Hlavní navigace

Evropská centrální banka začala zkoumat možnosti vydávání digitálního eura

16. 7. 2021

Sdílet

Peníze - mince - euro Autor: Depositphotos

Evropská měna euro by se mohla do několika let dočkat své digitální podoby. Evropská centrální banka (ECB) oznámila oficiální zahájení projektu, který má přijít s konceptem fungování digitálního eura. Neznamená to sice, že je o vydávání digitální obdoby papírových eur rozhodnuto, jde ale o první konkrétní krok, který k jeho zavedení může vést.

Digitální měna nemá podle ECB nahradit hotovost, má být spíš jejím doplňkem. V praxi by mohla fungovat ve formě elektronických peněženek nebo účtů, které by pro občany EU spravovala právě Evropská centrální banka. Oproti účtům u komerčních bank by patrně měly některá omezení, aby se zabránilo hromadným převodům peněz uložených u komerčních bank do digitální měny zajištění ECB.

V následujících dvou letech chce banka vyřešit klíčové otázky možného fungování digitálního eura – jak by mohlo fungovat, jak by mohlo být zabezpečeno, jaké zákony by se musely změnit nebo jaký dopad na trh by mohlo mít.

Některé aspekty technického řešení si pracovní skupina složená ze zástupců evropských centrálních bank vyzkoušela v rámci experimentů, které probíhaly od podzimu 2020 (PDF v angličtině). Zaměřily se například na provozování systému, ochranu soukromí a pravidla proti praní špinavých peněz nebo možnosti práce s měnou ve chvíli, kdy uživatelé nejsou online.

Loni v říjnu ECB vydala také Zprávu o digitálním euru (Report on digital euro) – PDF v angličtině), ve které možnost zavedení digitální měny poprvé zkoumala.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 7. 2021 16:18

    lahvon

    Což o to, když si k tomu člověk trochu víc nastuduje, tak zjistí, že to může mít docela dost důvodů, proč by to ECB mohlo dávat smysl.

    Máte pravdu, že to nekonkuruje cryptu, ani klasickým penězům. I když, těm už trochu jo.
    Ono je to z principu trochu něco jiného.
    A spíš by to jako riziko a kanibalizování byznysu mohly brát komerční banky. Protože elektronické euro spravované ECB by funkci klasických bank trochu obcházelo. Ale ani nenahradilo.

    Když popustíte uzdu fantazii, zjistíte, že to může...
    • umožnit distribuci výplaty n3podmíněného příjmu
    • limitovar účel útraty. Aby to příjemce netočil do BTC, zlata, drog, alkoholu, sázek,...
    • určit životnost měny. Aby tím podpořili ekonomiku. Příjemce to bude muset v určitém čase utratit, jinak mu to propadne.
    •...

  • 16. 7. 2021 11:11

    toto

    Takze uplna blbost. Kryptu to nekonkuruje diky centralnimu modelu a oproti bankam a existujici visa/mc siti to vypada uplne stejne. Nechapu, co si od toho slibuji, kdyz instant sepa uz davno je digitalni euro.
    A stablecoiny na usd taky mame, nejsem si jistej, ze poteebujeme jeste neco na tuhle menu…

  • 19. 7. 2021 13:29

    Lemrouch

    Ta dalsi odrazka je napojeni na socialni kredit a la Cina.
    Nadavas na system? Prechazis na cervenou? Nekoupis benzin, jizdenku, letenku..
    Jsi poslusna ovecka? Dostanes levny uver na byt, auto..

  • 18. 7. 2021 10:49

    peci1

    Ta odkazovana zprava je dost dlouha a pochybuju, ze bych ji rozumel. Nechtel by na ni kouknout treba pan Wolf a nejak nam hezky vysvetlit, co se v ni pise? :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).