Hlavní navigace

Dodávka nejrychlejšího superpočítače v ČR má zpoždění, dodavatel dostane pokutu

Sdílet

Jan Sedlák 7. 6. 2021
Karolina, IT4Innovations Autor: IT4Innovations

Dodávka nejrychlejšího superpočítače v Česku a jednoho z nejrychlejších v Evropě bude mít podle informací Lupy zpoždění. Předání stroje Karolina mělo proběhnout začátkem června. Dodavatel v podobě společnosti Hewlett Packard Enterprise (Cray) kvůli tomu dostane sankce vyplývající ze smlouvy.

“Smlouvou byl termín celkové akceptace stanoven na 7. června. Aktuálně se ukazuje, že termín bude mírně posunut, ale celková akceptace by měla být dokončena v průběhu června,” potvrzuje IT4Innovations.

HPE v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě vyhrálo soutěž. Superpočítač vyjde na 400 milionů korun s tím, že provoz mezi roky 2021 až 2025 vyjde na dalších 14 milionů eur. Část financí poskytla Evropská unie, Karolina se totiž stane součástí evropské superpočítačové sítě EuroHPC. Na instalaci se lze podívat zde.

“Dodání každého superpočítače je pro dodavatele vždy náročnou záležitostí. Nejedná se o hardware, který by byl unifikovaný, ale o jedinečný systém, který se skládá pro každého zákazníka na míru. Tak je tomu i v případě ostravské Karoliny,” uvádí pro Lupu Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.

“Celý systém je již na datovém sále IT4Innovations. V době, kdy se systém soutěžil (jaro 2020), nebyl hardware, který systém obsahuje na trhu dostupný a jeho výkon v benchmarku Linpack byl pouze odhadován – vždy až konkrétní test ukáže, jaký bude v daném benchmarku skutečný výkon. Testy CPU části jsou hotovy a ze strany IT4Innovations většina systému Karolina plně akceptována. Poslední část systému, část akcelerovaná pomocí GPU, je v současnosti konfigurována a připravována tak, aby v závěrečné akceptačním testování dosáhla potřebného výkonu,” popisuje dále Jansík.

“Již nyní, na základě testování CPU časti a testů datových úložišť, je ale zřejmé, že Karolina bude výkonnější než bylo původně deklarováno,” dodává Jansík. Původní odhadovaný teoretický výkon ostravského stroje byl 15,2 petaFLOPS.

Zpoždění v Ostravě nabrala v roce 2019 i instalace druhého a menšího superpočítače od francouzské společnosti Atos.

Instalace Karoliny v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.