Hlavní navigace

Evropská komise spustila dvě vyšetřování Applu, týkají se App Storu a Apple Pay

16. 6. 2020

Sdílet

Apple Pay Autor: Apple

Evropská komise začne oficiálně zkoumat, zda Apple ve svých dvou službách neporušuje antimonopolní pravidla Evropské unie. První šetření se týká podmínek obchodu s aplikacemi App Store, druhé platebního systému Apple Pay.

První vyšetřování Komise spustila po stížnostech streamovací služby Spotify a jednoho distributora e-knih a audioknížek. Jde v něm o to, že podle podmínek Applu musí provozovatelé aplikací pro všechny transakce – třeba nákup digitální hudby, knih a dalšího obsahu – používat výhradně interní platební systém v App Store. Apple si pak z každé platby strhává provizi 30 %. Firma zakazuje i to, aby provozovatelé v aplikacích uživatele informovali o jiných možnostech plateb mimo aplikaci.

Podle Komise mohou takové podmínky narušovat hospodářskou soutěž zejména u aplikací, kterým Apple přímo konkuruje svými vlastními službami. Když totiž konkurence na podmínky App Store nepřistoupí, nemůže předplatné či obsah v aplikaci na iOS prodávat. A pokud na ně přistoupí, v praxi to znamená, že prodává své předplatné či obsah s 30% přirážkou a přitom nesmí uživatele informovat o levnější alternativě např. na svém webu.

Apple na stížnost Spotify už loni reagoval tvrzením, že streamingová služba překrucuje skutečnost a že si chce ponechat všechny výhody ekosystému Applu, aniž by za ně cokoli platila.

Druhé šetření se týká podmínek platební služby Apple Pay, které podle Komise mohou narušovat soutěž a omezovat konkurenci a výběr zákazníků. Apple by se toho mohl dopouštět například tím, že je Apple Pay na iPhonech a iPadech jedinou platební službou, která má přístup k možnosti bezkontaktních NFC plateb v kamenných prodejnách. Komise také bude prošetřovat stížnosti, že Apple omezil přístup k Apple Pay vybraným produktům nebo svým konkurentům.

Jak už to u antimonopolních šetření Komise bývá, ani jedno nemá stanovený termín, kdy by měla skončit. Samotné vyšetřování také ještě nepředjímá, že Apple skutečně pravidla porušil.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).