Hlavní navigace

Čínská firma získala osobní údaje milionů zahraničních občanů, nechybí ani celebrity

Sdílet

Karel Wolf 14. 9. 2020

Čínská technologická firma Zhenhua Data, která má podle dostupných informací úzké napojení na čínskou armádu, získala osobní údaje minimálně 2,4 milionu občanů cizích států, informuje o tom dnešní Guardian.

Firma, jejíž stránky jsou v současné době nedostupné, agregovala osobní data zahraničních občanů delší dobu, mezi daty nechybí osobní údaje politiků (včetně premiérů Scotta Morrisona a Borise Johnsona). Vybraná jména ze seznamu jsou k dispozici na stránkách australského ekonomického deníku Financial review.

Společnost se na své webové prezentaci spoluprací s čínskými vojenskými a zpravodajskými institucemi údajně netajila, v popisu činnosti má mít sledování digitální stopy subjektu napříč internetovými platformami a dalšími dostupnými zdroji (patenty, nabídky, CV z náborových dat) a vytváření relační databáze, která zaznamenává a popisuje vazby mezi jednotlivci, institucemi a informacemi.

Podle australských a britských médií se společnost zabývá také vedením tzv. hybridní války a to zejména formou manipulace s veřejným míněním prostřednictvím ovlivňování sentimentu na sociálních sítích. Služby společnosti mělo v minulosti využívat zejména čínské ministerstvo státní bezpečnosti. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.