Hlavní navigace

Google rozjel první datacentrum ve východní Evropě, obslouží i Česko

15. 4. 2021

Sdílet

Google Cloud Autor: Google

Google rozjel své vůbec první datové centrum ve východní Evropě, které díky své lokalitě bude obsluhovat také Českou republiku a Slovensko. Určené je pro Google Cloud a stojí ve Varšavě. Polská vláda dříve s Googlem zformovala státní cloud Chmura Krajowa.

Datacentra Googlu doposud byla nejblíže ve Frankfurtu, Miláně, Curychu a Belgii. Google se u nás už nějakou dobu připojuje do internetových uzlů NIX.CZ a Peering.cz.

“Jedná se o první cloudové datové centrum jakéhokoliv public cloud providera ve střední a východní Evropě,” uvádí Vladimír Kyša, který se o Google Cloud stará v české pobočce Googlu. “Varšava je náš 25. region na světě a sedmý v Evropě.”

Společně s Varšavou se otevírají tři nové zóny dostupnosti. Google Cloud má u nás lokální obchodní tým a nové expertní centrum, které provozuje společnost Actum Digital.

Využívat lze tradiční technologie jako Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner a BigQuery.

Výdaje za cloud v České republice v roce 2019 podle IDC dosáhly na více než deset miliard korun s meziročním růstem přes 27 procent. Jednoznačně největším hráčem je Microsoft. Větší aktivitu začalo projevovat AWS, které u nás loni oficiálně založilo pobočku.

V Polsku bude stavět datacentrum také Microsoft, investovat hodlá miliardu dolarů. U nás Microsoft podepsal dokument s vládou s tím, že se má prověřit, zda by u nás také nešlo něco postavit. Microsoft zároveň oznámil, že letos rozšíří své Availability Zones do všech zemí, ve kterých působí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 4. 2021 16:24

    jinejmuf

    Chmura Krajowa :-D Ta polština je skvělý jazyk, člověk se u ní nasměje i u celkem sterilních slov... Žadný "cloud", ale chmura! Mě teda poslední dobou chytají chmury pokaždé, když se do něčeho takového musím připojit...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).