Český telekomunikační úřad zveřejnil částky, které dosud pravomocně uznal provozovatelům celoplošných televizních multiplexů jako náklady na výměnu zařízení při přechodu na DVB-T2.
Jde o sumy zaplacené za technické úpravy zařízení v případě změny přiděleného rádiového kmitočtu nebo změny jeho technických parametrů. Započítává se také zůstatková cena dosud používaného zařízení nebo náklady na demontáž starého zařízení a montáž nového.
Kompenzují se tedy přímé náklady na sdružovače, filtry, anténní systémy i práce techniků související s úpravami, instalací, nastavením a měřením. „Bez výměny těchto zařízení by nebylo možné nadále šířit zemské televizní vysílání na nových kmitočtových kanálech,“ připomíná ČTÚ. Úřad vysílače vždy fyzicky zkontroloval, aby si jejich provozovatel nemohl při přecházení na DVB-T2 účtovat víc než reálné náklady. Žádné rozpory nezjistil.
Společnosti Digital Broadcasting uznal v období od listopadu 2017 do května 2020 náklady na přeladění DVB-T Multiplexu 4 v celkové výši 19 304 717 Kč. Českým radiokomunikacím uznal za stejnou dobu náklady na přeladění DVB-T Multiplexu 2 ve výši 17 835 084 Kč. Veřejnoprávní Česká televize vynaložila v souvislosti se změnou rádiových kmitočtů Multiplexu 1 celkem 14 883 015 Kč.
S proplácením těchto nákladů už dříve souhlasila Evropská komise. Zatím se stále čeká na vyjádření Bruselu, zda bude možné proplatit také náklady na souběžné vysílání v přechodových sítích.