Hlavní navigace

České knihovny mají nasazovat otevřený software a data, potvrdila vláda

18. 8. 2020

Sdílet

Národní knihovna ČR Autor: Jan Vaca

Vláda včera schválila dokument Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021 až 2027 s výhledem do roku 2030, který předložilo ministerstvo kultury. Potvrdila tak ve strategii obsažené cíle, které by měly vést k většímu zapojení otevřeného softwaru a dat.

Důležité jsou konkrétně dva body:

  • V oblasti zpřístupňování knihovních fondů a informačních zdrojů podporovat řešení založená na otevřených softwarech, která vedou k lepší spolupráci knihoven (na starost má ministerstvo kultury a provozovatelé knihoven).
  • Podporovat otevřenou dostupnost dat, kvalitu metadat a otevřená komunikační rozhraní. Zavést otevřené licence knihovních metadat (CC0) a umožnit extenzivní propojování dat se systémy mimo ČR i mimo knihovny samotné (v gesci provozovatelů knihoven).

Strategický dokument se o digitalizaci zmiňuje také v dalších oblastech. Uvádí například, že “knihovny musí reagovat na vývoj a využití nejnovějších technologií, např. v oblasti sociálních sítí, robotizace, umělé inteligence, RFID, vizualizace informací, strojového překladu, využívání otevřených softwarů, propojování dat apod. V oblasti digitálních technologií se vedle komerčních řešeních stále více uplatňuje počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje zapojení do technologických komunit.”

“Klíčovým prvkem jsou technologické inovace vznikající v rámci výzkumných projektů specializovaných knihoven, které jsou následně využívány i dalšími knihovnami. Vyvíjejí se alternativní řešení ke komerčním produktům, rozšířené je používání otevřených softwarů.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).