Hlavní navigace

CZ.NIC bude další čtyři roky provozovat eIDAS, vyhrál zakázku za 11 milionů

15. 9. 2020

Sdílet

EU - eIDAS - značka důvěry Autor: EU

Mezinárodní bránu eIDAS bude další čtyři roky provozovat sdružení CZ.NIC. Vyhrálo výběrové řízení vypsané ministerstvem vnitra. Zakázka má hodnotu 11,136 milion korun bez DPH (13,5 milionu s daní). Správce české národní domény bránu pro eIDAS doposud provozoval dva roky, v roce 2018 získal zakázku na 4,598 milionu bez DPH (5,564 s DPH).

Brána umožňuje v online službách státu používat přihlašovací prostředky oznámené členskými státy Evropské unie a také dovoluje českým občanům používat elektronické občanské průkazy pro přihlašování k zahraničním online službám. Tématu jsme se na Lupě podrobně věnovali.

Služba mojeID rovněž od CZ.NIC pak nově umožňuje přihlašování ke službám státu. Více o tom v našem dnešním článku.

“Sdružení CZ.NIC se dlouhodobě věnuje budování infrastruktury pro přeshraniční elektronickou identifikaci tak, jak ji definuje nařízení eIDAS. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra České republiky (MVČR) se CZ.NIC již od roku 2012 podílel na projektu STORK 2.0 (Secure idenTity acrOss boRders linKed) v jehož rámci byla provozována pilotní brána napojená na mojeID, jenž bylo v té době jediným existujícím systémem elektronické identifikace v České republice. Na základě grantu INEA (CZ.PEPS) následně sdružení zprovoznilo nejdříve testovací a posléze i produkční uzel eIDAS napojený na jedné straně na Národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA) a na druhé straně na zahraniční uzly,” uvádí k tendru CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).