Hlavní navigace

České Geetoo se mění na akciovku a s J&T nabízí serverový hardware za předplatné

6. 11. 2020

Sdílet

Vladimír Kvaš, G2 server Autor: Jan Sedlák

Česká cloudová společnost Geetoo (dříve G2 server) začala nabízet službu dodávek fyzického serverového hardwaru, za který není nutné platit plnou pořizovací cenu, ale který lze získat formou služby – podobně jako u cloudu.

Na Geetoo Scale spolupracuje finanční instituce J&T. Zákazníkům se účtuje konzumace výpočetního výkonu a diskové kapacity formou měsíčního vyúčtování spotřebovaných zdrojů. Prostředí se monitoruje, komponenty lze konfigurovat a výkonnostní špičky lze škálovat přidáním dalších kapacit.

“Jsme schopní obsloužit i menší projekty v řádech statisíců korun, horní limit stanovený není. Aktuálně byl nejmenší projekt v hodnotě půl milionu korun a největší kolem dvaceti milionů,” uvádí Geetoo pro Lupu s tím, že aktuálně má pro Geetoo Scale nižší desítky zákazníků.

“Typicky se jedná o firmy, které i vzhledem k současné situaci, chtějí investovat do infrastruktury spíše provozní než investiční peníze. Zároveň se u nich vyskytuje buď sezónnost či objevují nečekané velké projekty, které musí rychle vykrývat a nemohou si dovolit čekat delší dobu na doplnění infrastruktury.”

Zákazníci si hardware ve formě služby pořizují do svých serveroven či datových center. Geetoo a J&T nelimitují výběr hardwaru na specifické nasmlouvané výrobce, lze si vybrat dle svého. Obměna hardwaru za novější se děje na základě vytvořené smlouvy, lze tak činit i před koncem morální životnosti železa.

Podobných služeb se na trhu už nějakou dobu objevuje více. Formu pronájmu s vyúčtováním spotřebovaných IT prostředků nabízí třeba Hewlett Packard Enterprise. “Dnes máme v majetku takovou infrastrukturu za více než 750 milionů korun. Tuto službu od nás využívají provozovatelé cloudových a hostingových služeb jako Geetoo (G2), Wedos, Algotech nebo Casablanca,”uvedl pro Lupu šéf zdejší pobočku HPE Jan Kameníček.

Dedikovaný hardware k zákazníkům dodávají i velcí cloudoví hráči. Jde třeba oAWS Outposts. “AWS Outposts a podobné služby konceptem služby Geetoo Scale nekonkuruje, byť se také jedná o provoz technologií u zákazníků. V našem případě doručujeme technologie, které si zákazník přesně přeje, u zmiňovaného Outposts a podobných služeb se jedná o prefabrikované řešení,” vymezuje se Geetoo.

Pronajímat fyzický serverový hardware jde také s trendem, kdy se i konzervativnější zákazníci typu bank začaly minimálně z části k Azure, AWS a spol. připojovat.

“Spíše je to způsob, jak chceme zákazníkům, kteří se z mnoha důvodů cloudu bojí či jej nemohou využívat, doručit výhody z cloudového světa. Právě konzervativní zákazník, který si chce udržet vlastní on-premise infrastrukturu, je pro nás cílovou skupinou,” dodává Geetoo ke službě Scale.

Geetoo také nedávno přeměnilo strukturu. Vznikla nová akciová společnost Geetoo Holding, která stoprocentně ovládá “eseróčko” Geetoo CZ. Ve správní radě sedí Vladimír Kvaš, Michal Hampl a Matěj Žáček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 11. 2020 20:10

    bez přezdívky

    Dobrý den,

    ta Vaše reakce naprosto postrádá základní matematickou logiku. Ve svém příkladu uvádíte, že server bude stát 100k a roční pronájem bude dělat 24k. K tomu uvádíte, že za dva roky je pronajímatel na svém (48k je na svém???) a třetí rok se přestává vyplácet (72k na konci třetího roku a 96k na konci čtvrtého roku znamená, že se nevyplácí???). A to je součástí ceny pojištění, support, SLA, monitoring, ...

    Dále píšete "navíc stále investuje do cizího majetku" - tohle je další nesmysl - účetně je server v "osobním vlastnictví" po 4 letech odepsán a nemá žádnou hodnotu. Morálně je server po 5 letech mrtvý. Neoplatí se na něj pořizovat už ani support. Určitě bude řada firem, která provozuje servery i 6, 7, 8 rok. Určitě bude řada firem, která je provozuje bez supportu, ale pro tyto firmy není zjevně tato služba vhodná.

    Proč si tedy myslíte, že operativní leasing na pronájem aut je nejvíce používaný typ pořízení firemních aut? A to je fakt, stačí se podívat na statistiku leasingových společností.

    Bezesporu Vám nikdo nemůže Váš názor vymlouvat, ale reálná čísla ukazují, že se pletete, a že služby tohoto typu jsou čím dál více oblíbené.

    7. 11. 2020, 20:11 editováno autorem komentáře

  • 7. 11. 2020 1:51

    bez přezdívky

    serverový HW jako IaaS . zajímavé... takže tu máte nějakou potenciálně velkou společnost, která je schopna si za jeden rok objednat méně jak 500 serverů za rok (očividně od jednoho výrobce, aby dosáhla na značné slevy).. možná dosáhne na cenu 1/2.. a co pak? za kolik to bude pronajímat, aby svého předplatila přesvědčila, že je SUPER DEAL platit ročně za pronájem např. 24.000 Kč (běžná cena serveru 100.000 Kč), min. doba pronájmu 2 roky (takže pronajímatel bude na svém).. ale třetím / čtvrtým rokem se to nájemci zásadně přestává vyplatit. Navíc stále investuje do cizího majetku (nebyla zmíněna možnost odkupu do svého vlastnictví).

    srovnejte to s hypotékami / pronájmy.. nebo v posledním roce zcela kritickým zjištěním, že tzv. operativní leasingy NOVYCH aut na dobu 12 měsíců byly nesmírně, neskutečně nevýhodné pro leasingovky, které na tom tratily stovky milionů kč.

    u serverů musíte navíc řešit i s ohledem na zákonná ustanovení typu GDPR.. OK, co se stane v okamžiku, kdy zrušíte smlouvu? Máte možnost si min. odkoupit do soukromého vlastnictví jakákoliv pamětová média uvnitř (v zásadě HDD).. nebo ne?

    Je to zase další tzv. "výkřik do tmy", kdy někdo "objevil Nový Svět".. RADOBY.. nikdo soudný z větších společností řešících GDPR otázky opravdu zásadně, do toho bez bližšího upřesnění detailů nemůže jít. Ten rozdíl v ceně "vlastni HW vs. pronajaté auto na 3 roky" je všeříkající.

    7. 11. 2020, 01:51 editováno autorem komentáře

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).