Hlavní navigace

CZ.NIC bude další čtyři roky provozovat eIDAS, vyhrál zakázku za 11 milionů

Sdílet

Jan Sedlák 15. 9. 2020

Mezinárodní bránu eIDAS bude další čtyři roky provozovat sdružení CZ.NIC. Vyhrálo výběrové řízení vypsané ministerstvem vnitra. Zakázka má hodnotu 11,136 milion korun bez DPH (13,5 milionu s daní). Správce české národní domény bránu pro eIDAS doposud provozoval dva roky, v roce 2018 získal zakázku na 4,598 milionu bez DPH (5,564 s DPH).

Brána umožňuje v online službách státu používat přihlašovací prostředky oznámené členskými státy Evropské unie a také dovoluje českým občanům používat elektronické občanské průkazy pro přihlašování k zahraničním online službám. Tématu jsme se na Lupě podrobně věnovali.

Služba mojeID rovněž od CZ.NIC pak nově umožňuje přihlašování ke službám státu. Více o tom v našem dnešním článku.

“Sdružení CZ.NIC se dlouhodobě věnuje budování infrastruktury pro přeshraniční elektronickou identifikaci tak, jak ji definuje nařízení eIDAS. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra České republiky (MVČR) se CZ.NIC již od roku 2012 podílel na projektu STORK 2.0 (Secure idenTity acrOss boRders linKed) v jehož rámci byla provozována pilotní brána napojená na mojeID, jenž bylo v té době jediným existujícím systémem elektronické identifikace v České republice. Na základě grantu INEA (CZ.PEPS) následně sdružení zprovoznilo nejdříve testovací a posléze i produkční uzel eIDAS napojený na jedné straně na Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA) a na druhé straně na zahraniční uzly,” uvádí k tendru CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.