Hlavní navigace

ČTÚ zpřístupní část pásma 26 GHz k experimentům s milimetrovými vlnami v 5G

16. 10. 2020

Sdílet

Mobilní sítě - anténa - BTS Autor: Depositphotos

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zpřístupní úsek pásma tzv. milimetrových vln v pásmu 26 GHz k experimentálnímu provozu budoucích 5G sítí. Vyplývá to z nového opatření obecné povahy (PV-P/2/10.2020–10), které schválila Rada ČTÚ.

Zájemci podle něj budou moci na základě individuálního oprávnění v pásmu 24,25–27,5 GHz pokusně využívat úsek o šířce 1 GHz. 

„Důvodem pro zavedení podmínek pro experimentální provoz IMT/5G je aktuální absence bezprostřední tržní poptávky po využití pásma 26 GHz aplikacemi 5G a dále potřeba doplnění dalších technických a plánovacích podmínek, které ale v současnosti není možné dopředu upřesnit bez předchozích zkušeností a údajů o konkrétních technických řešeních 5G,“ zdůvodňuje krok ČTÚ.

Experimentální provoz chce úřad vyhodnotit v polovině příštího roku. Nasbírané zkušenosti pak mají regulátorovi pomoci v budoucnu stanovit způsob, jakým pásmo 26 GHz zpřístupní k budoucímu komerčnímu využívání v 5G sítích.

Pásmo 26 GHz má být do budoucna důležité pro poskytování vysokokapacitních datových přenosů na krátké vzdálenosti. Předpokládá se, že buňky budou mít typicky pokrytí do vzdálenosti 50 – 200 metrů a budou se tak využívat například pro dokrývání center měst, sportovních stadionů a dalších míst, kde se pohybuje hodně lidí. 

Pásmo 26 GHz je vedle pásem 700 MHz a 3,6 GHz třetím klíčovým pásmem, které se pro 5G sítě harmonizuje v celé Evropské unii

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).