Jeden ze dvou dominantních operátorů zemského vysílání, společnost Digital Broadcasting, zahajuje tento týden sérii vzdělávacích akcí určených pro techniky, kteří provádějí servis přijímací techniky v souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2.
ROZHOVOR: Radim Pařízek – Digital Broadcasting chce DVB-T2 udržet primárně jako bezplatnou platformu
V rámci připravované informační kampaně věnované přechodu na DVB-T2 jsme se rozhodli od ledna v Praze a od března také v Brně uspořádat sérii seminářů určených pro servisní techniky. Během diskuse probereme podrobnosti chystaného procesu přechodu v případě celoplošného DVB-T multiplexu 4, přechodové DVB-T2 sítě 13 i definitivní DVB-T2 sítě 24,
zve účastníky ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martin Roztočil.
První dva semináře se uskuteční už tento čtvrtek 31. ledna ve školící místnosti pražského hotelu DC Rezidence, jeden začne ráno, druhý krátce po obědě. Z odpoledního semináře by měl server DigiZone přinést vlastní reportáž včetně fotografií. Následující středu, tedy 6. února, proběhnou ve stejném hotelu ještě další dva semináře, opět jeden dopoledne a druhý odpoledne.
Do konferenčních prostor brněnské Fakultní nemocnice se prezentující přesunou ve čtvrtek 7. března. I pro zájemce z Brna jsou naplánovány dva semináře v rámci daného dne, jeden se uskuteční před obědem a druhý po obědě. Všech šest seminářů, tedy čtyři pražské a dva brněnské, je už ale v tomto okamžiku beznadějně zaplněno.
Vypsané semináře jsou plné, zkuste formulář
Zástupci Digital Broadcasting se nebrání vypsání dalších termínů a případným zájemcům o nové termíny doporučují využít registračního formuláře, na který odkazuje web operátora. Podle případného počtu přihlášených zváží operátor přípravu dalších seminářů.
Možnými místy jejich konání ale s největší pravděpodobností zůstanou stejné lokality jako dosud, tedy pražský hotel DC Rezidence a brněnská Fakultní nemocnice. Účastníci zaregistrovaní prostřednictvím zmiňovaného webového formuláře mají účast na semináři zdarma.
Akce je primárně určena servisním technikům zabývajícím se úpravami společných televizních antén STA, přípravou, projektováním, instalací a údržbou zařízení společných antén a televizních domovních rozvodů.
ANALÝZA: Bytová družstva a přechod na DVB-T2. Jak probíhá úprava společných anténních rozvodů?
Program semináře Digital Broadcasting o přechodu na DVB-T2:
- současný stav legislativy a strategie přechodu z DVB-T na DVB-T2
- technický plán přechodu týkající se DVB-T multiplexu 4, přechodové DVB-T2 sítě 13 a finálního DVB-T2 multiplexu 24
- distribuce programů skupiny Nova
- podpora HelpDesku
- problematika rušení z pohledu Českého telekomunikačního úřadu
- praktické zkušenosti servisních firem
- ukázka vysílacích technologií
Prezentace pro servisní techniky DVB-T2
Součástí školení společností Digital Broadcasting bude kromě praktických ukázek i odborná přednáška věnovaná případům, kdy je nutné provést potřebné úpravy v rámci systémů individuálních a společných antén pro příjem DVB-T2 vysílání v podmínkách bytových i rodinných domů.
K TÉMATU: Přechod na DVB-T2. Jak upravit společné antény v domech a kolik to stojí?
Názorná prezentace, kterou připravil jednatel společnosti DVB Servis a externí spolupracovník serveru DigiZone Jakub Melín, je určena nejen technikům, ale i jejich klientům a ostatním zájemcům o avizovanou infokampaň, která se v zájmu bezproblémového přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 připravuje.
Radiokomunikace v březnu ve Zlíně
Během loňského roku uspořádal podobná školení určená vybraným technikům v některých krajských městech i konkurenční operátor, společnost České Radiokomunikace. I ta plánuje díky velkému zájmu účastníků a celkovému objemu agendy uspořádat ještě druhé kolo seminářů pro servisní firmy ze zbývajících regionů.
K dnešnímu dni zorganizovaly České Radiokomunikace celkem devět workshopů, z toho tři se konaly v Praze. Zainteresovaní anténní technici si ale mohli vybrat ze šesti mimopražských seminářů a vyrazit do Brna, Ostravy, Plzně, Českých Budějovic, Pardubic nebo Liberce.
Podle mediální zástupkyně operátora Petry Miterové se na workshopy ČRA přihlásili zástupci z celkem sto dvaceti firem. V plánu je ještě několik dalších workshopů tak, abychom obsáhli zbývající regiony. Nejbližší bude v březnu ve Zlíně,
dodala pro DigiZone Miterová.
Na setkání společnost prezentuje aktuální rozvojové plány, upřesňuje použité kanály a doporučuje přítomným technikům vhodné technologie pro příjem tuzemského televizního vysílání ve standardu DVB-T2/HEVC.
Seminář v podání Českých Radiokomunikací trvá přibližně dvě hodiny a je stejně jako akce Digital Broadcasting zdarma. Jeho součástí bývá i oběd s následnou možností navázání profesních kontaktů mezi přítomnými hosty.
ČRa nabízí seznam proškolených servisů
Majitelé bytových domů nebo větších obytných komplexů, kteří chtějí souvislosti s úpravou společné televizní antény pro příjem DVB-T2 oslovit ověřenou servisní firmu, která prošla příslušným školením u Českých Radiokomunikací, mohou využít podrobně zpracovaný seznam na webu DVB-T2 ověřeno.
Bytový dům na Jižním městě s přibližně osmi desítkami bytů, který využívá systému kanálových vložek.
Seznam je rozdělený podle jednotlivých krajů a u většiny subjektů jsou uveden\ dostupné kontaktní údaje jako mail, mobilní telefon, nebo aspoň webové stránky. Stáhnout si jej můžete v podobě přehledné excelové tabulky s kontakty na zmiňovaných sto dvacet firem a jednotlivců, které České Radiokomunikace pozvaly na zmiňovaná školení o změnách ve společných anténních rozvodech.
SEZNAM FIREM PROŠKOLENÝCH ČRA PRO PŘECHOD NA DVB-T2
Úpravy společných televizních antén jsou v některých případech nutné nejen kvůli přechodu na nový standard DVB-T2, ale také kvůli blížícímu se definitivnímu vypínání původního DVB-T vysílání. Poslední páteřní vysílače současných čtyř celoplošných DVB-T sítí by se měly odmlčet nejpozději na konci června příštího roku.