Hlavní navigace

Web s lišákem

2. 11. 2001
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Web Českomoravské mezi stavebními spořitelnami přímo září. Barvy jsou příjemně sladěné, navigace zůstala přehledná apod. Nakonec jediné mínus bude příliš ostentativní ignorování maskota. SkrzNaSkrz se poprvé dočkalo redakční recenze od Ondřeje Kratochvíla; nezávislými hodnotiteli jsou Věra Muselíková (Areal) a Jiří Lahvička (Atlas).

530

Na první pohled na mne prezentace ČMSS působila velmi příjemně, moderně, přehledně. Zvolená barevná kombinace – totiž červená, oranžová, šedivá a černá barva – dokáže pozitivně naladit, a přitom neuráží. Překvapením pro mne bylo menu a decentně animovaný grafický pruh vytvořený ve flashi. Jinak nudnější stránce flash dává dynamičtější náboj. Jak je vidět na podstránkách, obdobné menu lze bez problémů řešit i pomocí dynamického HTML.

Výhrady bych měl ke grafické upoutávce na „Rodinnou prémii“ umístěné u horního okraje stránky. Díky trochu odlišnému grafickému stylu mi nesedí do zbytku stránky – je zřejmě dodělávaná později a již bez ohledu na základní vzhled prezentace, což je jednoznačně škoda. Také text „Jednička ve stavebním spoření“ v logu s lišákem není dobře čitelný a bílé tričko lišáka splývá s šedivým pozadím loga. U loga ČMSS jsem postřehl menší nesrovnalost: jeho pravý okraj nezařezává s pravým okrajem flashového grafického pruhu, hrany nejsou ve stejné rovině. Možná to byl záměr, ale pokud by bylo logo s grafickým pruhem srovnané, působila by na mě grafika ještě pozitivněji.

Menu se rozbaluje optimálně zvoleným tempem, animace je decentní a neruší. Neaktivní podpoložky menu působí mírně rozostřeně, to dávám za vinu antialiasingu ve flashi a příliš světle šedivé barvě položek. Po najetí kurzorem na položku už k její čitelnosti nemám výhrad. Všimnul jsem si však, že ve skupině menu „Základy stavebního spoření“ je poslední položka (Související zákony a podmínky) zarovnaná jinak než ostatní (znak Y na jejím konci není na úrovni posledního znaku Y v předchozí položce) a při zvýraznění má tmavší barvu než ostatní.

Jednotlivé podstránky působí celkově příjemně, grafiky už je méně, ale je poměrně vyrovnaná. Menu se na podstránkách nerozbaluje plynule a jeho položky netvoří grafika, ale zobrazuje se „skokově“ a jeho položky jsou napsané ve zdrojovém kódu (editovatelné, možná generované přímo z databáze). V prohlížeči Microsoft Internet Explorer 6 fungovalo menu naprosto bezchybně, reagovalo velmi rychle.

Pomalu a jistě se dostávám ke zpracování samotného obsahu podstránek. První, co bych mohl vytknout, by byl nadpis stránky příliš přitisknutý k obsahu. Umístěním vlastního obsahu stránky o něco dále od nadpisu by autor designu nic nezkazil. Jinak formátování textu je přehledné, stejně tak jeho členění. Vlevo vedle textu je na některých stránkách ještě další podmenu. Na některých stránkách ale toto podmenu chybí a místo něj je vedle textu nehezká velká bílá plocha.

Spodní zakončení stránky je decentní, pomocí jednoho tmavě šedého pruhu s možností okamžitého odrolování na vršek stránky. V souvislosti s tímto spodním pruhem jsem narazil na jeden problém – na některých stránkách (třeba „Slovníček odborných pojmů“) se toto zápatí na konci stránky nezobrazí, a poslední znaky textu jsou nehezky natisknuté na spodní okraj okna prohlížeče. Zrovna ve slovníčku odborných pojmů jsem narazil na ještě další chybu. Pokud si necháte vypsat vysvětlení nějakého hesla, je každý odstavec textu ukončen znaky „rn“, což určitě nebyl úmysl.

Na stránce „Základní údaje“, která by měla fungovat jako stránka s kontakty na ČMSS, není ani e-mail, ani adresa internetových stránek vytvořena jako internetový odkaz.

Závěrem se podíváme ještě na vyhledávání v prezentaci. Výsledky hledání jsou velmi nepřehledné, zobrazí se jen nadpis stránky, titulek, URL, velikost stránky a datum její poslední aktualizace. Dalším problémem je špatné zobrazení češtiny – i přestože zbytek stránky se zobrazil bez problémů. Pokud máte konkrétnější představu o tom, co hledáte, doporučuji využít radši pěkně zpracované mapy serveru.

Abych pořád jen nekritizoval, prezentace mě také v některých ohledech příjemně překvapila. Dobrým nápadem je například zařazení sekce „Zábava“, ve které se můžete odreagovat, vyzkoušet své znalosti z oblasti ekonomiky nebo poslat někomu pohlednici. Nejsem si ale jistý, jestli je vhodné zatěžovat prezentaci Javou, když už využívá DHTML a flashe, pomocí kterých by bylo také možné tuto sekci realizovat. Zajímavá je stránka „Spočítejte si“, kde si můžete nechat pomocí skriptů vypočítat inflaci nájmu (i s vykreslením odpovídajícího grafu!), výši státní podpory a stavební spoření.

Občasných chybek se na tak rozsáhlé prezentaci nelze vyvarovat, proto na mne prezentace ČMSS působila veskrze pozitivním dojmem. A to jak zpracováním, tak i obsahem. Řekl bych, že v záplavě běžných českých internetových prezentací je na výrazně nadprůměrné úrovni.

Content tip EARLY

Rodný list website

server:
Českomoravská stavební spořitelna (www.cmss.cz)
zadavatel:
Českomoravská stavební spořitelna, a. s.
agentura:
První multimediální (www.multimedi­a.cz)
art director:
Daniel Kafka/Michaela ‚Mishka‘ Suchá
velikost týmu:
Daniel Kafka – řízení projektu
Michal Bryndák – řízení projektu + web development + programování
Michaela Suchá – grafika
Vladimír Mátl – programování + web development
Ludmila Dušková – web development
doba realizace:
2 měsíce
pouzité technologie:
MS IIS 5, ASP, MS SQL server,
Apache 1.3.20, PHP, MySQL, Flash 4

Věra Muselíková


Jeřábnice Květa, splněno a překročeno (Areal)
ladybug@casopro­tor.cz

Jiří Lahvička


online marketing specialist (Atlas)
lahvicka@atlas-as.cz
ORIGINALITA ŘEŠENÍ
Úvodní stránka webu na mě působí elegantním a čistým dojmem, ale pokud používáte rozlišení vyšší než 1024×768, může stránka působit poněkud prázdně. To je dáno vyrovnáním stránky vlevo nahoru a pevnou šířkou obsahu. Bez efektního a myslím, že graficky velice vydařeného flashe, by na úvodní stránce nebylo co posuzovat. Grafické prvky ČMSS jsou zapracovány v rámci možností. :-) Ostatní stránky jsou už řešeny převážně textově a jednotlivé články jsou ještě dále přehledně rozděleny. Trochu mě zklamalo, že při návrhu webu nehrál větší roli plyšák lišák – namísto toho, aby web například v roli interaktivní průvodce pozitivně odlišil od konkurenčních serverů, jen se skromně culí v růžku. Namísto hravého přístupu, který bych osobně preferoval, jde pouze o sice kvalitně provedenou, leč invencí nijak nejiskřící prezentaci.
POUŽITELNOST
Navigace řešená vodorovným pruhem s pomocí layerů je úsporná, neruší, je plně funkční a nezabírá zbytečně prostor pro důležitější informace. Velice rozsáhlé a vyčerpávající spektrum informací je zde precizně seřazeno a rychle najdete, co potřebujete. Dobře funguje počítání stavebního spoření, státní podpory a inflace – což je velice užitečné. Dobře řešená a často opomíjená je i mapa serveru. V sekci zábava je příjemné, dnes již klasické pexeso nebo křížovka, ale zajímalo by mě, kolik lidí už využilo možnosti poslat někomu pohlednici s liškou ČMSS. :-)
Vzhledem k rozsáhlému obsahu tedy tento web splňuje svůj účel velice dobře.
Vzhledem k rozsáhlosti prezentace je orientace poměrně snadná, bloudilové svůj cíl najdou na mapě serveru, případně pomocí vyhledávání (to by ovšem mohlo nabízet poněkud více než jen strohý soupis URL s irelevantní datovou velikostí souboru a stále stejným titulkem). Občas je potřeba kliknutout víckrát, než je nezbytně nutné, např. při procházení spousty pidistránek s FAQ.
TECHNICKÁ NÁROČNOST
Stránky se načítají poměrně rychle, a dobře fungují v Mozille i Opeře (5.12). V Opeře zlobí detekce flashe na úvodní stránce, kde se načte pod sebe celý flash, ale i jpg celého obrázku a menu. Možná by se dalo diskutovat o tom, zda je flash na stránkách tohoto typu vůbec nutný a zda by menu, které je na dalších stránkách řešeno pomocí DHTML, nemohlo být obdobně použito i na úvodu. Na druhou stranu, proč nevyužít moderní technologii, která činí web atraktivnějším a dynamickým. Technicky jsou stránky zpracované na vysoké úrovni a všechno funguje tak, jak má. Systém rozbalovacích menu na úvodní stránce ve Flashi, na podřazených v DHTML asi příliš nepotěší modemisty, kteří místo efektů touží spíše po informacích. Na většině stránek dominuje datová velikost navigace nad obsahem. Systém menu je přitom už z důvodu použité technologie nejslabším místem – sice bezchybně funguje v IE 6.0, v NN 4.72 a Opeře 5.0 se však už objevují drobné chyby (pole formuláře překrývají položky menu) a v NN 4.72 s vypnutým JavaScriptem a CSS je prakticky nepoužitelný. Vypoznámkované kousky kódu také nejsou u podobných prezentací úplně obvyklé. Ve srovnání s úrovní běžnou na českém Internetu jde však stále o technicky solidně provedený web.
ESTETICKÝ DOJEM
Celkově působí stránky svěže a profesionálně. Čistý design i barvy jsou vyvažené a úměrné společnosti, pro kterou byl vytvořen. Dobrý dojem mi ale po načtení úvodu okamžitě zkazila znělka v nevalné kvalitě, která má zvuk matně připomínající vysílání rádia Jerevan za první republiky (za to ale asi webdesigner nemůže. ;-) Ač mě, jak už jsem poznamenal na úvod, nepotěšila malá role lišáka, který mohl web zlidštit, celkový vizuální dojem je příznivý – jak díky vhodné kombinaci červené, oranžové a různých odstínů šedi, tak díky písmu příjemnému na čtení. Pro toho, kdo se předtím podíval řekněme na www.hypos.cz, jde vpravdě o balzám na duši.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Web je příjemný, dobře se v něm orientuje a poskytuje komplexní informace v přehledné formě. Kdybych neškudlila u konkurence, určitě bych využila jeho možnosti. ;-) I když stavební spořitelny mohou někomu připadat jako mramorem obložené žoky peněz, soudě dle úrovně jejich webových prezentací opak je pravdou. Českomoravská stavební spořitelna příjemně vyniká nad spíše nechutný průměr. A když už vás nezaujme nic jiného, tak se snad aspoň zabavíte u online křížovky, po jejímž vyluštění dostanete mailem recept (momentálně na sýrovou žemlovku). A to už za to stojí, nebo ne?
CELKOVÉ HODNOCENÍ
7/10 7/10

V rubrice SkrzNaSkrz vycházejí pravidelně každý pátek recenze webů tvořených předními českými webdesignerskými studii. Web vybírá redakce ze seznamu referencí, které webdesignerská studia a webdesigneři zveřejňují na svých prezentacích. Web je recenzován redaktorem Lupy a nezávisle na něm též dvěma nezávislými osobnostmi (vybranými redakcí), kde jedna pochází z řad tvůrců webů (od konkurence hodnoceného) a druhá je vybírána mezi profesionálními uživateli Internetu.

Líbí se vám server ČMSS?

Autor článku

Autor se již několik let zabývá počítačovou grafikou a internet designem. Mezi jeho další koníčky patří například klasická fotografie či poslech kvalitní hudby.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).