Hlavní navigace

GfK: Nejprodávanějším značkami televizorů na českém trhu jsou Samsung a LG

Sdílet

Jan Brychta

Objem celosvětově prodaných televizních přijímačů narostl v roce 2018 o více než pět procent a s tržbami přesahujícími sto miliard eur představoval zhruba tři čtvrtiny globálních útrat v segmentu spotřební elektroniky. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti GfK. 

Prodeje táhnou větší uhlopříčky

Vyšší prodeje vykazovaly hlavně přijímače s uhlopříčkou obrazovky nejméně  padesát palců, tedy 1,27 metru. Ty loni představovaly více než polovinu celosvětových tržeb za prodej televizorů. Stejný trend je patrný i na českém trhu. Lidé nejvíce poptávají televizory s úhlopříčkou 49 až 55 palců, potvrzuje Iva Pavlousková, tisková mluvčí společnosti Datart. 

Zákazníci podle ní nejčastěji nakupují televizory v ceně od dvaceti do 25 tisíc korun a ze značek dávají tuzemští diváci přednost dvěma jihokorejským, Samsungu a LG. Kromě velikosti se posunula i kvalita obrazu. Nejvíce poptávané jsou aktuálně televizory s rozlišením obrazu Ultra HD (4K). Současným vrcholem nabídky je loni představené rozlišení 8K, dodává Pavlousková. 

Určujícím faktorem úspěšnosti je intuitivní ovládání elektronických zařízení. Rozhodujícím kritériem při nákupu produktu je tedy snadné využití jeho různých technologických komponent, interpretuje zjištění z výzkumu Markus Kick, který se v GfK specializuje na spotřební elektroniku.

Na trhu jsou už 8K televize, obsah zatím chybí

Šéf produktového marketingu společnosti Samsung Libor Bauer tvrdí, že QLED televizory s 8K rozlišením dokážou pomocí umělé inteligence vylepšit obraz až do 8K kvality i na obrazovce s úhlopříčkou přes dva metry. Trendem posledních let je víceúčelové využívání televizorů. Obrazovka slouží pro streamingové služby, IPTV, zrcadlení obsahu z chytrých telefonů a notebooků nebo jako virtuální galerie fotografií nebo obrazů, vypočítává možnosti dnešních televizorů Bauer.


Autor: Samsung

Libor Bauer

Problémem je ale absence vhodného nejen 8K, ale i 4K obsahu, když české televizní programy jsou v nejlepším případě dostupné v HD rozlišení. Kromě několika satelitních programů ve 4K se pro platící zákazníky nabízí jako možné řešení předplatné některé ze zahraničních SVoD služeb,jako je Netflix nebo Amazon Prime Video. Obě služby ale zdaleka ne u všech titulů nabízejí alespoň české titulky

K TÉMATU: Kompletní přehled 4K programů pro české satelitní diváky

Některé IPTV a OTT služby začaly svým zákazníkům nabízet 4K program americké vesmírné agentury NASA TV UHD. Služba Kuki tuto stanici uvedla na zkoušku loni v létě. Zájem byl tak velký, že jsme jej hned od října zařadili do stálého výběru stanic, upozorňuje Vladimír Tovarňák, vedoucí OTT služeb Kuki. Jak jsme informovali, v rámci své videopůjčovny Kuki také nově nabízí dokumentární snímek ve 4K mapující události 28. října 1918 na Moravě.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?