varšavě. Polská vláda dříve s Googlem zformovala státní cloud Chmura Krajowa.

Datacentra Googlu doposud byla nejblíže ve Frankfurtu, Miláně, Curychu a Belgii. Google se u nás už nějakou dobu připojuje do internetových uzlů NIX.CZ a Peering.cz.

“Jedná se o první cloudové datové centrum jakéhokoliv public cloud providera ve střední a východní Evropě,” uvádí Vladimír Kyša, který se o Google Cloud stará v české pobočce Googlu. “Varšava je náš 25. region na světě a sedmý v Evropě.”

Společně s Varšavou se otevírají tři nové zóny dostupnosti. Google Cloud má u nás lokální obchodní tým a nové expertní centrum, které provozuje společnost Actum Digital.

Využívat lze tradiční technologie jako Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner a BigQuery.

Výdaje za cloud v České republice v roce 2019 podle IDC dosáhly na více než deset miliard korun s meziročním růstem přes 27 procent. Jednoznačně největším hráčem je Microsoft. Větší aktivitu začalo projevovat AWS, které u nás loni oficiálně založilo pobočku.

V Polsku bude stavět datacentrum také Microsoft, investovat hodlá miliardu dolarů. U nás Microsoft podepsal dokument s vládou s tím, že se má prověřit, zda by u nás také nešlo něco postavit. Microsoft zároveň oznámil, že letos rozšíří své Availability Zones do všech zemí, ve kterých působí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 4. 2021 16:24

    bez přezdívky

    Chmura Krajowa :-D Ta polština je skvělý jazyk, člověk se u ní nasměje i u celkem sterilních slov... Žadný "cloud", ale chmura! Mě teda poslední dobou chytají chmury pokaždé, když se do něčeho takového musím připojit...