Na dnešním semináři o přechodu na DVB-T2, který pořádala společnost Digital Broadcasting, upřesnil Jaromír Javůrek z odboru kontroly a ochrany spotřebitele Českého telekomunikačního úřadu počet diváckých stížností na rušení televizního DVB-T2 signálu. První dvě přechodové DVB-T2 sítě s číselným označením 11 a 12 spustily České Radiokomunikace 1. března 2017, třetí přechodovou síť 13 pak provozuje právě Digital Broadcasting.
Za méně než dva roky obdržel Český telekomunikační úřad 67 podnětů k šetření na rušení DVB-T2 příjmu. K dnešnímu dni bylo uzavřeno 58 případů a žádný z nich nebyl vyhodnocen jako oprávněný,
zdůraznil Javůrek. V 36 případech se jednalo o závadu na vlastním zařízení stěžovatele, v sedmi případech byl na vině nedostatečný signál a patnáct stížností bylo stornováno jejich autory.
Uvedený poměr odpovídá mým dlouholetým zkušenostem z praxe, které se věnuji padesát let, kdy u stížností na rušení televizního příjmu byla zhruba v polovině případů vina na straně diváka,
dodal Javůrek. Divák není v případě televizního vysílání vnímán ze zákona jako spotřebitel, podléhá zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání.
Český telekomunikační úřad předpokládá, že k zajištění vzájemné kompatibility provozu LTE 700 a 800 MHz a příjmu digitálního televizního vysílání postačí u postižených diváků výměna stávajících filtrů, případně jejich aplikace. V každém případě by LTE terminál neměl být umístěn v blízkosti televizního přijímače.
Aktuálně ČTÚ připravuje podmínky pro vypsání aukce na kmitočty uvolněné přechodem na DVB-T2 standard, v každém případě ale bude jejich součástí dvouměsíční zkušební provoz na odrušení. V podmínkách aukce bude též informační povinnost LTE operátorů vůči divákům a místním samosprávám. Aukce by měla být vypsána ještě během letošního roku.
Podrobnou reportáž z celého workshopu společnosti Digital Broadcasting o přechodu na DVB-T2 přinese servere DigiZone v pondělí 4. února.