Hlavní navigace

Daniel Vávra a spol. rozjíždí petici proti cenzuře na internetu a sociálních sítích

Sdílet

Jan Sedlák 7. 9. 2020
Daniel Vávra Autor: Daniel Vávra

Videoherní vývojář Daniel Vávra ze studia Warhorse Studios společně s dalšími osobnostmi rozjel iniciativu Stop cenzuře, která chce “zastavit nové formy cenzury na internetu”. Součástí akce je internetová petice, mezi vybrané signatáře patří Ondřej Neff, Stanislav Bernard nebo šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš. Podpisů je nyní necelých 2,5 tisíce.

Iniciativa míří zejména na provozovatele sociálních sítí typu Facebook. “Globální sociální sítě dnes představují hlavní fóra veřejné diskuse a jsou také významným fórem politickým. Jejich vliv na politickou soutěž a volební výsledky je srovnatelný s největšími tištěnými, rozhlasovými nebo TV médii. Vlastníci platforem mají na trhu prakticky monopolní pozici a nejsou politicky neutrální. Naopak, selektivní filtrací obsahu a blokací nepohodlných uživatelů systematicky porušují právo na svobodu projevu a ustanovení o nepřípustnosti cenzury, základní kameny ústavního pořádku ČR,” uvádí Vávra a další autoři v jednom z textů. Svůj pohled na cenzuru iniciativa rozvádí v dalších článcích na svém webu.

“Naše požadavky směřují k vytvoření podmínek pro to, aby zákonodárci vůbec pochopili rozsah problému a hrozbu, kterou omezování svobody slova pro svobodnou politickou soutěž představuje. Další kroky již budou především na nich, na politických stranách (oslovíme všechny zastoupené ve Sněmovně) a na médiích, aby se tématu důkladněji věnovali.”

V rámci petice pak autoři požadují, aby zákonodárci, vláda a prezident udělali následující:

  • Zahájili veřejnou debatu s účastí široké veřejnosti o tom, jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které již začíná deformovat politickou soutěž a fungování demokratických procesů.
  • Bez zbytečného odkladu vytvořili parlamentní komisi se zastoupením všech stran v Poslanecké sněmovně a odborníků z oblasti práva, která by se zabývala případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány, aby tyto zkušenosti mohly být využity pro následný zákonodárný proces,
  • Po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.

Daniel Vávra více svůj pohled na věc, kde cituje i některé texty z Lupy, rozebírá na YouTube na svém kanále Jáma Pekel:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.