Hlavní navigace

dTest chce, aby možný oligopol operátorů řešil ÚOHS a Evropská komise

27. 7. 2017

Sdílet

Postup trojice tuzemských mobilních operátorů může naznačovat, že se domlouvají na cenách a neexistující konkurence poškozuje trh i zákazníky, říká spotřebitelské sdružení dTest. To dnes oznámilo, že českému Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Evropské komisi podalo podnět k prošetření situace na českém mobilním trhu.

„České telekomunikační služby dlouhodobě patří mezi nejdražší v Evropské unii. Ceny tarifů se navíc u jednotlivých operátorů téměř neliší. Zatímco korporátní tarify atakují stále nižší a nižší cenovou hranici, neexistuje zde žádný náznak konkurenčního boje o zákazníky z řad spotřebitelů,“ argumentuje mimo jiné sdružení.

Tržní podíl všech tří velkých operátorů dohromady přitom podle podle dTestu představuje na trhu drtivou většinu – celkem 96,4 % (O2 34,1 %, T-Mobile 38,6 %, Vodafone 23,7 %).

„Vývoj českého telekomunikačního trhu se podle nás jeví z hlediska předpisů o ochraně hospodářské soutěže přinejmenším jako podezřelý,“ pokračuje sdružení s tím, že doufá, že dozorové orgány budou tuto neudržitelnou situaci řešit.

dTest nedávno uzavřel hromadou aukci levných tarifů. Přestože o ni nezávazně projevilo zájem na 100 tisíc lidí, ani jeden z trojice velkých operátorů svou nabídku nepodal. Někteří to nekomentovali, jiní obvinili dTest z toho, že chce na akci vydělat a že od operátorů žádá data uživatelů. Sdružení toto obvinění odmítlo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).